Connect with us

Lajme

ASH: Marrja e barnave me letërnjoftim dhe prezencë fizike është absurde

Published

on

Aleanca për Shqiptarët përmes një deklarate për mediat ka reaguar rreth vendimit të qeverisë për marrjen e barnave vetëm me reçetë dhe me një dokument identifikues, transmeton in7.

Sipas kësaj partie, ky veprim, si dhe rikthimi i librezave të vjetra shëndetësore, janë elemete që dëshmojnë paaftësinë e Fondit shëndetësor në RMV, të cilët në vend që të mendojnë për lehtësimin dhe thjeshtësimin e procedurave, ata po e ngarkojnë pacientin me gjëra që në praktikë janë absurde.

“Njoftimi që sot shpalosi Fondi shëndetësor i Republikës së Maqedonisë së Veriut në lidhje me marrjen e barnave nga farmacitë ku përveç recetës kërkohet edhe dokument identifikimi dhe prezenca fizike e pacientit si dhe rikthimi i librezave të vjetra shëndetësore, është njëri nga elementet përbërës të paaftësisë dhe mosdijes që e karakterizon këtë Qeveri. Fondi Shëndetësorë është futur në një rreth vicioz dështimesh. Në vend se të mendojë për lehtësim dhe thjeshtësim të procedurave, me këtë masë po e ngarkojnë pacientin me gjëra që në praktikë janë edhe absurde”, thonë nga ASH-ja.

Sipas Aleancës për Shqiptarët këto urdhëresa të këtilla bien ndesh me trendet zhvilluese të shteteve të BE-së atje ku aspirojmë të bëhemi pjesë dhe përveç kësaj këto veprime lënë në rend të dytë pacientin dhe sëmundjet e tyre, pasi koha koha e duhur për të regjistruar terapinë në librezë, kartel mjekësore dhe ditar është dyfish më e gjatë se anamneza dhe egzaminimi i pacientit.

“Kjo masë absurde godet veprimtarinë mjekësore duke e lënë në plan të dytë pacientin dhe sëmundjen e tij sepse koha e duhur për të regjistruar terapinë në librezë, kartel mjekësore dhe ditar është dyfish më e gjatë se anamneza dhe egzaminimi i pacientit. Sipas analizave të departamentit për Shëndetësi pranë Aleancës për Shqiptarët, vlerësojmë se kartelat elektronike që qytetarëve u kushtuan harxhime shtesë prandaj edhe janë zgjidhja dhe nevoja për pacientin, mjekun dhe farmacistin, sepse me një softuer të përbashkët kursehet në kohë, letër, toner dhe fiton komoditet mjeku por edhe pacienti. Masa e këtillë për prezencën e pacientit me dokument identifikimi dhe recetë bie ndesh me të drejtat e pacientit sepse godet kontingjentin e të sëmurëve që kanë pamjaftueshmëri fizike dhe psiqike për ta realizuar marrjen e barit. Duke i marrë në konsideratë këto argumente nga njëra anë dhe absurdi që këto urdhra mund të jenë praktike dhe funksionale për sistemin shëndetësorë, ftojmë Ministrinë dhe Fondin që të tërhiqen këto kërkesa dhe të filloj të mendoj për zgjerimin e listës së barnave të rimbursueshëm, rritje të koeficientit dhe krijimin e politikave për mbajtjen e mjekëve në vend”, përfundon reagimi i Departamentit të shëndetësisë pranë
Aleancës për Shqiptarët./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Edhe në sondazhin e ri Taravari shumë pranë Ahmetit

Published

on

By

Lideri i ASH-së, Arben Taravari sërish i afrohet me popullaritet atij të BDI-së, Ali Ahmeti. Në sondazhin e fundit realizuar nga Instituti për Politika Publike (IPP) “Arbën Xhaferi”, Taravari është katër përqind pas Ahmetit.

Sondazhi i Institutit për Politika Publike Arbën Xhaferi për matjen e opinionit publik shqiptar në Maqedoninë e Veriut


“Sondazhi i IPP Arbën Xhaferi i realizuar ekskluzivisht me shqiptarë në Maqedoninë e Veriut tregon se kur bëhet fjalë për opinionin publik për liderët partiakë, Ali Ahmeti (BDI) është më i popullarizuari, me besueshmëri neto prej zero (neutrale) dhe 49.7% të opinioneve pozitive. Arben Taravari (ASh) qëndron afër si i dyti, me besueshmëri neto prej -9.4 dhe 45% të opinioneve pozitive”, thuhet në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
Pas Ahmetit dhe Taravarit radhitet Izet Mexhi, si figure politike e popullarizuar te shqiptarët edhe pse nuk është kryetar partie. Pas Mexhitit janë Kasami i Besës dhe lideri i Alternativës, Gashi radhitet i fundit.
“Pas tensioneve të brendshme në BDI, Izet Mexhiti, lideri i fraksionit brenda BDI-së i njohur si “Grupi i Zjarrit” është lideri i tretë partiak më i popullarizuar me besueshmëri neto prej -28.8% dhe 35.3% të opinioneve pozitive. Bilall Kasami (Lëvizja Besa) renditet i katërti, me besueshmëri neto prej -43% dhe 28.2% të opinioneve pozitive. Lideri partiak me përkrahjen më të vogël popullore është Afrim Gashi (Alternativa), me besueshmëri neto prej -74.6% dhe vetëm 12.4% të opinioneve pozitive”, thuhet më tej në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
30.8% e shqiptarëve kanë thënë se do të votonin për BDI-në nëse zgjedhjet parlamentare do mbaheshin nesër. ASh renditet e dyta me 14.9%, e ndjekur nga Lëvizja Besa me 9.6%. Alternativa do të merrte vetëm 2% të votave, ndërsa PDSH është fare afër zeros (0.3%). Ndër partitë maqedone, 1.6% e shqiptarëve do të votonin për LSDM-në dhe vetëm 0.1% për VMRO-DPMNE-në.

Sondazhi i Institutit për Politika Publike Arbën Xhaferi për matjen e opinionit publik shqiptar në Maqedoninë e Veriut


“Interesante është se në mesin e atyre që kanë thënë se do të votonin për BDI-në, një e treta prej tyre (31.7%) do të zgjidhnin të votonin për “Grupin e Zjarrit” në rast se ky fraksion do të kandidonte si i pavarur nga BDI-ja. Kjo do të ndikonte seriozisht në skenën politike shqiptare, duke ulur përqindjen e votave të BDI-së në 19.5%, ndërsa “Grupi i Zjarrit” do të renditej si forca e katërt politike me 9.3%”, qendron në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
Sondazhi është realizuar me 1,000 të anketuar të moshës 18 vjeç e lart ku pjesëmarrësit janë anketuar ndërmjet 15 dhe 21 marsit përmes intervistave telefonike. Hulumtimi është kryer duke përdorur metodologjinë e përzgjedhjes rastësore, duke siguruar një përfaqësim gjithëpërfshirës të popullatës shqiptare në Maqedoninë e Veriut, bazuar në karakteristikat demografike si gjinia, mosha, arsimi, si dhe njësia zgjedhore dhe komuna ku ata jetojnë. Margjina e gabimit është 3.1 pikë, me një nivel besimi 95 për qind.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është bërë shtet i sigurt

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Arben Taravari, thotë se me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është shtet i sigurt dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit.
Në Facebook ai shkruan se RMV si anëtare e NATO-s jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore.
“Më 27 mars të vitit 2020, Republika e Maqedonisë së Veriut u bë anëtare më e re në NATO. Nga ky moment RMV, si pjesë e Aleancës më të fuqishme Veriatlantike, është shtet i sigurtë dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit të vendit. RMV, si anëtare e NATO-s, jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore. Agresioni rus kundër Ukrainës duke rrezikuar sigurinë globale, edhe njëherë dëshmoi se duke qenë pjesë e NATO-s, qytetarët tanë dhe vendi janë të mbrojtur nga ana e aleancës së shteteve më të fuqishme në botë”.
“Aleanca për Shqiptarët kishte fatin që të kontribuojë në procesin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO. ASh me dinamikë dhe seriozitet të njëjtë do të japë kontributin politik dhe programor në përshpejtimin e procesit të anëtarësimit në BE së bashku me sfidat e ndryshimeve kushtetuese që janë parakusht dhe objektiv parësor i anëtarësimit të vendit në BE”, ka shkruar Taravari me rastin e 3 vjetorit të anëtarësimit të RMV-së në NATO.

Continue Reading

Lajme

Anëtarë te Besës nga Gostivari kalojnë në ASH

Published

on

By

Katër anëtarë nga Lëvizja BESA nga Gostivari, sonte kanë kaluar në ASH. Kjo është dëshmuar përmes një fotografie të publikuar në rrjetet sociale ku ata shihen bashkë me kryetarin e ASH, Arben Taravari ku i shoqëron edhe kryetari i Degës së ASH-së në Gostivar, Gazmend Abdija.
Fotografia të cilën e ka publikuar Abdija mbanë shkrimin “Aleanca për Shqiptarët çdo ditë po forocohet”.
Ky kalim kalim i katërshes, e cila ka qenë në krye të BESËS në Gostivar, është festuar me një kafe të përbashkët.
Ndryshe, jo zyrtarisht ditëve në vazhdim pritet edhe anëtarë dhe  simpatizantë të tjerë nga Lëvizja Besa në Gostivar të kalojnë në ASH.

Continue Reading

Aktuale