Connect with us

Bota

Bleu benzinë dhe i vuri flakën burrit vetëm për t’u hakmarrë, pasi ai kishte përdhunuar vajzën e saj (FOTO)

Published

on

Tatanisha Hedman, 40 vjeçare, i vuri flakën burrin e saj pasi e kapi duke përdhunuar vajzën e saj 7-vjeçare, transmeton in7.

Sipas policisë së Uashingtonit, Vincent Phillips, 52 vjeçar ka qenë i lyer nga gruaja e tij, me benzinë derisa ishte duke fjetur dhe pastaj i ishte vënë flaka. Ai ka arritur të shpëtonte duke dalë nga shtëpia i mbuluar në flakë, ku e kanë parë fqinjtë dhe blerësit në një shitore, të cilët edhe kishin lajmëruar urgjencën nga ku e kishin dërguar në spital.

Kamerat e sigurisë në një pikë karburanti lokale tregojnë një grua të shqetësuar që kishte blerë benzinë vetëm disa orë para incidentit. Ajo është arrestuar dhe pastaj kishte pranuar në polici se kishte lyer e pastaj e kishte ndezurburrin pasi e kishte zënë duke e përdhunuar vjazën e saj.

Vincent është shtruar në spital në kujdesin intensiv për shkak të djegies së rëndë, dhe është nën mbikëqyrjen e policisë, të cilët pas shërimit do ta arrestojnë nën akuzën e pedofilisë./in7.tv/

Continue Reading

Bota

Varfëria ekstreme shtyn familjen afgane ta shesë foshnjën për 500 dollarë

Published

on

By

Varfëria ekstreme shtyn familjen afgane ta shesë foshnjën për 500 dollarë

Afganistani po përballet me krizën më të madhe humanitare në botë. Në këtë shtet gjendja është bërë alarmante veçanërisht pasi talebanët kanë marrë kontrollin në gusht.

Fondet ndërkombëtare që i japin shtytje ekonomisë së brishtë në Afganistan janë ndaluar, ndërsa bota po debaton se si të merret me regjimin tabelan, raporton BBC.

Kombet e Bashkuara kanë lëshuar një paralajmërim të rëndë, se miliona do të vdesin në Afganistan nëse ndihmat nuk arrijnë në vend.

Një familje në Afganistan për BBC ka treguar se si është dashur ta shesë foshnjën për shkak të varfërisë ekstreme. Pasi po vdesin nga mungesa e ushqimit.

“Fëmijët e tjerë po vdesin nga uria, kështu që u desh ta shisnim vajzën. Si të mos jem e trishtuar? Është vajza ime. Uroj të mos isha e detyruar të bëja këtë”, ka thënë nëna e vajzës.

Ndërkohë babai i saj ka thënë se nuk po kanë fare ushqim dhe se është i detyruar ta bënte.
Personi që bleu vajzën i ka paguar atij më tepër se gjysmën e 500 dollarëve. Vajza do të qëndrojë te familja derisa të jetë në gjendje të ecë. Personi që e bleu i ka thënë familjes se vajza e vogël kur të rritet do të martohet me një nga fëmijët e tij.

Gazetarja e BBC-së ka treguar se si ka parë edhe raste tjera në Afganistan ku varfëria ka detyruar familjet që t’i shesin fëmijët. Madje ajo ka treguar se një person i është afruar asaj dhe e ka pyetur nëse dëshiron ta blejë një fëmijë.

Video

Continue Reading

Bota

OKB: Miliona afganë i kërcënon uria

Published

on

By

OKB: Miliona afganë i kërcënon uria

Nëse nuk ndërmerren veprime të menjëhershme atëherë miliona afganë do të përballen me urinë gjatë këtij dimri, ka paralajmëruar Programi Botëror i Ushqimit i OKB-së. Me pasiguri të sigurimit të ushqimit përballen rreth 22.8 milionë njerëz, shifër kjo që përbën mbi gjysmën e numrin të popullsisë, ndërsa 3.2 milionë fëmijë nën pesë vjeç mund të vuajnë nga kequshqyerja, tha organizata.

Talibanët e morën kontrollin e Afganistanit në muajin gusht pasi Shtetet e Bashkuara dhe aleatët tërhoqën forcat e tyre pas rreth 20 vjet të intervenimit ushtarak për të rrëzuar nga pushteti regjimin taliban.

Ekonomia e këtij vendi ka qenë e brishtë, por marrja nën kontroll e talibanëve e përkeqësoi edhe më shumë situatën. Fuqitë perëndimore pezulluan ndihmën, ndërsa Banka Botërore dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar ndaluan pagesat.

Shumë afganë tani po shesin pasuritë e tyre për të blerë ushqime. Kriza e ushqimit në Afganistan është komplikuar nga mungesa e ujit dhe një thatësirë e madhe.

Continue Reading

Bota

Zbulohet planeti më i ri i gjetur ndonjëherë, ende i nxehtë që lëshon energji

Published

on

By

Zbulohet planeti më i ri i gjetur ndonjëherë, ende i nxehtë që lëshon energji

Një ekip ndërkombëtar astronomësh kanë zbuluar një nga ekzoplanetët më të rinj të gjetur ndonjëherë. Planeti i “porsalindur” lëviz rreth një ylli të largët “Baby” në Demi Cloud dhe zbulimi është bërë me teleskopin e Observatorit të KEK-ut në Hawaii.

Mijëra ekzoplanetë janë zbuluar deri më sot, por ajo që e dallon këtë planet, të quajtur 2M0437b, është se është shumë i ri dhe gjithashtu mund të shihet drejtpërdrejt nga Toka. Astronomët ishin në gjendje ta fotografonin atë me teleskopin Subaru në malin Maunakea në Hawaii.

Ekzoplaneti vlerësohet të ketë një masë disa herë më të madhe se Jupiteri dhe u krijua, së bashku me yllin e tij mëmë, disa milionë vjet më parë, rreth kohës kur ishujt kryesorë Havai dolën nga oqeani. Planeti është aq i ri sa është ende i nxehtë nga energjia e lëshuar gjatë krijimit të tij, duke pasur një temperaturë të ngjashme me klavën e derdhur nga vullkani Kilauea.

Distanca nga ylli është rreth 100 herë distanca Tokë-Diell. Vëzhgimet e ardhshme me lëshimin e teleskopit të madh hapësinor amerikan James Webb, pasardhësi i Hubble, do të hedhin më shumë dritë nëse planeti ka një atmosferë dhe çfarë lloji.

Continue Reading

Aktuale