Connect with us

Shqipëri

Ngatërruan himnin / Macron i kërkon falje Edi Ramës

Published

on

Presidenti i Francës, Emanuel Makron (Macron) i ka kërkuar falje sot Kryeministrit shqiptar, Edi Rama, për gafën e mbrëmshme me himnin shqiptar.

Para ndeshjes së mbrëmshme mes Kombëtares Shqiptare dhe Francës në Paris, në momentin e lëshimit të himneve të të dy vendeve, organizatori francez kishte ngatërruar himnin e Shqipërisë me atë të Andorës, përcjell in7.

Në bisedë me Ramën, Macron ka shprehur keqardhjen e tij për incidentin, duke e cilësuar si të pafalshëm, por që sipas tij, nuk do të përsëritet më në të ardhmen.

Ngatërrimi i himnit solli reagime të shumta në media, por edhe në stadium. Të parët ishin vetë lojtarët e Kombëtares që reaguan nga gabimi i papritur, ndërsa tifozët shqiptarë në shkallët e stadiumit filluan të fishkëllejnë të indinjuar nga ky incident. /in7.tv/

 

Continue Reading

Lajme

Dalin pamjet e dy prej viktimave nga tragjedia e rusëve në Qerret të Kavajës: 58-vjeçarja vuante nga kanceri, nuk u fut në saunë (FOTO)

Published

on

By

Dalin pamjet e dy prej viktimave nga tragjedia e rusëve në Qerret të Kavajës: 58-vjeçarja vuante nga kanceri, nuk u fut në saunë (FOTO)

Kanë dalë pamjet e dy prej viktimave që u gjetën dje të vdekur në hotelin luksoz në Qerret të Kavajës.

Bëhet fjalë për nënë e bijë Nataliia Burenkova, 58 vjeçe dhe Ekaterina Burenkova 31 vjeçe.

58-vjeçarja, sipas informacioneve, vuante nga Kanceri dhe për këtë arsye nuk është futur në Sauna.

Pamjet u bënë publike nga mediat në Rusi.

Në momentin kur u gjetën të vdekur ata ishin të veshur me veshje të përshtatshme për saunën, por nuk është e qartë nëse ata u futën aty. Ndërsa të afërmit e viktimave kanë deklaruar se asnjëri prej tyre nuk konsumonte alkool ose lëndë narkotike. Shkaku i vërtetë i vdekjes pritet të përcaktohet pas rezultateve të autopsisë.

31 vjeçarja dhe i fejuari i saj, i cili po ashtu u gjet i vdekur, do të martoheshin pas pushimeve që çifti kishte nisur prej disa ditësh me prindërit e të resë./albeu.com

Continue Reading

Lajme

Mbi 90 miliardë lekë në buxhetin e Shqipërisë nga TVSH-ja

Published

on

Të ardhurat nga Tatimi mbi vlerën e shtuar (TVSH) në Shqipëri u realizuan në masën 90.9 miliardë lekë, 19.4 miliardë lekë ose 27.1% më shumë se një vit më parë, si dhe 9.8 miliardë lekë ose 12.2% më shumë se plani për 9 mujorin 2021.

Janë një sërë faktorësh që kanë ndikuar në realizimin e performancës së tatimit mbi vlerën e shtuar.

Sipas të dhënave të publikuara nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë (MFE), produktet doganore me efekt pozitiv në të ardhurat e TVSH-së janë karburant importi me 3.1 miliardë; automjetet e përdorura me 2 miliardë; metalet bazë dhe artikujt prej tyre me 1.9 miliardë; veshje dhe tekstile me 0.9 miliardë lekë dhe materialet e ndërtimit me 0.8 miliardë lekë, të cilat kanë një kontribut pozitiv 8.7 miliardë lekë.

Ndër produktet me efekt negativ renditen: telefona celulare, fruta-perime, sheqeri, mielli dhe gruri, biçikletat dhe pjesët, me një efekt 0.2 miliardë lekë.

Ndërkohë, rimbursimet për periudhën 9-mujore 2021 arritën 20.8 miliardë lekë, 8.9 miliardë lekë ose 74.8% më shumë se 9-mujori 2020, si dhe 7.3 miliardë lekë ose 53.7% më shumë se plani i rimbursimit të TVSH-së për 9-mujorin 2021.

Tatimi mbi Vlerën e Shtuar (TVSH) është një tatim i përgjithshëm, mbi konsumin e mallrave dhe shërbimeve. Tatimit mbi vlerën e shtuar i nënshtrohen të gjitha furnizimet e mallrave dhe shërbimeve, të kryera kundrejt pagesës, brenda territorit të Republikës së Shqipërisë, nga një person i tatueshëm, si dhe të gjitha importet e mallrave në territorin e Republikës së Shqipërisë.

Continue Reading

Lajme

Shtohet misteri me rusët e vdekur, grupi hetimor po dyshon për vrasje: Çfarë u verifikua te pishina dhe Sauna

Published

on

By

Shtohet misteri me rusët e vdekur, grupi hetimor po dyshon për vrasje: Çfarë u verifikua te pishina dhe Sauna

Mbetet ende mister shkaku i vdekjes së katër shtetasve rus në resortin “Gloria Palace” mbrëmjen e djeshme në Qerret të Kavajës. Paraprakisht policia dyshoi për një helmim, por nga ekzaminimet del se ata nuk kanë konsumuar gjë në Shqipëri pas kthimit nga Ohri, ndërsa nga verifikimet e bëra në zonën e Saunas rezulton të mos jenë gjetur elementë që mund të shkaktonin asfiksi.

Diçka e tillë ka shtuar dyshimet tek prokurorët se mund të kemi të bëjmë edhe me një vrasje, por mbetet ende herët për të dalë në një përfundim të saktë për mënyrën e kryerjes së saj.

Viktimat janë Natalia Burenkova, 58 vjeçe, Sergei Burenkov, 60 vjeç, Nikita Belousov, 37 vjeç dhe Ekaterina Burenkova 31 vjeçe.

Familja ruse bashkë me katër të tjerë, kanë hyrë që të dielën në territorin shqiptar nëpërmjet një agjencie turistike të administruar nga një shtetase ukrainase dhe gjatë këtyre ditëve kanë shëtitur vendin. Gjatë ditës së djeshme ata kanë qenë në Ohër dhe kanë ndaluar vetëm disa minuta në Librazhd.

Në Ohër kanë konsumuar drekën dhe sërish në kthim mësohet se kanë ndaluar sërish disa minuta në Librazhd për kryerjen e nevojave personale.

Pasi janë kthyer nga Ohri, katër turistët rusë janë ngjitur fillimisht në dhoma ku kanë porositur saunan. Kamerat e sigurisë kanë kapur momentin kur ata zbresin dhe futen në sauna teksa punonjësja e hotelit iu jep robdishambët.

Burime bëjnë me dije se në dëshmi para prokurorëve, punonjësja e hotelit është shpehur se i ka pyetur nëse dëshironin diçka për të ngrënë apo pirë dhe ata janë përgjigjur se nuk kishin nevojë për asgjë.

Më pas shtetasit rusë janë futur në zonën e saunas bëjnë me dije burimet dhe kanë ndejtur atje për një kohë të gjatë duke ngjallur dyshime tek recepsionistja e hotelit, e cila ka shkuar duke trokitur në derë, por nuk ka marrë përgjigje. Më pas, punonjësja e hotelit i ka gjetur ata pa shenja jete kur burrë grua ishin me këmbët në pishinë dhe të shtrirë. Dhëndri ishte në shezlong dhe vajza e çiftit pak më tej.

Grupi hetimor ka bërë verifikimet e ujit të pishinës, kondicionerëve dhe ambientit të Saunas duke mos gjetur asnjë element që mund të çonte në asfiksimin e rusëve, ndërkohë që në dhomë është gjetur vetëm një shishe birre e hapur, e cila është marrë për verifikim.

Pas njoftimit për ngjarjen, punonjës të ambasadës ruse shkuan gjatë mbrëmjes së djeshme në hotelin ku katër turistët u gjetën të vdekur.

Grupi hetimor është duke kryer edhe verifikime të mëtejshme në lidhje me atë që përfaqësojnë katër rusët e vdekur, gjë që të çojë në zbardhjen e plotë të ngjarjes. /abcnews.al

Continue Reading

Aktuale