Connect with us

Lajme

Opel Astra përfundon brenda shtëpisë, derisa njerëzit brenda flinin

Published

on

Një shofer nga Zagrebi me makinën e tij ka përfunduar në dhomën e gjumit të familjes Pozhega.

22 vjeçari shofer i makinës së tipit “Opel Astra” mbrëmë rreth mesnatës duke ikur nga policia, e cila ishte duke u munduar për ta ndaluar ka përfunduar në “mysafirë” në një familje derisa ishin në gjumë. Ai me siguri ka qenë nën ndikimin e alkoolit derisa kishte qenë duke drejtuar timonin.

“Një orë më përpara isha në dhomën e ndenjës duke shikuar televizion. Ika për të fjetur në dhomën e gjumit. Në gjumë dëgjova një krismë të madhe. Në atë moment, nuk e dija çfarë po ndodh. Kur dola të shikoj, kisha çfarë të shoh. Një shofer i ri kishte hyrë me makinë në shtëpinë time, më saktësisht në dhomën e ndenjës. Mundeni edhe vetë të shikoni se me çfarë shpejtësie ka qenë duke qarkulluar derisa ka arritur të shpojë muret. Nëse do të kisha qëndruar edhe pak më shumë në dhomë të ndenjës me siguri nuk do të isha gjallë” – është shprehur pronari i shtëpisë./Alsat

Continue Reading

Bota

Hovenier këndon himnin amerikan për nder të Ditës së Pavarësisë së SHBA-së (Video)

Published

on

Në oborrin e Ambasadës Amerikane në Kosovë po zhvillohet një manifestim në përkujtim të Ditës së Pavarësisë Amerikane.

Kryeparlamentari Glauk Konjufca dhe kryetarja Vjosa Osmani janë në mesin e disa personaliteteve publike.

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier, ka performuar edhe himnin kombëtar para të ftuarve për të intensifikuar edhe më shumë natyrën emocionale të kësaj ceremonie.

“I lumtur të pres partnerët dhe miqtë kosovarë këtë mbrëmje, ndërsa shënojmë përvjetorin e 246-të të Ditës së Pavarësisë. Faleminderit që festuat me ne” shkroi Hovenier në Twitter.

Continue Reading

Lajme

Propozimi francez, grup i qytetarëve proteston para Qeverisë

Published

on

Pasditen e sotme para godinës së Qeverisë një grup i qytetarëve po proteston kundër propozimit të ri francez.

Protestuesit me flamuj qëndrojnë para Qeverisë, ndërkaq kërkojnë dorëheqjen e ekzekutivit, ndërsa thonë se i njëjti është i dëmshëm për interesat shtetërorë.

Përndryshe, edhe VMRO-DPMNE-ja opozitare ka paralajmëruar protesta kundër këtij propozimi me arsyetimin se qeveria pronon bullgarizimin e vendit. /Telegrafi/

Continue Reading

Kosovë

Policia jep detaje për aksionin në veri, gjeti laborator për kultivimin e kanabisit

Published

on

Policia e Kosovës pas hetimeve paraprake, sot ka parashtruar kërkesë për urdhër-kontroll në organet e drejtësisë për kontrollin e një objekti pronë e të dyshuarit G.J., në Leshak të Leposavicit, pasi në objekt dyshohej se kultivohej bima e kanabisit.

Sipas Policisë, pas marrjes së këtij urdhri, sot rreth orës 10:10, gjatë realizimit të kontrollit të objektit, në dy kate të tij, janë gjetur pajisje për kultivimin e kanabisit me vlerë qindra-mijëra euro.

“Laboratori ishte i pajisur mirë dhe ishte në gjendje të gatshme për të filluar mbjellja e bimëve të kanabisit, pra aty mungonin vetëm bimët, pasi gjithçka tjetër ishte e gatshme. Në konsultim me prokuroren ka filluar sekuestrimi i pajisjeve që janë gjetur në atë ndërtesë.

I dyshuari gjendet në arrati, kurse policia do të vazhdojë me hetimin dhe kompletimin e rastit”, thuhet në njoftimin e policisë.

Continue Reading

Aktuale