Connect with us

Lajme

Tortevski: Jam i bindur që Janeva me urdhër të Zaevit i ka liruar deputetët e VMRO-së nga paraburgimi

Published

on

Zaev i është lajmëruar Janevës që t’i lirojë tetë deputetët e VMRO-DPMNE-së të cilët votuan ndryshimet kushtetuese. Janeva e ka shfytëzuar këtë dhe nëpërmjet Boki 13 ka hyrë në këtë storje koprruptuese, ka deklaruar në një intervistë për ‘Fokus’, më se i bindur, avokati Aleksandar Tortevski, i cili përmes kësaj skeme ka dhënë mendimin e tij në pyetjen nëse qeveria e LSDM-së ka patunr ndikim në punën e PSP-së, përcjell in7.

“Jam i bindur dhe di disa informacione që grupi i deputetëve të VMRO-DPMNE-së që votoi për ndryshimet kushtetuese, ku një pjesë e tyre ishin në paraburgim, nuk u lëshuam vendim vetanak të Katica Janeva dhe të gjykatësve, ky ishte një urdhër nga pushteti ekzekutiv, për këtë unë nuk kam dilemë. Për fat të keq, pushteti ekzekutiv duhet të zgjidhte, të mbështesë sundimin e ligjit ose t’i kërkojë Katicës t’i lirojë këta njerëz për ‘qëllime më të larta’ – duke zhbllokuar integrimin në BE”, ka thënë Tortevski.

Zaev mësoi në mënyrën më të vështirë të mundshme që nuk mund të injektojë helm në shoqëri duke ndërhyrë në gjyqësor dhe duke liruar njerëz të caktuar, sepse ajo shoqëri nuk mund të riparohet më, thotë më tej avokati nga Shkupi.

“Jam i bindur që sfondi është i këtillë. Zaev i bëri thirrje Katicës t’i lirojë këta në mënyrë që të votojnë ndryshimet kushtetuese. Katica e ka përdorur atë dhe përmes Bokit futet në të gjithë këtë storje korruptive. Ky është mendimi im personal, dhe nëse ajo do të ishte urdhëruar të lirojë njerëz që peshojnë qindra miliona euro, ajo me siguri do të ishte shkelur këtu. Ajo pa një shans për të shitur informacionin se këta burra do të liroheshin dhe u dha sinjal të dyshuarve për atë që ndodhi pastaj”, ka thënë avokati Aleksandar Tortevski në intervistën dhënë për ‘Fokus’./in7.tv/

 

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Azir Aliu uron besimtarët për muajin e Ramazanit: Muaji kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri

Published

on

By

Ministri i Shoqërisë informatike dhe Administratës Azir Aliu ka uruar besimtarët për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Ai e ka quajtur muajin e shenjtë të Ramazanit, muajin kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Urimi i plotë:
“Fillon muaji i madhërishëm i Ramazanit dhe i shumëpritur nga gjithë bota Islame, kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Gjithë botës Islame i’a uroj muajin e shenjtë të Ramazanit!”
https://www.facebook.com/100090414292971/posts/pfbid0Xu9g8eLrRVyPZnzyvQAHdiNx5vK7ETVXxwEPoXqGiGGR3Aa7ihD17gxixJHWLj1Tl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Taravari: Qoftë muaji i Ramazanit koha që secili nga ne të afrohet sa më shumë me Zotin

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët dhe i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari ka uruar të gjithë besimtarët e fesë islame për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Taravari ka uruar agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara.
Urimi i plotë:
“Uroj që të gjithë të kemi agjërim të lehtë! Qoftë muaji i Ramazanit koha që secili nga ne të afrohet sa më shumë me Zotin, e kështu qoftë edhe në muajt e vitet në vazhdim!”
https://www.facebook.com/100044411046937/posts/pfbid0F7m5CGPbsAqdv9j3s1bmUGBjeGkhByFVhtkQHF4DCb3xXmPJdxLDyvJovvkPSdkFl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale