Connect with us

Lajme

Kitev nga LSDM: VMRO pengon reformat dhe profesionalizimin në RTVM dhe Agjencinë e Mediave

Published

on

Deputeti i LSDM-së në pushtet, Betian Kitev, ka reaguar përmes një konference për shtyp rreth reformave në Radiotelevizionin e Maqedonisë së Veriut dhe Agjencinë për Shërbime Audio dhe Audiovizuale Mediatike. Sipas Kitevit, VMRO-ja po pengon reformimin në këto dy institucione, pasi Ilija Dimoski si kryetar i Komisionit për Zgjedhje dhe Emërime nuk fton senacë dhe se nga partia opozitare ngulin këmbë që në këshill të mbajnë persona të dyshuar dhe që për opinionin janë të njohur si prishës të imazhit të servisit publik, përcjell in7.

“Opozitarja VMRO – DPMNE me çdo kusht mundohet që ti mbajë kuadrot  e veta kontribuan në rënien e besimit të publikut tek servisi publik, kundër të cilëve në periudhën e kaluar janë hapur edhe procedura penale për shkak të përfshirjes në punë korruptive dhe keqpërdorim të pozotës. E ftojmë VMRO -DPMNE-në dhe Dimovskin që menjëherë ta zhbllokojë procesin dhe ta caktojë seancën e Komisonit për zgjedhje dhe emërime” – theskoi Betian Kitev, deputet i  LSDM-së.

Sipas Kitevit dhe LSDM-së, liria e mediave është prioritet i  veprimit të tyre politik, prandaj reformat në MRTV dhe Agjencinë për Shërbime Audio dhe Audioviuuale Mediatike./in7.tv/

Continue Reading

Bota

Hovenier këndon himnin amerikan për nder të Ditës së Pavarësisë së SHBA-së (Video)

Published

on

Në oborrin e Ambasadës Amerikane në Kosovë po zhvillohet një manifestim në përkujtim të Ditës së Pavarësisë Amerikane.

Kryeparlamentari Glauk Konjufca dhe kryetarja Vjosa Osmani janë në mesin e disa personaliteteve publike.

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier, ka performuar edhe himnin kombëtar para të ftuarve për të intensifikuar edhe më shumë natyrën emocionale të kësaj ceremonie.

“I lumtur të pres partnerët dhe miqtë kosovarë këtë mbrëmje, ndërsa shënojmë përvjetorin e 246-të të Ditës së Pavarësisë. Faleminderit që festuat me ne” shkroi Hovenier në Twitter.

Continue Reading

Lajme

Propozimi francez, grup i qytetarëve proteston para Qeverisë

Published

on

Pasditen e sotme para godinës së Qeverisë një grup i qytetarëve po proteston kundër propozimit të ri francez.

Protestuesit me flamuj qëndrojnë para Qeverisë, ndërkaq kërkojnë dorëheqjen e ekzekutivit, ndërsa thonë se i njëjti është i dëmshëm për interesat shtetërorë.

Përndryshe, edhe VMRO-DPMNE-ja opozitare ka paralajmëruar protesta kundër këtij propozimi me arsyetimin se qeveria pronon bullgarizimin e vendit. /Telegrafi/

Continue Reading

Kosovë

Policia jep detaje për aksionin në veri, gjeti laborator për kultivimin e kanabisit

Published

on

Policia e Kosovës pas hetimeve paraprake, sot ka parashtruar kërkesë për urdhër-kontroll në organet e drejtësisë për kontrollin e një objekti pronë e të dyshuarit G.J., në Leshak të Leposavicit, pasi në objekt dyshohej se kultivohej bima e kanabisit.

Sipas Policisë, pas marrjes së këtij urdhri, sot rreth orës 10:10, gjatë realizimit të kontrollit të objektit, në dy kate të tij, janë gjetur pajisje për kultivimin e kanabisit me vlerë qindra-mijëra euro.

“Laboratori ishte i pajisur mirë dhe ishte në gjendje të gatshme për të filluar mbjellja e bimëve të kanabisit, pra aty mungonin vetëm bimët, pasi gjithçka tjetër ishte e gatshme. Në konsultim me prokuroren ka filluar sekuestrimi i pajisjeve që janë gjetur në atë ndërtesë.

I dyshuari gjendet në arrati, kurse policia do të vazhdojë me hetimin dhe kompletimin e rastit”, thuhet në njoftimin e policisë.

Continue Reading

Aktuale