Connect with us

Lajme

LSDM: Gruevski nga Budapesti tenton të emërojë prokuror të përshtatshëm për të

Published

on

“Derisa të gjithë qytetarët prisnin një marrëveshje në interes të sundimit të ligjit, Hristijan Mickoski në mbledhjen e djeshme të liderëve ka mbrojtur krimin e regjimit në mënyrë të guximshme dhe në një stil gruevian, duke kërkuar që të gjitha rastet e PSP-së të humbin të ardhmen e tyre”, njoftojnë përmes një kumtese nga partia LSDM, transmeton in7.

Sipas kësaj partie, ekipi i LSDM-së i udhëhequr nga kryetari Zaev kishte ofruar krijimin e një institucioni të ri të prokurorisë që do të ndjekë penalisht korrupsionin e lartë për të gjitha rastet e reja për të garantuar sundimin e ligjit. “Por atyre kjo gjë nuk u ka interesuar, sepse të vetmen gjë që kërkuan ishte shpëtimi nga ndëshkimi për të gjithë të dyshuarit e strukturës së tyre të regjimit”, thonë nga LSDM-ja.

“Propozimi ishte personi i parë në atë prokurori të re të propozojë opozita, por VMRO-DPMNE e hodhi poshtë atë. Gruevski ka zgjedhur Mickoski me detyrën e vetme për ta mbrojtur deri në frymën e fundit, e tani nga Bukureshti porosit prokuror të përshtatshëm për të. Qytetarët dhe e ardhmja e sigurt nuk duhet edhe më tej të mbahet perng i aziantit i cili nga atje jep instrukcione për Mickoskin. Mickoski dhe VMRO-DPMNE-ja do të përgjigjen para qytetarëve për atë që i shkaktojnë drejtësisë dhe rrugës sonë evropiane. Për më shumë se dy vjet si parti opozitare dhe 11 vjet më parë si regjim, VMRO-DPMNE ka qenë dëmi më i madh për Maqedoninë Veriore në rrugën e saj për drejtësi dhe drejt Bashkimit Evropian”, thuhet në lumunikatën e lëshuar për mediat nga ana e LSDM-së./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja nxjerr rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve lokale

Published

on

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski, në një dalje për shtyp, ka nxjerrë rezultat e para të kandidatëve që kanë fituar komunat që në raundi e parë dhe ato që shkojnë në balotazh, pas dy javësh, më 31 tetor.

Rezultatet parapake të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit:

Haraçina shkon në balotazh, LSDM-BDI

Manastir shkon në balotazh LSDM-VMRO-DPMNE

Bogovina shkon në balotazh

Bevernica shkon në balotazh

Butel ka fituar VMRO-DPMNE-ja

Silevo shkon në balotazh VMRO-LSDM

Vevçan shkon në balotazh LSDM-VMRO

Vrapçisht shkon në balotazh ASH-BDI

Gazi Baba ka fitura në raundin e parë

Gjevgjeli shkon në balotazh LSDM-VMRO

Gradsko ka fituar VMRO-ja

Dibër shkon në balotazh BDI-ASH

Dimir Hasar shkon në balotazh VMRO-LSDM

Dollnen shkon në balotazh LSDM-BDI

Zhelinë shkon në balotazh Besa-BDI

Kërçovë shkon në balotazh BDI-VMRO

Kratov shkon në balotazh LSDM-VMRO

Kriva Pallanka fiton LSDM

Krushevë fiton LSDM

Kumanovë shkon në balotazh LSDM-kandidat i pavarur

Likovë fiton BDI

Kamenicë shkon në balotazh VMRO-LSDM

Makedonski Brod shkon në balotazh VMRO-LSDM

Ohër shkon në balotazh VMRO-LSDM

Continue Reading

Kosovë

Për humbjen në Prizren, Anton Quni ia lë fajin edhe horoskopit

Published

on

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka arritur t’i marrë vetëm 14,98% të votave në zgjedhjet e djeshme, ku doli i treti pas Mytaher Haskukës së Lëvizjes Vetëvendosje (40,43%) dhe Shaqir Totajt të Partisë Demokratike të Kosovës (31,10%).
Një nga faktorët për humbjen e djeshme, Quni tha se ishte edhe pozita e yjeve në horoskop. Ai tha se LDK-ja e filloi vonë fushatën në këtë komunë, ndërsa tha se beson që e kanë bërë më të mirën e mundshme, raporton Express.

“Është fakt që kemi filluar vonë. Kjo më shumë lidhet me shëndetin tim.

Thuajse nga salla e operacionit jam kyçur në fushatë. Besoj që e kemi bërë më të mirën që kemi mundur, me prezantimin e programit, me agjendën tonë, me takimet, me bashkëbisedimet, me promovimet e të gjithë atyre vlerave që ne i ofrojmë për qytetarët. Normal, kjo çështje varet nganjëherë edhe nga pozita e yjeve në horoskop. Këto nuk kanë qenë në favorin tonë”, tha Quni për Klan Kosovën.

Ai shtoi se ka pasur edhe faktorë tjerë që kanë ndikuar në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.

“Janë edhe shumë faktorë të tjerë që ndikojnë. Krijohet një opinion. Vetë fakti se përsëriteshin sondazhet publikisht, tregohet sadopak se nga duhet të orientohet vota”, tha Quni.

Ai deklaroi se nuk kanë vija të kuqe për LVV-në dhe LDK-në që do të garojnë në balotazh.

“Me Z.Haskuka nuk kemi përvoja të mira”, tha Quni, i cili shtoi se “me seriozitetin më të madh do ta analizojmë situatën”.

Continue Reading

Lajme

Ja sa këshilltarë kanë partitë politike në Strugë

Published

on

Ja numri i 27 këshilltarve të rinj në Këshillin e ardhshëm komunal të Strugës, 2021-2025:

BDI- 10 këshilltarē
ASH-AA- 7 këshilltarë
VMRO-DPMNE- 5 këshilltarë
LSDM- 4 këshilltarë
BESA – 1 këshilltarë

Në Strugë do të ketë raund të dytë në garën për kryetar komune mes Ramis Merkos nga BDI dhe Idri Istrefit nga ASH-AAA.

Continue Reading

Aktuale