Connect with us

Lajme

PSP: Nuk kemi kërkesë për transferim të lëndëve

Published

on

Prokuroria Speciale Publike përmas një kumunikate ka njoftuar se ende nuk ka marrë kërkesë zyrtare për transferimin e lëndëve të tyre në Prokurorinë Themelore.

Nga ky institucion shprehin shqetësim lidhur me faktin që nuk është zgjedhur ndonjë zëvendësues për Kryeprokuroren Katica Janeva, si dhe se nuk ka vendim të ri ligjor për statusin e PSP-së.

“Në të njëjtën kohë me këtë rast duam të shprehim shqetësimin tonë të thellë për shkak të faktit që deri më tani as nuk është zgjedhur prokurorë që do ta ndëronte Katica Janevën, dhe as nuk është sjellë vendim i ri ligjot me të cilin do të rregullohet statusi i Prokurorisë Speciale”, thonë nga PSP-ja.

Kjo prokurori rikujtojnë se raporti i punës së të punësuarve në PSP vazhdon deri në shtator të 2020-tës, me çka në mungesë të rregullativës se çfarë do të ndodh me të punësuarit, detyrimet, arkivin dhe materialet që i posedon Prokuroria, në situatë kur nuk ka udhëheqës do të çojë në probleme reale të realizimit të te drejtave të punëtorëve.

Ata nënvizojnë se poashtu do të mungojë edhe kontrolli i zbatimit të procedurave të sigurisë me të gjitha materialet që i posedon Prokuroria.

Prokurori shtetëror publik Lubomir Jovevski, nga ana tjetër ka thënë se Prokuroria është e gatshme dhe ka kapacitet që të veprojë për të gjitha lëndët penale juridike të PSP-së dhe se shpreson se procesi do të rrjedhë shpejtë. Ai vlerëson se pas marrjes së lëndëve dhe sjelljes eventuale të Ligjit për prokurorinë publike do të vendoset se cilët prokurorë do të veprojnë për lëndët, duke mos përjashtuar mundësinë që edhe prokurorët e deritanishëm të veprojnë për këto lëndë.

Këshilli i Prokurorëve Publikë, siç thekson Jovevski, pas 15 shtatorit duhet të vendosë për statusin e prokurorëve special dhe kthimin e tyre në prokuroritë amë duke pasur parasysh se funksioni i prokurorit publik në ato prokurori është në heshtje.

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja nxjerr rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve lokale

Published

on

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski, në një dalje për shtyp, ka nxjerrë rezultat e para të kandidatëve që kanë fituar komunat që në raundi e parë dhe ato që shkojnë në balotazh, pas dy javësh, më 31 tetor.

Rezultatet parapake të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit:

Haraçina shkon në balotazh, LSDM-BDI

Manastir shkon në balotazh LSDM-VMRO-DPMNE

Bogovina shkon në balotazh

Bevernica shkon në balotazh

Butel ka fituar VMRO-DPMNE-ja

Silevo shkon në balotazh VMRO-LSDM

Vevçan shkon në balotazh LSDM-VMRO

Vrapçisht shkon në balotazh ASH-BDI

Gazi Baba ka fitura në raundin e parë

Gjevgjeli shkon në balotazh LSDM-VMRO

Gradsko ka fituar VMRO-ja

Dibër shkon në balotazh BDI-ASH

Dimir Hasar shkon në balotazh VMRO-LSDM

Dollnen shkon në balotazh LSDM-BDI

Zhelinë shkon në balotazh Besa-BDI

Kërçovë shkon në balotazh BDI-VMRO

Kratov shkon në balotazh LSDM-VMRO

Kriva Pallanka fiton LSDM

Krushevë fiton LSDM

Kumanovë shkon në balotazh LSDM-kandidat i pavarur

Likovë fiton BDI

Kamenicë shkon në balotazh VMRO-LSDM

Makedonski Brod shkon në balotazh VMRO-LSDM

Ohër shkon në balotazh VMRO-LSDM

Continue Reading

Kosovë

Për humbjen në Prizren, Anton Quni ia lë fajin edhe horoskopit

Published

on

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka arritur t’i marrë vetëm 14,98% të votave në zgjedhjet e djeshme, ku doli i treti pas Mytaher Haskukës së Lëvizjes Vetëvendosje (40,43%) dhe Shaqir Totajt të Partisë Demokratike të Kosovës (31,10%).
Një nga faktorët për humbjen e djeshme, Quni tha se ishte edhe pozita e yjeve në horoskop. Ai tha se LDK-ja e filloi vonë fushatën në këtë komunë, ndërsa tha se beson që e kanë bërë më të mirën e mundshme, raporton Express.

“Është fakt që kemi filluar vonë. Kjo më shumë lidhet me shëndetin tim.

Thuajse nga salla e operacionit jam kyçur në fushatë. Besoj që e kemi bërë më të mirën që kemi mundur, me prezantimin e programit, me agjendën tonë, me takimet, me bashkëbisedimet, me promovimet e të gjithë atyre vlerave që ne i ofrojmë për qytetarët. Normal, kjo çështje varet nganjëherë edhe nga pozita e yjeve në horoskop. Këto nuk kanë qenë në favorin tonë”, tha Quni për Klan Kosovën.

Ai shtoi se ka pasur edhe faktorë tjerë që kanë ndikuar në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.

“Janë edhe shumë faktorë të tjerë që ndikojnë. Krijohet një opinion. Vetë fakti se përsëriteshin sondazhet publikisht, tregohet sadopak se nga duhet të orientohet vota”, tha Quni.

Ai deklaroi se nuk kanë vija të kuqe për LVV-në dhe LDK-në që do të garojnë në balotazh.

“Me Z.Haskuka nuk kemi përvoja të mira”, tha Quni, i cili shtoi se “me seriozitetin më të madh do ta analizojmë situatën”.

Continue Reading

Lajme

Ja sa këshilltarë kanë partitë politike në Strugë

Published

on

Ja numri i 27 këshilltarve të rinj në Këshillin e ardhshëm komunal të Strugës, 2021-2025:

BDI- 10 këshilltarē
ASH-AA- 7 këshilltarë
VMRO-DPMNE- 5 këshilltarë
LSDM- 4 këshilltarë
BESA – 1 këshilltarë

Në Strugë do të ketë raund të dytë në garën për kryetar komune mes Ramis Merkos nga BDI dhe Idri Istrefit nga ASH-AAA.

Continue Reading

Aktuale