Connect with us

Kosovë

Imami nga Kosova përjashtohet nga BIK-u pasi përkrahu teorinë e Darwin-it

Published

on

Drilon Gashi, një klerik i ri dhe jokonvencional i cili ka shërber për dy vjet si imam në xhaminë e fshatit Vitomiricë në komunën e Pejës së Kosovës, tha të enjten se ai është përjashtuar nga Komuniteti Islamik i Kosovës pasi ka thënë se ai beson në teorinë e evolucionit të zhvilluar nga Charles Darwin, transmeton in7.

Në tetor 2018, Gashi në një stacioni televiziv me qendër në Prishtinë kishte thënë se “teoria e evolucionit është e vetmja teori bashkëkohore që ka arritur t’i rezistojë tundimeve të kohërave. Kështu që argumentet tregojnë se evolucioni është një fakt.”

Kjo deklaratë e Gashit bëri që ai të pezullohej pesë muaj më parë ndërkaq tani u pushua nga puna.

“Është vërtetuar se me deklaratën e tij ai kundërshton doktrinën islamike dhe postulatet të cilat bazohen në Kuran dhe Sunet (rrugën e profetit)”, thuhet në vendimin e Komunitetit Islam, i cili u bë publik nga vetë Gashi.

“Duke e deklaruar evolucionin (të jetë fakt) pa dhënë asnjë provë të vetme … dhe me deklaratat e tij që kundërshtojnë parimet islamike, (Gashi) ka shkaktuar pakënaqësi midis kolegëve dhe në të gjithë Kosovën, si dhe te muslimanët duke përhapur gënjeshtra, dhe ai ka shkelur interesat e Bashkësisë Islame në Kosovë, ” thuhet në tej në vendimin e BIK-ut, i cili është nënshkruar nga kreu i Bashkësisë Islame, Naim Ternava.

Duke komentuar shkarkimin e tij, Gashi e përshkroi vendimin si “rimishërimin e inkuizicionit” nga udhëheqja e Bashkësisë Islame.

“Arsyetimi i tyre i çuditshëm thotë se unë shkela traditën Kuranike dhe Profetike. Por unë deklaroj se jam përpjekur gjithmonë të përcjell… të vërtetën dhe të qëndroj besnik në rrugën e drejtë të Kuranit”, ka thënë Gashi në një deklaratë.

Ai ka akuzuar udhëheqjen e Komunitetit Islam për “mungesë të mendimit racional”.

“Nëse doni të punoni me ta (Bashkësinë Islame), ata nuk do t’ju lejojnë të mendoni në mënyrë kritike ose të keni dialog me pretekstin se po kundërshtoni parimet e dëgjimit dhe bindjes”, ka shtuar më tej ai.

Në prill të këtij viti, Gashi kishte thënë për Radio Evropa e Lirë se ai ka mbështetjen e xhematit të tij dhe se muslimanët “duhet të besojnë faktet shkencore”./in7.tv/

Continue Reading

Kosovë

Ja pse Albin Kurti iu iku sot mediave, e la të vetëm Dimitar Kovaçevskin

Published

on

By

Ja pse Albin Kurti iu iku sot mediave, e la të vetëm Dimitar Kovaçevskin

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ishte paraparë që te dale sot në konferencë për media bashkë me kryeministrin Dimitar Kovaçevski, mirëpo kjo nuk ndodhi, shkruan Alsat.

Kurti, iu shmang mediave duke marrë kështu menjëherë rrugën për në Prizren, derisa pritej që kjo të ishte paraqitja e tij e parë para mediave pas zhvillimeve të mbrëmshme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Kurti mbrëmë në orët e vona të natës, vendosi ta shtyjë për 48 orë vendimin për gjobat ndaj targave në komunat e Kosovës me shumice serbe, e kjo erdhi pas kërkesës së SHBA-së.

Kujtojmë se dje takimi Kurti-Vuciq përfundoi pa marrëveshje. /Alsat.mk

Continue Reading

Kosovë

Kalon propozimi për liberalizimin e vizave në janar të vitit 2024

Published

on

By

Kalon propozimi për liberalizimin e vizave në janar të vitit 2024

Përfaqësues të vendeve anëtare të BE-së u pajtuan me propozimin që liberalizimi i vizave për Kosovën të hyjë në fuqi më 1 janar të vitit 2024.

Radio Evropa e Lirë merr vesh se pajtimi u arrit në një takim të këshilltarëve për viza të martën në Bruksel.

Kjo datë ishte kërkesë e Spanjës – njërit prej pesë vendeve të BE-së që nuk e njeh ende pavarësinë e Kosovës.

Paraprakisht, Republika Çeke – e cila aktualisht udhëheq presidencën gjashtëmujore të BE-së – kërkoi që liberalizimi i vizave për Kosovën të fuqizohet më 1 dhjetor të vitit 2023.

Por, ky propozim nuk kaloi në një takim të grupit punues të BE-së për vizat, që u mbajt javën e kaluar, pasi Spanja e më pas edhe Sllovakia dhe Suedia paraqitën vërejtje dhe kërkuan, siç thanë, sqarime shtesë. Arsyet e tyre nuk u bënë të qarta.

Sipas propozimit të miratuar të martën, “hyrja në fuqi e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës do të nisë në kohën kur të jetë funksional sistemi i udhëtimit ETIAS, por jo më vonë se më 1 janar të vitit 2024”.

Miratimi i këtij propozimi do të jetë në rend dite në takimin e ambasadorëve të vendeve anëtare të BE-së, që do të mbahet të mërkurën.

Liberalizimi i vizave do t’u mundësojë qytetarëve të Kosovës të udhëtojnë lirshëm në atë që njihet si zona Schengen, e që përbëhet prej 26 shtetesh evropiane.

Për të arritur deri këtu, Kosovës i duhet t’i kalojë edhe disa shkallë:

Diplomatë të BE-së thonë se kalimi i propozimit është një gjë pozitive, sepse ekziston një datë konkrete për hyrjen në fuqi të liberalizimit të vizave.

Sipas tyre, nëse ETIAS bëhet funksional sipas pritjeve, përkatësisht në nëntor të vitit të ardhshëm, liberalizimi i vizave mund të hyjë në fuqi edhe më herët, më 1 nëntor, 2023.

Lidhja me sistemin ETIAS
ETIAS është një sistem digjital që synon të bëjë evidentimin e vizitorëve që hyjnë prej jashtë BE-së në zonën Schengen.
Ky sistem është dashur të nisë së funksionuari në vitin 2022, por data është shtyrë disa herë dhe tani si afat përmendet nëntori i vitit 2023.

Në një takim të grupit punues për viza të Këshillit të BE-së, të mbajtur më 13 tetor, zyrtarët francezë propozuan që liberalizimi i vizave për Kosovën të lidhet pikërisht me funksionalizimin e ETIAS-it.

Republika Çeke doli më pas me propozimin që hyrja në fuqi e liberalizimit të vizave të lidhej me funksionalizimin e ETIAS-it, por njëherësh të caktohej edhe data e fuqizimit të vendimit: “jo më vonë se 1 dhjetori i vitit 2023”.

Me kërkesën e Spanjës, kjo datë u shty për 1 janar të vitit 2024.
Kosova është vendi i vetëm në Ballkanin Perëndimor, qytetarët e të cilit nuk mund të lëvizin lirshëm në zonën Schengen.

Kjo, me gjithë faktin se Komisioni Evropian, qysh në vitin 2018, ka konfirmuar disa herë se Kosova i ka përmbushur të gjitha kushtet për liberalizimin e vizave, por kanë qenë disa vende anëtare që vazhdimisht kanë shprehur rezerva.

Continue Reading

Kosovë

Albin Kurti nesër në Shkup, takohet me Kovaçevskin

Published

on

By

Albin Kurti nesër në Shkup, takohet me Kovaçevskin

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nesër do të qëndroj për vizitë zyrtare në Shkup. Gjatë qëndrimit të tij në Shkup, Kurti do të pritet nga kryeministri Dimitar Kovaçevski.

Ndërkohë që për në ora 11:00 është paraparë edhe një konferencë e përbashkët e dy kryeministrave. /Alsat.mk

Continue Reading

Aktuale