Connect with us

Lajme

RMV, një nga vendet që kanë humbur licencat për hapjen e restoranteve Mc Donalds

Published

on

Mc Donald rrjeti i restoranteve për ushqim të shpejtë vite më parë posedonte shtatë restorante në të gjithë vendin, shumica e tyre ishin në Shkup dhe njëri në Tetovë. Mirëpo në vitin 2013 ky rrjet u mbyll për shkak se menaxherët e këtij brendi të njohur botëror për ushqim të shpejtë e humbën licencën.

Arsyet për mbylljen e tyre nuk janë edhe sot të qarta mirëpo dihet që në mesin e vendeve që nuk lejohet hapja e këtyre restoranteve e që është i popullarizuar në mbarë botën bën pjesë edhe Maqedonia.

Në mesin e vendeve që nuk kanë arritur të ruajnë licencën për këtë lloj ushqimi bëjnë pjesë edhe vende të tjera si:

Bermudet,
Irani,
Maqedonia e Veriut,
Islanda,

Korea e Veriut,
Bolivia,
Xhamajka,
Mali i Zi,
Barbadosi,

Restoranti i parë Mc Donalds në MAqedoninë e Veriut ishte hapur pikërisht më 9 shtator të vitit 1997, dhe funksionoi deri në vitin 2013 plot 16 vjet.

Continue Reading

Bota

Hovenier këndon himnin amerikan për nder të Ditës së Pavarësisë së SHBA-së (Video)

Published

on

Në oborrin e Ambasadës Amerikane në Kosovë po zhvillohet një manifestim në përkujtim të Ditës së Pavarësisë Amerikane.

Kryeparlamentari Glauk Konjufca dhe kryetarja Vjosa Osmani janë në mesin e disa personaliteteve publike.

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier, ka performuar edhe himnin kombëtar para të ftuarve për të intensifikuar edhe më shumë natyrën emocionale të kësaj ceremonie.

“I lumtur të pres partnerët dhe miqtë kosovarë këtë mbrëmje, ndërsa shënojmë përvjetorin e 246-të të Ditës së Pavarësisë. Faleminderit që festuat me ne” shkroi Hovenier në Twitter.

Continue Reading

Lajme

Propozimi francez, grup i qytetarëve proteston para Qeverisë

Published

on

Pasditen e sotme para godinës së Qeverisë një grup i qytetarëve po proteston kundër propozimit të ri francez.

Protestuesit me flamuj qëndrojnë para Qeverisë, ndërkaq kërkojnë dorëheqjen e ekzekutivit, ndërsa thonë se i njëjti është i dëmshëm për interesat shtetërorë.

Përndryshe, edhe VMRO-DPMNE-ja opozitare ka paralajmëruar protesta kundër këtij propozimi me arsyetimin se qeveria pronon bullgarizimin e vendit. /Telegrafi/

Continue Reading

Kosovë

Policia jep detaje për aksionin në veri, gjeti laborator për kultivimin e kanabisit

Published

on

Policia e Kosovës pas hetimeve paraprake, sot ka parashtruar kërkesë për urdhër-kontroll në organet e drejtësisë për kontrollin e një objekti pronë e të dyshuarit G.J., në Leshak të Leposavicit, pasi në objekt dyshohej se kultivohej bima e kanabisit.

Sipas Policisë, pas marrjes së këtij urdhri, sot rreth orës 10:10, gjatë realizimit të kontrollit të objektit, në dy kate të tij, janë gjetur pajisje për kultivimin e kanabisit me vlerë qindra-mijëra euro.

“Laboratori ishte i pajisur mirë dhe ishte në gjendje të gatshme për të filluar mbjellja e bimëve të kanabisit, pra aty mungonin vetëm bimët, pasi gjithçka tjetër ishte e gatshme. Në konsultim me prokuroren ka filluar sekuestrimi i pajisjeve që janë gjetur në atë ndërtesë.

I dyshuari gjendet në arrati, kurse policia do të vazhdojë me hetimin dhe kompletimin e rastit”, thuhet në njoftimin e policisë.

Continue Reading

Aktuale