Connect with us

Kosovë

Vrau hajdutin që i vodhi shtëpinë, gjyqi vendos se si do veprojë

Published

on

Të dyshuarit për vrasje të rëndë në bashkëkryerje, Nuhi Nrecaj, i është zëvendësuar masa e paraburgimit, me atë të arrestit shtëpiak.Një vendim të tillë, e ka marr të mërkurën Gjykata Themelore në Ferizaj.

Në këtë rast, bashkë me Nuhi Nrecajn, për të njëjtën vepër penale, akuzohet edhe Avni Nrecaj, lidhur me rastin që kishte ndodhur më 7 gusht 2019, në fshatin Godancë të Komunës së Shtimes, të cilët kishin vrarë njërin nga tre të dyshuarit për grabitje në shtëpinë e tyre.

Gjykatësi i rastit, Ibrahim Idrizi, ka thënë se ndaj të dyshuarit Nrecaj, më 8 gusht 2019, ishte caktuar paraburgimi, e cila masë do të skadonte më 5 shtator 2019.Lidhur me këtë, prokurori Veton Shabani kishte dorëzuar kërkesën për vazhdimin e paraburgimit ndaj Nuhi Nrecajt, si dhe vazhdimin e arrestit shtëpiak për të dyshuarin tjetër, Avni Nrecaj.

“Mbetem pranë kërkesës së paraqitur me shkrim për vazhdimin e masës së paraburgimit dhe arrestit shtëpiak për të pandehurit. Prokurori i shtetit ka marrë të gjitha veprimet e mundshme hetimore me qëllim të përshpejtimit të këtij rasti, duke e ditur se si ka ndodhur kjo vrasje në rastin konkret. Tani për tani jemi në pritje nga Qendra e Kosovës për Forenzikë, ku janë duke krahasuar gjurmët, janë duke u bërë disa analiza të ADN-së, si dhe ekzaminimi balistik i armës dhe predhave. Arsyeja kryesore për çka është duke u kërkuar edhe vazhdimi i kësaj mase të paraburgimit është se një predhë gjendet ende në trupin e tani të pandehurit, dhe me qëllim të sqarimit të plotë të asaj ngjarje, për ne është e nevojshme që në konsultim me mjekët, ajo predhë të hiqet, në mënyrë që e njëjta të krahasohet me predhat e tjera dhe me armën, e cila është konfiskuar në vendin e ngjarjes. Prandaj edhe kemi paraqitur këtë kërkesë, deri sa të grumbullohen të gjitha provat, ku më pas do të analizohen të gjitha veprimet që do të shkojnë edhe deri tek kualifikimi i kësaj vepre penale, qoftë si mbrojtje e nevojshme, vrasje, apo tejkalim i mbrojtjes së nevojshme”, ka thënë Shabani.

Për caktimin e kësaj mase, kishte kundërshtime nga mbrojtësi i të akuzuarit Nrecaj, avokati Xhemajl Ahmeti.

“E kundërshtojmë kërkesën për vazhdimin e paraburgimit për shkak se konsiderojmë se e njëjta është e pabazuar, pasi që të pandehurit i dihet identiteti, dhe i njëjti nuk ka tentuar asnjëherë t’i shmanget drejtësisë, si dhe nuk ka të kaluar kriminale. Sa i përket pretendimit të prokurorisë që masa e paraburgimit duhet të vazhdohet vetëm për shkak të heqjes së predhës nga këmba, për neve si mbrojtje është kërkesë jo e drejtë, sepse Kodi i Procedurës Penale ka paraparë edhe masa të tjera më të buta për sigurimin e pranisë së të pandehurit në procedurë penale. Andaj, konsiderojmë se arresti shtëpiak do të ishte i mjaftueshëm për ta siguruar praninë e të pandehurit, deri në momentin kur sipas udhëzimeve të mjekëve do t’i hiqet predha nga këmba”, ka thënë Ahmeti.

Pas kësaj, gjykatësi Idrizi ka obliguar të pandehurit Nrecaj që gjykatës t’ia dorëzojë pasaportën e Republikës së Kosovës, si dhe leje qëndrimin e shtetit të Zvicrës, në mënyrë që ai të mos ketë mundësi të largohet nga Kosova dhe nga vendbanimi i tij.

“Sa i përket masës së paraburgimit, përkrahi fjalën e avokatit tim që të mos më vazhdohet paraburgimi, por të caktohet burgimi shtëpiak. Njëherit nuk do të iki në asnjë mënyrë me qëllim që të largohem nga procedura. Dokumentet e udhëtimit, dhe atë, pasaportën dhe preminë C të shtetit të Zvicrës, e kam dorëzuar në polici në momentin kur kam shkuar për të dhënë deklaratë në ditën kur ka ndodhur rasti. Jam në gjendje që dokumentet e udhëtimit t’i dorëzojë si garancion që nuk do të largohem nga vendbanimi”, ka deklaruar Nrecaj.

Ndryshe, sipas kërkesës së prokurorisë për caktimin e masës së paraburgimit, thuhet se ekziston dyshimi i bazuar se më 7 gusht 2019, rreth orës 03:20, në fshatin Godancë të Komunës së Shtimes, të pandehurit Nuhi dhe Avni Nrecaj, me dashje kishin privuar nga jeta tani të ndjerin, F.G, i cili së bashku me tre persona të tjerë të maskuar, kishin hyrë të armatosur në shtëpinë e të dyshuarve për të kryer grabitje.

Në kërkesë thuhet se me t’i vërejtur grabitësit, i pandehuri Nuhi Nrecaj, kishte filluar të përleshet fizikisht me tani të ndjerin, ku edhe plagohet me armë zjarri në këmbën e djathtë nga njëri prej tyre.Sipas kërkesës, grabitësit kishin arritur të largoheshin nga shtëpia, me ç’rast të pandehurit e kishin ndjekur deri në rrugën kryesore të fshatit dhe diku pas 300 metrash kishin arritur që ta kapnin dhe përsëri ishin përleshur me të njëjtin, ku gjatë përleshjes, me një thikë e kishin goditur në pjesë vitale të trupit, ku nga këto goditje, ai kishte mbetur i vdekur. /BetimipërDrejtësi

Continue Reading

Kosovë

Vërtetohet pafajësia e ish-ministres së Kosovës

Published

on

By

Vërtetohet pafajësia e ish-ministres së Kosovës

Kolegji penal i Gjykatës së Apelit të Kosovës ka refuzuar si të pabazuar ankesën e Prokurorisë Themelore në Prishtinë, duke liruar nga akuza ish-ministren Meliza Haradinaj Stublla pasi që nuk është vërtetuar se e njëjta e kryer veprën penale mos raportimi apo raportimi i rremë i pasurisë, i të ardhurave, i dhuratave, i dobisë tjetër materiale ose detyrimeve financiare.

Ndaj aktgjykimit të lartcekur, ka paraqitur ankesë Prokuroria Themelore në Prishtinë, duke i propozuar kolegjit penal të Gjykatës së Apelit të Kosovës, që ankesa të aprovohet, ndërsa çështja penale t’i kthehet gjykatës së shkallës së parë në rigjykim.

Kolegji penal i Gjykatës së Apelit të Kosovës pas shqyrtimit të të gjitha shkresave të lëndës dhe vlerësimit të pretendimeve ankimore, ka konstatuar se ankesa e Prokurorisë Themelore në Prishtinë është e pabazuar, pasi që aktgjykimi i lartcekur i Gjykatës së Themelore në Prishtinë, nuk është përfshirë në asnjë shkelje ligjore, për faktin se nga provat e administruara nuk është vërtetuar se e akuzuara Haradinaj -Stublla, ta ketë kryer veprën penale për të cilën ishte akuzuar, andaj edhe me të drejtë është liruar nga akuza./21Media

Continue Reading

Kosovë

Për humbjen në Prizren, Anton Quni ia lë fajin edhe horoskopit

Published

on

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka arritur t’i marrë vetëm 14,98% të votave në zgjedhjet e djeshme, ku doli i treti pas Mytaher Haskukës së Lëvizjes Vetëvendosje (40,43%) dhe Shaqir Totajt të Partisë Demokratike të Kosovës (31,10%).
Një nga faktorët për humbjen e djeshme, Quni tha se ishte edhe pozita e yjeve në horoskop. Ai tha se LDK-ja e filloi vonë fushatën në këtë komunë, ndërsa tha se beson që e kanë bërë më të mirën e mundshme, raporton Express.

“Është fakt që kemi filluar vonë. Kjo më shumë lidhet me shëndetin tim.

Thuajse nga salla e operacionit jam kyçur në fushatë. Besoj që e kemi bërë më të mirën që kemi mundur, me prezantimin e programit, me agjendën tonë, me takimet, me bashkëbisedimet, me promovimet e të gjithë atyre vlerave që ne i ofrojmë për qytetarët. Normal, kjo çështje varet nganjëherë edhe nga pozita e yjeve në horoskop. Këto nuk kanë qenë në favorin tonë”, tha Quni për Klan Kosovën.

Ai shtoi se ka pasur edhe faktorë tjerë që kanë ndikuar në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.

“Janë edhe shumë faktorë të tjerë që ndikojnë. Krijohet një opinion. Vetë fakti se përsëriteshin sondazhet publikisht, tregohet sadopak se nga duhet të orientohet vota”, tha Quni.

Ai deklaroi se nuk kanë vija të kuqe për LVV-në dhe LDK-në që do të garojnë në balotazh.

“Me Z.Haskuka nuk kemi përvoja të mira”, tha Quni, i cili shtoi se “me seriozitetin më të madh do ta analizojmë situatën”.

Continue Reading

Kosovë

Shqipëria dhe Kosova ngrenë Sekretarit të Përbashkët për implementimin e marrëveshjeve

Published

on

Dy ministret e jashtme shqitpare ranë dakord që Shqipëria dhe Kosova të ngrenë një Sekretariat të përbashkët, që do të shërbej për realizimin e marrëveshjeve që janë firmos deri më sot dhe do të bëhen në të ardhmen. Gjithashtu Shqipëria dhe Kosova do të kenë pika të përbashkëta diplomatike në disa zona si Afrika dhe Azia, ndërsa do të ketë bashkëpunim mes diplomatëve në ambasadat ekzistuese.

Bashkëpunimi Shqipëri-Kosovës do të thellohet në të gjitha fushat dhe Shqipëria ka qenë dhe do të vijojë të jetë avokatja me e fortë për Kosovën tek ndërkombëtarët. Këtë theksuan të dy ministret e Jashtme, ajo e Shqipërisë Olta Xhaçka dhe ajo e Kosovës, Donika Gërvalla, e cila ndodhet për një vizitë një ditore në Tiranë.

Dy ministret ranë dakord që Shqipëria dhe Kosova të ngrenë një Sekretariat të përbashkët, që do të shërbej për realizimin e marrëveshjeve që janë firmos deri më sot dhe do të bëhen në të ardhmen. Gjithashtu Shqipëria dhe Kosova do të kenë pika të përbashkëta diplomatike në disa zona si Afrika dhe Azia, ndërsa do të ketë bashkëpunim mes diplomatëve në ambasadat ekzistuese.

Xhaçka tha se përparësia e Shqipërisë anëtarësimi i Kosovës në nismat rajonale dhe organizatat ndërkombëtare, ndërsa shtoi se marrëveshja e dialogut me Serbinë duhet të sjellë njohjen e ndërsjellët mes dy vendeve dhe anëtarësimin e Kosovës në OKB dhe BE.

“Biseduam për përmbushjen e detyrave të lëna nga takimi dy kryeministrave Rama-Kurti më 27 shtator, ku do të ngrihet një Sekretariat i përbashkët si një strukturë operative dhe do të jetë një mekanizëm efikas për ndjekjen dhe realizimin e marrëveshjeve të nënshkruara deri tani dhe që do të nënshkruhen në të ardhmen. Do të ketë shtim të diplomacive të përbashkëta në zona si Afrika dhe Azia dhe ndërthurja e punës së diplomatëve të Shqipërisë dhe të Kosovës në ambasadat ekzistuese. Kemi qene avokatja më e pakompromis për Kosovën, do të ngremë zërin për të dhe kemi lobuar dhe kritikuar hapur padrejtësisë që i është bërë Kosovës nga Brukseli për mos liberalizimin e vizave”, tha Xhaçka.

Edhe ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla tha se Kosova dhe Shqipëria kanë një bashkëpunim në të gjitha fushat dhe do të vijnë ta forcojnë edhe më shumë. Ajo tha se Kosova e ka të orientimin drejt BE dhe NATO dhe i shikon me skepticizëm konceptet konkurruese ndaj BE, ndërsa bëri thirrje se ndaj gjuhës agresive të Serbisë, i gjithë rajoni duhet të jenë më i koordinuar që të mos cenohet stabiliteti.

“Do të bëjmë një bilanc të mirë të bashkëpunimit tonë dhe një strategji të qartë se ku duam ta shohim Kosovën dhe Shqipërinë në të ardhmen. Nuk ka tema që nuk mund të preket në bisedat tona dhe gjatë javëve të fundit gjuha e Serbisë është ashpërsuar shumë. Duhet të jemi të kujdesshëm që këtë paqe të brishtë që kemi në rajon ta forcojmë dhe të gjithë së bashku të ndikojmë që të mos cenohet stabiliteti. Kosova e ka të qartë orientimin në BE dhe NATO dhe është skeptike ndaj koncepteve konkurruese ndaj BE”, tha Gërvalla.

Gjithashtu dy ministret vendosëm të promovojmë konkursin fotografik “Colors of Albanians” ku do të hapet në nëntor në Shqipëri dhe më pas do të vijojë në Kosovë.

Continue Reading

Aktuale