Connect with us

Lajme

Tortevski: Jam i bindur që Janeva me urdhër të Zaevit i ka liruar deputetët e VMRO-së nga paraburgimi

Published

on

Zaev i është lajmëruar Janevës që t’i lirojë tetë deputetët e VMRO-DPMNE-së të cilët votuan ndryshimet kushtetuese. Janeva e ka shfytëzuar këtë dhe nëpërmjet Boki 13 ka hyrë në këtë storje koprruptuese, ka deklaruar në një intervistë për ‘Fokus’, më se i bindur, avokati Aleksandar Tortevski, i cili përmes kësaj skeme ka dhënë mendimin e tij në pyetjen nëse qeveria e LSDM-së ka patunr ndikim në punën e PSP-së, përcjell in7.

“Jam i bindur dhe di disa informacione që grupi i deputetëve të VMRO-DPMNE-së që votoi për ndryshimet kushtetuese, ku një pjesë e tyre ishin në paraburgim, nuk u lëshuam vendim vetanak të Katica Janeva dhe të gjykatësve, ky ishte një urdhër nga pushteti ekzekutiv, për këtë unë nuk kam dilemë. Për fat të keq, pushteti ekzekutiv duhet të zgjidhte, të mbështesë sundimin e ligjit ose t’i kërkojë Katicës t’i lirojë këta njerëz për ‘qëllime më të larta’ – duke zhbllokuar integrimin në BE”, ka thënë Tortevski.

Zaev mësoi në mënyrën më të vështirë të mundshme që nuk mund të injektojë helm në shoqëri duke ndërhyrë në gjyqësor dhe duke liruar njerëz të caktuar, sepse ajo shoqëri nuk mund të riparohet më, thotë më tej avokati nga Shkupi.

“Jam i bindur që sfondi është i këtillë. Zaev i bëri thirrje Katicës t’i lirojë këta në mënyrë që të votojnë ndryshimet kushtetuese. Katica e ka përdorur atë dhe përmes Bokit futet në të gjithë këtë storje korruptive. Ky është mendimi im personal, dhe nëse ajo do të ishte urdhëruar të lirojë njerëz që peshojnë qindra miliona euro, ajo me siguri do të ishte shkelur këtu. Ajo pa një shans për të shitur informacionin se këta burra do të liroheshin dhe u dha sinjal të dyshuarve për atë që ndodhi pastaj”, ka thënë avokati Aleksandar Tortevski në intervistën dhënë për ‘Fokus’./in7.tv/

 

Continue Reading

Bota

Hovenier këndon himnin amerikan për nder të Ditës së Pavarësisë së SHBA-së (Video)

Published

on

Në oborrin e Ambasadës Amerikane në Kosovë po zhvillohet një manifestim në përkujtim të Ditës së Pavarësisë Amerikane.

Kryeparlamentari Glauk Konjufca dhe kryetarja Vjosa Osmani janë në mesin e disa personaliteteve publike.

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier, ka performuar edhe himnin kombëtar para të ftuarve për të intensifikuar edhe më shumë natyrën emocionale të kësaj ceremonie.

“I lumtur të pres partnerët dhe miqtë kosovarë këtë mbrëmje, ndërsa shënojmë përvjetorin e 246-të të Ditës së Pavarësisë. Faleminderit që festuat me ne” shkroi Hovenier në Twitter.

Continue Reading

Lajme

Propozimi francez, grup i qytetarëve proteston para Qeverisë

Published

on

Pasditen e sotme para godinës së Qeverisë një grup i qytetarëve po proteston kundër propozimit të ri francez.

Protestuesit me flamuj qëndrojnë para Qeverisë, ndërkaq kërkojnë dorëheqjen e ekzekutivit, ndërsa thonë se i njëjti është i dëmshëm për interesat shtetërorë.

Përndryshe, edhe VMRO-DPMNE-ja opozitare ka paralajmëruar protesta kundër këtij propozimi me arsyetimin se qeveria pronon bullgarizimin e vendit. /Telegrafi/

Continue Reading

Kosovë

Policia jep detaje për aksionin në veri, gjeti laborator për kultivimin e kanabisit

Published

on

Policia e Kosovës pas hetimeve paraprake, sot ka parashtruar kërkesë për urdhër-kontroll në organet e drejtësisë për kontrollin e një objekti pronë e të dyshuarit G.J., në Leshak të Leposavicit, pasi në objekt dyshohej se kultivohej bima e kanabisit.

Sipas Policisë, pas marrjes së këtij urdhri, sot rreth orës 10:10, gjatë realizimit të kontrollit të objektit, në dy kate të tij, janë gjetur pajisje për kultivimin e kanabisit me vlerë qindra-mijëra euro.

“Laboratori ishte i pajisur mirë dhe ishte në gjendje të gatshme për të filluar mbjellja e bimëve të kanabisit, pra aty mungonin vetëm bimët, pasi gjithçka tjetër ishte e gatshme. Në konsultim me prokuroren ka filluar sekuestrimi i pajisjeve që janë gjetur në atë ndërtesë.

I dyshuari gjendet në arrati, kurse policia do të vazhdojë me hetimin dhe kompletimin e rastit”, thuhet në njoftimin e policisë.

Continue Reading

Aktuale