Connect with us

Lajme

Presidenti i do ti dekorojë tetë zjarrfikës me “Medalje për guxim”

Published

on

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovksi, sot me “Medalje për guxim” do t’i dekorojë tetë zjarrfikës nga Qytetit i Shkupit, ndërkaq Brigadës së Zjarrfikëseve do t’i nderojë me “Kartën e Republikës së Maqedonisë së Veriut”.

Zjarrfikësit e Shkupit, informojnë nga Kabineti i Pendarovskit, nderohem me “Medalje për guxim” për guximin e treguar gjatë kryerjes së detyrave duke u përballur me stuhinë e zjarrit në një ndërtesë banesore në rrugën “Heronjtë e Popullit” në Kisella Vodë, gjatë cilës kanë kontribuar në tërheqjen e banorëve nga banesat.

“Kartën e Republikës së Maqedonisë së Veriut” ua ndanë Brigadës së Zjarrfikësve të Qytetit të Shkupit për shkak të kryerjes së detyrave gjatë fikjeve të zjarreve në zonën e Shkupit, mënjanimin e rrezikut për shkaktim të zjarreve, shpëtim të jetës së qytetarëve dhe mbrojtje të pronës të cilat janë rrezikuar nga zjarret dhe eksplozivet, por edhe për aktivitete tjera në pajtueshmëri me tërë punën e tyre.

Nga Njësia e Zjarrfikësve në faqen e tyre të Fejsbukut çdo ditë dhe në kohë reale informojnë për zjarret që paraqiten në territorin e Shkupit dhe për rajonet tjera, por edhe për rrjedhën e intervenimeve dhe rezultatin e të njëjtave.

Continue Reading

Bota

Dhjetëra viktima nga përmbytjet në Indi e Nepal

Published

on

By

Dhjetëra viktima nga përmbytjet në Indi e Nepal

Më shumë se 100 persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë shpallur të humbur si pasojë e përmbytjeve që kanë përfshirë prej disa ditësh Indinë dhe Nepalin.Zona më e goditur nga përmbytjet është ajo e Uttarakhand, ku deri tani janë konfirmuar 46 viktima, ndërsa 11 të tjerë u shpallën të humbur ditën e sotme.

Në shtetin fqinj të Nepalit, 31 persona janë vrarë nga rrëshqitjet e dherave, për të cilat ekspertët deklarojnë se janë përherë e më të zakonshme dhe që vijnë si pasojë e shkrirjes së akullnajave në Himalaje.

Më shtetin indian të Keralas, autoritetet janë detyruar të hapin portat e hidrocentraleve, pasi uji ka arritur në nivele ekstreme dhe kërcënon një fatkeqësi më të rëndë nëse digat çahen.

Continue Reading

Lajme

Tetovari me BMW ik nga pompa e benzinës, pa paguar karburantin

Published

on

By

Tetovari me BMW ik nga pompa e benzinës, pa paguar karburantin

Nga Sektori për Punë të Brendshme në Tetovë njoftojnë se gjatë ditës së djeshme është raportuar se në rajonin e Pollogut, një person me makinë me targa të Tetovës, ka ikur nga pompa e benzinës pa paguar karburantin me të cilin ishte furnizuar paraprakisht.

“Dje në orën 07:15, 29-vjeçari C.R. nga Gostivari në SPB Tetovë ka raportuar se një person me Veturë “BMW” me targa të Tetovës rreth orës 02:30, i cili është furnizuar me karburant në pikën e karburantit ku ishte i punësuar, nuk kishte paguar faturën dhe është larguar menjëherë nga vendi.

Continue Reading

Lajme

Kërcënonte me foto intime, arrestohet i riu nga Tetova

Published

on

By

Kërcënonte me foto intime, arrestohet i riu nga Tetova

Policia e rajonit të Tetovës ka arrestuar një 26-vjeçar, pasi ka kërcënuar një djalë me disa foto kompromentuese. Bëhet fjalë për 26-vjeçarin me iniciale B. Sh., nga Tetova.

“Dje (19-tetor) rreth orës 16:40 minuta, në rrugën ,,Boris Kidriç“ në Tetovë, pjesëtarët e policisë të SPB Tetovë kanë arrestuar 26-vjeçarin B.Sh. nga Tetova, për shkak të dyshimit se ai ka shantazhuar disa herë 23-vjeçarin D.Sh., gjithashtu nga Tetova, se do të publikoj informacione dhe fotografi të përbashkëta me përmbajtje eksplicite dhe komprometuese të tyre dhe për një kohë të gjatë i kishte kërkuar dhe marrë para nga D.Sh. Gjatë privimit nga liria tek B.Sh. është gjetur edhe marijuhanë”, thuhet në raportin ditorë të SPB Tetovë.

Continue Reading

Aktuale