Connect with us

Lajme

Talat Xhaferi: Nëse ka marrëveshje mes liderëve, që nesër seancë për shkarkimin e Janevës dhe për Ligjin e PP

Published

on

Nga epilogu i takimit të sontëm mes kryeministrit dhe liderit të LSDM-së Zoran Zaev dhe kryetarit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski varet kur do të mbahen vazhdimet e seancës së Komisionit dhe atij plenar për Ligjin e Prokurorisë publike si dhe seancës parlamentare për shkarkimin e prokurores speciale Katica Janeva, por ajo patjetër të shkarkohet më së voni deri më 15 shtator.

Nëse ka marrëveshje, seancat do të mund të caktohen që nesër, ka thënë kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi i cili ka shtuar se patjetër të respektohet afati deri më 15 shtator për shkarkimin e Janevës.

“Në ora 20 do të mbahet takim liderësh mes kryeministrit dhe kryetarit të opozitës këtu në Kuvend dhe me siguri duke pasur parasysh se ajo është e paralajmëruar, si Kuvend mendoj se duhet t’u jepet mundësi liderëve të arrijnë deri te zgjidhja e pranueshme për gjitha palët dhe në këtë kontekst do të jetë rezultati lidhur me obligimin e seancës. Në çdo rast do të presim se si do të përfundojnë bisedimet, ndërsa prej nesër e tutje nuk është kontestues në çfarëdo momenti të mbahet seancë për shkarkimin e Janevës”, ka deklaruar Xhaferi.

Pas mbajtjes së seancës së Komisionit ku është sjell propozim- vendim për shkarkimin e prokurores speciale e cila është në paraburgim për rastin “Reket”, Xhaferi ka dërguar kërkesë formale deri te katër partitë më të mëdha, LSDM, VMRO-DPMNE, BDI dhe Aleanca për Shqiptarët me shkrim të dorëzojnë pëlqim për shkarkimin e Janevës, sipas ligjit. Deri tani pëlqim formal me shkrim është marrë vetëm nga BDI dhe ASH.

“Të enjten ka përfunduar debati i Komisionit lidhur me iniciativën e Këshillit të prokurorëve publik për shkarkimin e prokurores speciale, Katica Janeva. Detyrë e Kuvendit është të diskutojë edhe sipas ligjit me dy të tretat e shumicës dhe plus votimit me Badenter të vërtetohet propozimi i Komisionit për shkarkimin dhe i njëjti të kthehet në miratim për Këshillin e prokurorëve publik. Të enjten pasdite kam dërguar letër deri te katër partitë më të mëdha ashtu siç kërkon ligji për prokurori publike që me shkrim të më dorëzojnë pëlqim për vërtetimin e propozim- ligjit për shkarkimin e Janevës”, ka thënë kryetari i Kuvendit.

Nëse arrihet marrëveshje në takimin e sontëm të liderëve, është reale të pritet nesër të vazhdojë seanca e Komisionit për çështje evropiane që i shqyrton amendamentet e Ligjit për prokurorinë publike me të cilin parashihet PSP të transformohet në PTHP për ndjekje të veprave penale të krimit të organizuar dhe korrupsionit. Deri tash janë kaluar 10 amendamente, ndërsa 41 janë ende për shqyrtim. Pas diskutimit të Komisionit, do të mund të thirret vazhdim i seancës parlamentare dhe ligji të sillet menjëherë.

Shkarkimi i Katica Janevës duhet të jetë në seancë të re e cila poashtu mund të jetë nesër, më së voni deri 15 shtator. Nesër Kuvendi ka caktuar seancën e re të 111-të, ashtuqë kushte për kuorum dhe votim do të mund të ketë.

Mes deputetëve të dy partive mbizotëron optimizëm se mund të arrihet marrëveshje.

 

 

 

 

 

 

 

Continue Reading

Lajme

Gostivari pushton mediat e Shqipërisë

Published

on

By

Dje, në prag të muajit të shenjtë të Ramazanit, kryetari i Bashkisë së Tiranës z.Erion Veliaj, ishte në Gostivar. Atij ju akordua titulli Qytetar Nderi i Gostivarit me motivacionin promovim dhe mbështetje e jashtëzakonshme për qytetin e Gostivarit.
Në fjalën e tij kryetari Komunës z.Arben Taravari tregoi miqësinë e veçantë që e lidh me kryebashkiakun tiranas, dhe shprehu mirënjohjen e tij për të gjithë projektet e mbështetura nga Veliaj në Gostivar.
Nga ana e tij Erion Veliaj tregoi se dashuria e dedikimi i tij për Gostivarin, ishte e natyrshme për të, sepse ky qytet në drejtimin e Taravarit është një histori suksesi dhe është e lehtë të afeksinohesh pas komunave të sukseshme.
Më poshtë ju sjellim vegëzat dhe video nga ngjarja e cila u trajtua nga mediat më të rëndesishme të Shqipërise, kjo padyshim është një mjeshtri e Taravarit për promovimin e Gostivarit në arenën rajonale.Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit: Krenar të kontribuoj për këtë qytet. Taravari: Tirana, qyteti më dinamik në Ballkan
Veliaj “Qytetar Nderi” i Gostivarit: “Krenar të kontribuoj për këtë qytet”; Taravari: “Tirana, qyteti më dinamik në ballkan” – Vizion Plus
Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit – Tv Klan

Continue Reading

Lajme

Drejtori i Shtëpisë së Shëndetit publik Vullnet Selimi zgjidh problemin e 163 të punësuarve pa kontrata

Published

on

By

163 punonjës shëndetësor në Shtëpitë e Shëndetit publik – Shkup që javën e kaluar protestuan në shenjë pa kënaqësie për faktin se kishin disa muaj që punonin pa kontrata pune tashmë çështja e tyre është zgjidhur.
Edhe pse ka vetëm pak ditë që është emëruar në krye të detyrës së drejtorit organizativ në Shtëpinë e Shëndetit publik- Shkup, drejtori Vullnet Selimi ka njoftuar se në koordinim me Ministrinë e Financave ka arritur të zgjidh çështjen e këtyre punonjësve.
“Pas pëlqimit të marrë nga Ministria e Financave gjatë javës së ardhshme do tu paguhen pagat për këto muaj si dhe do tu përgatisim kontratat për muajt vijues”, ka shkruar Selimi në rrjetin social Facebook.
https://www.facebook.com/1461036551/posts/pfbid064nfVH252tzRrKFk4qE13g3EuSFEis637cn3m7PemKZPsNkUbAUBSP4XosuDoHerl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale