Connect with us

Lajme

Përplasje pozitë-opzitë, kësaj rradhe për Inspetoriatin e përdorimt të gjuhëve

Published

on

Pushteti dhe opozita u përplasën sot për Inspektoratin për Zbatimin e Gjuhëve, ligji për të cilin ishte në lexim të parë në Komisionin për Sistem Politik.

Deputeti i BDI-së, Rexhail Ismaili, paralajmëroi amendamente për disa nene të ligjit në fjalë dhe për Ligjin për Përdorimin e Gjuhëve, edhe pse ky i fundit ka tashmë 8 muaj që ka hyrë në fuqi.

Një nga vërejtjet e tyre për Ligjin e Gjuhëve është që nga neni 4 deri në nenin 12 të definohen saktë se cilat institucione, në cilat raste janë të obliguara të zbatojnë këtë ligj. Ndërsa për në ligjin për Inspektoratin, përmes amendamenteve do të kërkohet që saknsionin ta shqiptoje vet Inspektorati dhe jo Gjykata.

“Neni 24 ka tre aline dhe tek alineja e fundit, propozimi është se për kundërvajtjet e përcaktuara me këtë ligj procedurën për kundërvajtje e shqipton gjykata kompetente. Pse atëherë po krijojmë inspektorat. Pse ketë kompetencë të mos e ketë Inspektorati. Ne e dimë se nëse diçka shkon në gjyq, ka gjasa për t’u prolonguar procedura për të cilën Inspektorati konstaton se ka shkelje”- tha Rexhail Ismaili-BDI

Anëtarët e VMRO-DPMNE-së reaguan duke thënë se pushteti po nxiton pa arsye dhe po miraton një ligj, nenet e të cilit nuk janë definuar me saktësi dhe paralajmëruan gjithashtu amendamente për nenet 8 dhe 11 ku përcaktohet emërimi dhe shkarkimi i drejtorit dhe i inspektorëve. Magdalena Manakovska, nga VMRO-DPMNE, nuk la pa përmendur edhe vërejtjet për Ligjin e Gjuhëve.

“E gjithë procedura për ligjin është e nxituar duke bërë që të mbeten shumë nene të pa definuara saktë dhe pyetje të hapura.26:45 Neve si deputet nuk na u mundësua që të prezantojmë dhe mbrojmë ato 80 amendamente thelbësore, andaj u detyruar të propozojmë 34 mijë amandamente.80 Amendamentet tona ne i kemi dërguar në Komisionin e Venecias dhe ato 80 amendamente përmbajnë vërejtjet tona.”- u shpreh Magdalena Manakovska -VMRO

Deputeti Rexhail Ismaili, tha se sjellja e ligjit nuk është e nxituar, por në kuadër të kornizave kohore të parashikuara në Ligjin për Përdorimin e Gjuhëve. Sipas tij asgjë nuk është e parakohshme, por përkundrazi ka vonesa, sepse Ligji i Gjuhëve nuk mund ta respektohet plotësisht, përderisa organi që duhet të sigurohet për zbatimin e tij ende nuk është themeluar. Ligji për Inspektoratin kaloi fazën e parë në Komision. Inspektorati duhet të fillojë me punë më se voni një vit nga hyrja në fuqi e Ligjit për Përdorimin e gjuhëve, thënë ndryshe deri më 15 janar të viti 2020.

 

 

 

BURIMI: Alsat-M

Continue Reading

Lajme

Treni në Maqedoni përplas për vdekje dy emigrantë që flinin në hekurudhë

Published

on

Policia në Maqedoninë e Veriut njoftoi se dy emigrantë humbën jetën në jug të vendit, mëngjesin e të mërkurës herët të mërkurën kur një tren mallrash i goditi teksa flinin pranë shinave në errësirë.

Ngjarja ka ndodhur gjatë natës jashtë Miravcit, një fshat afër kufirit me Greqinë. Policia tha se dy emigrantët vdiqën menjëherë. Ata nuk dhanë asnjë informacion mbi identitetin apo kombësinë e viktimave.

Në njoftimin e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut thuhet se të mërkurën në ora 02:20 në Stacionin Policor të Gjevgjelisë është raportuar se në linjën hekurudhore, ndërmjet stacionit hekurudhor Miravci dhe stacionit hekurudhor të Klisurës, një tren mallrash i cili udhëtonte në linjën Stacioni Hekurudhor Gjevgjeli – Ngarkesa Trubarevë, ka goditur dy persona të cilët kanë qenë të shtrirë në hekurudhë. Organet kompetente po punojnë për identifikimin e trupave të pajetë.

Emigrantët shpesh përdorin shinat hekurudhore si udhërrëfyes ndërsa në mënyrë klandestine nisen drejt Evropës qendrore. Një aksident i ngjashëm vrau 14 emigrantë nga Afganistani dhe Somalia në vitin 2015-të.

Policia tha se ka kapur qindra emigrantë në muajt e fundit pasi e ashtuquajtura rrugë ballkanike, e cila kalon përmes Maqedonisë së Veriut, është bërë më aktive pas heqjes së kufizimeve të udhëtimit nga COVID-19.

Continue Reading

Bota

Stoltenberg: Marrëdhëniet me Rusinë në gjendjen më të keqe që nga Lufta e Ftohtë

Published

on

I pyetur nëse NATO po supozon se ne po hyjmë në një Luftë të dytë të Ftohtë, Stoltenberg thotë se NATO është përpjekur për marrëdhënie më të mira me Rusinë për dekada, përcjell Bota sot.

I pyetur nëse NATO po supozon se ne po hyjmë në një Luftë të dytë të Ftohtë, Stoltenberg thotë se NATO është përpjekur për marrëdhënie më të mira me Rusinë për dekada, përcjell Bota sot.

Ai thotë se Rusia u ftua të merrte pjesë në shumë aktivitete dhe u konsiderua një partner strategjik i NATO-s në vitin 2010, por “është Rusia ajo që u largua” nga përpjekjet për të ndërtuar partneritet.

Ai e ka bërë këtë me një model sjelljeje – duke përdorur forcën kundër Gjeorgjisë, duke aneksuar Krimenë dhe duke përdorur forcën në Donbas në Ukrainën lindore që nga viti 2014, thotë ai.

Marrëdhëniet e NATO-s me Rusinë janë në nivelin më të ulët që nga fundi i Luftës së Ftohtë, thotë ai, por nuk ka dyshim se përgjegjësia për këtë është nga Rusia.

Ai thotë se anëtarët e NATO-s dhe vendet e tjera me të njëjtin mendim dëshirojnë t’u drejtohen vendeve që “nuk janë po aq të mendimit”, por “ne nuk mund të jemi naivë” dhe ka nevojë të sigurohet se nuk ka rrezik për ndonjë veprim ushtarak kundër një vend i NATO-s.

Continue Reading

Kosovë

Qeveria e Kosovës obligon kthimin në RKS të targave të komunave paralele

Published

on

Qeveria e Kosovës ka vendosur masa reciprociteti për hyrje të shtetasve të Serbisë në Kosovë. Në mbledhjen elektronike, Qeveria Kurti vendosi që aplikojë të njëjtën masë, sikur Beogradi zyrtar, që nuk pranon letërnjoftimin, por në hyrje kosovarët i pajisë me një letër që zëvendëson dokumentet e identifikimit. Në njoftimin për media të qeverisë thuhet se gjithashtu është marrë vendim që banorëve, kryesisht në veri të vendit që kanë targa të lëshuara nga Serbia, por në emër të qyteteve të Kosovës, t’ua japë edhe një shans,”të fundit”, për kthim në targa RKS. Sipas Qeverisë, pronarëve të veturave me këto targa u është mundësuar që kthimin në RKS ta bëjnë në periudhën 1 gusht 2022 – 31 shtator 2022.

Miratimin e kabinetit qeveritar e mori edhe vendimi sipas të cilit çdo person që paraqitet për kalim të kufirit shtetëror me dokument të identifikimit personal të lëshuar nga autoritetet e Serbisë, të pajiset në pikë-kalimet kufitare me një fletë-deklarim që përkohësisht e zëvendëson përdorimin e dokumentit të tillë. Fletë-deklarimi do të krijojë bazë për qarkullim në territorin e Republikës së Kosovës dhe për shfrytëzim brenda institucioneve shtetërore.

Gjithashtu, sipas vendimit, automjetet me targa të regjistrimit të Serbisë që paraqiten për kalim të kufirit shtetëror dhe kanë për qëllim të lëvizin në territorin e Republikës së Kosovës, duhet të kenë të vendosur ngjitësin në pjesën e simboleve dhe emërtimit shtetëror, nga data 01.08.2022. Mekanizmi i tillë do të vlejë deri me 31.10.2022.

Ky mekanizëm është pa paragjykim ndaj afatit maksimal të qëndrimit të automjeteve të tilla në territorin e Republikës së Kosovës, thuhet në kumtesën e qeverisë, transmeton klankosova.tv.

Continue Reading

Aktuale