Connect with us

Lajme

Mangësi ligjore në propozim – ligjin për Prokurorinë

Published

on

Propozim-Ligji për Prokurorinë Publike përmban mangësi ligjore. Ekspertët juridik vlerësojnë se propozimi i pushtetit nuk jep pasqyrë të qartë mbi fatin e bombave si dëshmi në procedurë dhe historikun e tyre që nga dorëzimi i tyre në Prokurorinë Speciale Publike nga ana e kryeministrit Zoran Zaev. Paragrafi i fundit i nenit 32 të propozim-ligjit ngrit dyshimet nëse të gjitha materialet e përgjuara dhe sms porositë janë dorëzuar ose jo në Speciale. Në të thuhet se: “Prokuroria për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit të lartë është kompetente për të ndjek vepra penale që burojnë nga përgjimet e siguruara në mënyrë jo ligjore të periudhës 2008-2015”. Madje një pjesë e ekspertëve thonë se në ligjin për Specialen duhej të kishte nen apo normë e cila do të garantonte sasinë e materialeve të përgjuara, me qëllim parandalimin e keqpërdorimit të tyre për qëllime komerciale.

Element tjetër i cili nuk është përfshirë në propozimin e pushtetit është edhe marrja e lëndëve të Speciales nga ana e kryeprokurorit Ljubomir Joveski. Pikërisht mungesa e procesverbalit, i lë hapësirë Joveskit t’i merr lëndët pa dhënë llogari para Këshilli të Prokurorëve Publik dhe Kuvendit ashtu siç jepte Janeva çdo çerek viti mbi përqindjen e materialeve të përgjuara, akuzave të ngritura, procedurave hetimore dhe atyre para-hetimore.  Opozita dyshon se Joveski, Janeva, Villma Ruskoska dhe Renata Deskoska janë koordinuar për kalimin e lëndëve tek Joveski, duke mos respektuar Ligjin për Prokurorinë Publike i cili i ngrinë funksionet e personit juridik derisa gjendet nën masa kujdesi.

Pa zgjidhje ligjore mbetet edhe fati i ekipit të PSP-së, hetuesve, shërbyesve administrativ, bashkëpunëtoreve etj. Pushteti tenton që me normë ligjore t’i sistemojë në Krimin e organizuar, ndërsa opozita kërkon që duke filluar nga prokurorët special dhe të gjithë të punësuarit e tjetër të vlejë dispozita ligjore për kthimin e tyre në vendet e mëhershme të punës, ndërsa më pas përmes konkursit, Prokuroria për krim të organizuar t’i zgjedh prokurorët pse jo edhe të njëjte. Bazë për këtë opozita e marrëveshjen që prokurorët special kanë lidhur më PSP-në në fillim të punës kur janë nënshkruar marrëveshjet për bashkëngjitje në ekipin e Janevës në të cilat jo zyrtarisht thuhet se që nga data kur fillon bashkëpunimi me PSP-së, vendi aktual i punës pauzohet.

As në këto ndryshime ligjore nuk është parashikuar propozimi i kryeprokurorit nga ana e opozitës ashtu siç kërkonte Zaev kur ishte në opozitë dhe ashtu si kërkon tani VMRO-DPMNE-ja.

ALSAT

Continue Reading

Lajme

Gostivari pushton mediat e Shqipërisë

Published

on

By

Dje, në prag të muajit të shenjtë të Ramazanit, kryetari i Bashkisë së Tiranës z.Erion Veliaj, ishte në Gostivar. Atij ju akordua titulli Qytetar Nderi i Gostivarit me motivacionin promovim dhe mbështetje e jashtëzakonshme për qytetin e Gostivarit.
Në fjalën e tij kryetari Komunës z.Arben Taravari tregoi miqësinë e veçantë që e lidh me kryebashkiakun tiranas, dhe shprehu mirënjohjen e tij për të gjithë projektet e mbështetura nga Veliaj në Gostivar.
Nga ana e tij Erion Veliaj tregoi se dashuria e dedikimi i tij për Gostivarin, ishte e natyrshme për të, sepse ky qytet në drejtimin e Taravarit është një histori suksesi dhe është e lehtë të afeksinohesh pas komunave të sukseshme.
Më poshtë ju sjellim vegëzat dhe video nga ngjarja e cila u trajtua nga mediat më të rëndesishme të Shqipërise, kjo padyshim është një mjeshtri e Taravarit për promovimin e Gostivarit në arenën rajonale.Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit: Krenar të kontribuoj për këtë qytet. Taravari: Tirana, qyteti më dinamik në Ballkan
Veliaj “Qytetar Nderi” i Gostivarit: “Krenar të kontribuoj për këtë qytet”; Taravari: “Tirana, qyteti më dinamik në ballkan” – Vizion Plus
Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit – Tv Klan

Continue Reading

Lajme

Drejtori i Shtëpisë së Shëndetit publik Vullnet Selimi zgjidh problemin e 163 të punësuarve pa kontrata

Published

on

By

163 punonjës shëndetësor në Shtëpitë e Shëndetit publik – Shkup që javën e kaluar protestuan në shenjë pa kënaqësie për faktin se kishin disa muaj që punonin pa kontrata pune tashmë çështja e tyre është zgjidhur.
Edhe pse ka vetëm pak ditë që është emëruar në krye të detyrës së drejtorit organizativ në Shtëpinë e Shëndetit publik- Shkup, drejtori Vullnet Selimi ka njoftuar se në koordinim me Ministrinë e Financave ka arritur të zgjidh çështjen e këtyre punonjësve.
“Pas pëlqimit të marrë nga Ministria e Financave gjatë javës së ardhshme do tu paguhen pagat për këto muaj si dhe do tu përgatisim kontratat për muajt vijues”, ka shkruar Selimi në rrjetin social Facebook.
https://www.facebook.com/1461036551/posts/pfbid064nfVH252tzRrKFk4qE13g3EuSFEis637cn3m7PemKZPsNkUbAUBSP4XosuDoHerl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale