Connect with us

Lajme

Kitev nga LSDM: VMRO pengon reformat dhe profesionalizimin në RTVM dhe Agjencinë e Mediave

Published

on

Deputeti i LSDM-së në pushtet, Betian Kitev, ka reaguar përmes një konference për shtyp rreth reformave në Radiotelevizionin e Maqedonisë së Veriut dhe Agjencinë për Shërbime Audio dhe Audiovizuale Mediatike. Sipas Kitevit, VMRO-ja po pengon reformimin në këto dy institucione, pasi Ilija Dimoski si kryetar i Komisionit për Zgjedhje dhe Emërime nuk fton senacë dhe se nga partia opozitare ngulin këmbë që në këshill të mbajnë persona të dyshuar dhe që për opinionin janë të njohur si prishës të imazhit të servisit publik, përcjell in7.

“Opozitarja VMRO – DPMNE me çdo kusht mundohet që ti mbajë kuadrot  e veta kontribuan në rënien e besimit të publikut tek servisi publik, kundër të cilëve në periudhën e kaluar janë hapur edhe procedura penale për shkak të përfshirjes në punë korruptive dhe keqpërdorim të pozotës. E ftojmë VMRO -DPMNE-në dhe Dimovskin që menjëherë ta zhbllokojë procesin dhe ta caktojë seancën e Komisonit për zgjedhje dhe emërime” – theskoi Betian Kitev, deputet i  LSDM-së.

Sipas Kitevit dhe LSDM-së, liria e mediave është prioritet i  veprimit të tyre politik, prandaj reformat në MRTV dhe Agjencinë për Shërbime Audio dhe Audioviuuale Mediatike./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Drejtori i Shtëpisë së Shëndetit publik Vullnet Selimi zgjidh problemin e 163 të punësuarve pa kontrata

Published

on

By

163 punonjës shëndetësor në Shtëpitë e Shëndetit publik – Shkup që javën e kaluar protestuan në shenjë pa kënaqësie për faktin se kishin disa muaj që punonin pa kontrata pune tashmë çështja e tyre është zgjidhur.
Edhe pse ka vetëm pak ditë që është emëruar në krye të detyrës së drejtorit organizativ në Shtëpinë e Shëndetit publik- Shkup, drejtori Vullnet Selimi ka njoftuar se në koordinim me Ministrinë e Financave ka arritur të zgjidh çështjen e këtyre punonjësve.
“Pas pëlqimit të marrë nga Ministria e Financave gjatë javës së ardhshme do tu paguhen pagat për këto muaj si dhe do tu përgatisim kontratat për muajt vijues”, ka shkruar Selimi në rrjetin social Facebook.
https://www.facebook.com/1461036551/posts/pfbid064nfVH252tzRrKFk4qE13g3EuSFEis637cn3m7PemKZPsNkUbAUBSP4XosuDoHerl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Azir Aliu uron besimtarët për muajin e Ramazanit: Muaji kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri

Published

on

By

Ministri i Shoqërisë informatike dhe Administratës Azir Aliu ka uruar besimtarët për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Ai e ka quajtur muajin e shenjtë të Ramazanit, muajin kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Urimi i plotë:
“Fillon muaji i madhërishëm i Ramazanit dhe i shumëpritur nga gjithë bota Islame, kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Gjithë botës Islame i’a uroj muajin e shenjtë të Ramazanit!”
https://www.facebook.com/100090414292971/posts/pfbid0Xu9g8eLrRVyPZnzyvQAHdiNx5vK7ETVXxwEPoXqGiGGR3Aa7ihD17gxixJHWLj1Tl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale