Connect with us

Argëtim

Kjo këngë po thyen rekorde / 18 reperë bëhen bashkë në një këngë

Published

on

Nuk ndodh rrallë të shohësh në një projekt të vetëm muzikor 18 reperë me 18 këngë të ndryshme.

E gjitha kjo ka ndodhur në Turqi në këngën e publikuar në youtube me 5 Shtator 2019 që mban titullin “#Susamam”, në shqip “Nuk mund të hesht”.

Videoklipi i realizuar nga 18 reperë turq, u bë një sensacion i rrjeteve sociale.

Klipi gati 15-minuta në 12 orë shënoi më shumë se dy milion klikime. Sot që flasim, 7 shtator 2019, deri në orët e mbrëmjes klipi numëron 11,632,022 klikime.

 

Në Twitter, hashtag #Susamam me mbi 300,000 postime ka arritur në krye të diskutimit.

Në video, reperët prekin temat më të nxehta dhe më të dhimbshme për shoqërinë moderne turke: nga kriza siriane me refugjatë dhe dhuna në familje deri te padrejtësitë sociale, protesta në Parkun Gezi në 2013, të drejtat e njeriut dhe fatin e kafshëve të pastreha.

Kritikat ndaj veprimeve të ashpra të qeverisë ndaj gazetarëve, opozitës dhe kujtdo që nuk pajtohet me autoritetet u shpreh si në tekst ashtu edhe në titullin e klipit – ” Nuk mund të hesht”.

Ideja për të xhiruar një klip të tillë i erdhi reperit Şanışer. Sipas planit paraprak, 20 artistë duhej të regjistronin 20 këngë të ndryshme, që më pas duheshin përmbledhur në një klip të vetëm.

Megjithatë në final projekti mblodhi 18 artistë, konretisht:  Şanışer, Fuat, Ados, Hayki, Server Uraz, Beta, Tahribad-ı İsyan, Sokrat St, Ozbi, Deniz Tekin, Sehabe, Yeis Sensura, Aspova, Defkhan, Aga B, Mirac, Mert Şenel, Kamufle.

Bisedimet me ata që vendosën të marrin pjesë në projekt zgjatën dy muaj.

Secili nga interpretuesit regjistroi videon e vet në një temë të rënë dakord më parë, dhe më pas Şanışer i bashkoi.

Doli një mozaik i jetës së sotme në Turqi, një përshkrim i sinqertë i asaj që ndodh dhe që i emocionoi të gjithë.

Continue Reading

Argëtim

Gazetari nuk mban dot të qeshurën, elefanti e ndëpret gjatë transmetimit dhe e kap nga hunda /VIDEO

Published

on

By

Gazetari nuk mban dot të qeshurën, elefanti e ndëpret gjatë transmetimit dhe e kap nga hunda

Një gazetar është përfshirë në një skenë qesherake teksa ka shpërthuer në të qeshura kur një elefant me noçkën e tij fillon të prekë në fytyrë dhe e kap nga hunda.

Gazetari Alvin Kaunda po xhironte një pjesë në kamera nga një qendër e foshnjave të elefantëve në Kenian jugore, kur filloi të ndjente një përkëdhelje në kokë e më pas në fytyrë e hundë.

Kaunda po raportonte se si po kujdeseshin për elefantët e vegjël në jetimore gjatë një thatësire për Korporatën Transmetuese të Kenias.

Continue Reading

Argëtim

Qeveria japoneze në ‘hall’ të madh, të rinjtë e vendit nuk pinë alkool

Published

on

By

Qeveria japoneze në ‘hall’ të madh, të rinjtë e vendit nuk pinë alkool

Japoni- Qeveria japoneze është goditur rëndë në financat e saj nga një problem i pazakontë; të rinjtë e saj nuk pinë alkool mjaftueshëm.

Prej fillimit të pandemisë, baret dhe ambientet e tjera që shesin alkool u goditën rëndë nga kufizimet e Covid-19 , duke bërë që shitjet dhe të ardhurat nga taksat e pijeve të bien ndjeshëm.

Për këtë arsye autoritetet ndërmorën një zgjidhje mjaft të çuditshme. Ajo nisi një fushatë për të gjetur mënyra të reja për të inkurajuar të rinjtë të pinë më shumë.

Fushata quhet “Sake Viva!” dhe mbikëqyret nga Agjencia Kombëtare e Taksave. Ajo fton pjesëmarrësit të paraqesin ide se si të stimulojnë kërkesën tek të rinjtë për alkool përmes shërbimeve të reja, metodave promovuese, produkteve, dizajneve dhe madje edhe teknikave të shitjes duke përdorur edhe inteligjencën artificiale ose metaverse.

Konkursi përfshin ide promovuese për të gjitha llojet e alkoolit japonez, me aplikimet që do të qëndrojnë të hapura deri më 9 shtator. Finalistët do të ftohen në një konsultim ekspertësh në tetor, përpara një turneu final në nëntor në Tokio. Fituesi do të marrë mbështetje për planin e tij për t’u komercializuar. (noa.al/M.D)

Continue Reading

Argëtim

Blenë valixhen në ankand, familja shokohet nga ajo që gjen brenda saj

Published

on

By

Blenë valixhen në ankand, familja shokohet nga ajo që gjen brenda saj

Policia ka filluar hetimet pasi një familje gjeti mbetje njerëzore në valixhen që blenë nga një ankand në Zelandën e Re. Banorët e një shtëpie në South Auckland bënë zbulimin e frikshëm pasi hapën sendet e blera në banesën e tyre, shkruan BBC.

Policia ka filluar hetimet për vrasje dhe po tenton të identifikojë mbetjet njerëzore. Nuk besohet se familja që bleu valixhet është e përfshirë në vrasje. Policia e Zelandës së Re nuk ka dashur të jap më shumë komente, duke theksuar se po bëhet ekspertiza e mbetjeve.

Zyrtarët e policisë kanë thënë se prioriteti i tyre është “konfirmimi i identifikimit të të ndjerit, në mënyrë që të mund të përcaktojmë rrethanat e plota pas zbulimit”.

Ata shtuan, duke pasur parasysh “natyrën e zbulimit”, do të duhej kohë që të gjendeshin të afërmit.

Continue Reading

Aktuale