Connect with us

Bota

Çekët bëjnë ironi me Presidentin e tyre, “Nuk e njohim Kosovën” sepse na mundi në futboll

Published

on

Deklarata e Presidentit çek, Millosh Zeman se do të kërkojë tërheqjen e njohjes së Kosovës, një vend i cili siç tha, “nuk i pëlqen”, ka shkaktuar reagime të forta në radhët e politikës çeke.

Ministri i Jashtëm Tomáš Petříček u përpoq ta kalonte me të qeshur, duke thënë se kreu i shtetit e “ka marrë inat Kosovën“, për shkak se mundi në futboll kombëtaren e Çekisë.

Petricek kujtoi se vendi i tij ruan marrëdhënie korrekte me Prishtinën dhe me Beogradin. Në një linjë me të ishte dhe ish shefi i diplomacisë ceke , Karel Schwarzenberg që tha nëse Zemani është i bindur se Kosova nuk ekziston, le të shkojë e të flasë pak me lojtarët çeke.

“Është e pamundur”, u shpreh ai, “nëse një shtet është njohur një herë, nuk themi dot që nuk është aty“.

Edhe kryetari i senatit, Jaroslav Kubera reagoi ndaj pretendimeve të presidentit.

“E tha vetëm për të kënaqur serbët, por nuk ka për të arritur asgjë. Nuk ka fuqi ligjore për të bërë ndryshime të tilla”, u shpreh Kubera.

Ndërkohë dhe kryeministri kosovar, Ramush Haradinaj e zbuti qëndrimin e tij me një letër ku shpjegonte se arsyeja e anulimit të vizitës në Pragë ishin angazhimet për zgjedhjet e parakohshme të 6 tetorit.

Haradinaj i shprehu falenderimet e veta më të sinqerta Kryeministrit cek, Andrej Babis për ftesën e drejtuar për pjesëmarrje në samitin e Vishegradit, ndërsa shtoi se e çmon përkushtimin e Republikës së Çekisë ndaj Ballkanit Perëndimor dhe perspektivës europiane të rajonit.

 

 

BURIMI: Top Channel

Continue Reading

Bota

Ish-sekretarja e kampit nazist del para gjyqit për vrasjen e 11.000 njerëzve

Published

on

Një ish-sekretare 96-vjeçare e kampit të përqendrimit nazist është paraqitur para gjyqit në Gjermani për dyshimin se ka bashkëpunuar për vrasjen e mbi 11.000 njerëzve të burgosur aty.

Furchner e cila ishte 18 vjeç kur filloi të punonte në kampin Stutthof në Poloni si sekretare e komandantit Paul Werner Hoppe, po gjykohet në një gjykatë për të rinjtë për shkak të moshës së saj kur krimet u kryen.

Pasi tentoi të ikte nga gjyqi në shtator, duke dalë nga shtëpia dhe më pas udhëtoi me një taksi, ajo u arrestua disa orë më vonë dhe u dërgua në mbajtje për pesë ditë, raporton Guardian.

Përveç emrit, adresës së saj dhe se është e ve, ajo nuk i është përgjigjur asnjë pyetje tjetër.

Gjykatës iu tha se ajo “duhet të ketë qenë e informuar për të gjitha ngjarjet” që ndodhën aso kohe nga nazistët në Stutthof për shkak të rolit të saj kyç administrativ.

Continue Reading

Bota

Kryeministri polak akuzon për shantazh BE-në

Published

on

Kryeministri polak, Mateusz Morawiecki ka akuzuar Bashkimin Evropian për shantazh në një debat të nxehtë me shefen e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen mbi sundimin e ligjit.

Përplasja në Parlamentin Evropian vjen pas një vendimi të lartë të gjykatës polake që hodhi poshtë pjesët kryesore të ligjit të BE-së.

Von der Leyen tha se do të vepronte për të parandaluar që Polonia të minonte vlerat e BE-së, raporton bbc.

Në përgjigje, Morawiecki hodhi poshtë “gjuhën e kërcënimeve” dhe akuzoi BE-në për tejkalimin e fuqive të saj.

Polakët mbështesin në mënyrë dërrmuese qëndrimin në BE, sugjerojnë sondazhet e opinionit, por qeveria nacionaliste e krahut të djathtë po kundërshton gjithnjë e më shumë sindikatën për çështje që ndryshojnë nga të drejtat LGBT deri në pavarësinë gjyqësore.

Mosmarrëveshja e fundit ka rënë në kokë mbi një vendim të paparë dhe të diskutueshëm nga Gjykata Kushtetuese e Polonisë që në fakt hedh poshtë parimin thelbësor që ligji i BE-së ka përparësi mbi legjislacionin kombëtar.

Rasti, i sjellë nga kryeministri polak, ishte hera e parë që një udhëheqës i një shteti anëtar të BE-së kishte vënë në dyshim traktatet e BE-së në një gjykatë kushtetuese kombëtare.

Continue Reading

Bota

Ministri taliban lavdëron sulmuesit vetëvrasës, u premton toka familjarëve

Published

on

Ushtruesi i detyrës së Ministrit të Brendshëm të talibanëve, Sirajuddin Haqqani, terrorist i kërkuar në gjithë botën dhe një nga zyrtarët më të lartë të Afganistanit, ka lavdëruar sulmuesit vetëvrasës dhe u ka premtuar para dhe toka familjarëve të tyre.

Haqqani, lider i rrjetit Haqqani dhe i konsideruar si terrorist nga Shtetet e Bashkuara, me një dëmshpërblim prej 10 milionë dollarëve për kokën e tij, është takuar me familjarët e disa “martirëve” më 18 tetor në një hotel në Kabul, ka thënë zëdhënësi i Ministrisë, Saeed Khosty.

Khosty dhe llogaritë pro-talibanëve në Twitter, kanë publikuar fotografi që tregojnë Haqqanin duke u lutur dhe duke u qëndruar afër familjarëve, ndonëse në fotografi ai shfaqet vetëm nga mbrapa.

Ministria e Brendshme ka thënë përmes një deklarate se Haqqani ka mirëpritur familjarët e bombarduesve, derisa viktimat i ka përshkruar si “luftëtarë të shenjtë”.

“Haqqani ka lavdëruar xhihadin dhe sakrificën e martirëve dhe muxhahedinëve”, duke iu referuar si “heronj të Islamit dhe shtetit”, ka raportuar transmetuesi shtetëror afgan, RTA, duke shtuar se ai është zotuar për ndarje të 125 dollarëve dhe tokave për secilën familje.

Rrjeti Haqqani, grup militant i lidhur me talibanët, është përgjegjës për sulmet vdekjeprurëse ndaj forcave ndërkombëtare të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara në Afganistan.

Mijëra afganë janë vrarë në sulmet vetëvrasëse të kryera nga ky rrjet në dy dekadat e fundit.

Continue Reading

Aktuale