Connect with us

Lajme

Gjykata po e kërkon, por nuk mund ta gjejë askund Zoran Verushevskin

Published

on

Personi është kontrolluar vazhdimisht në rrugë e lajmëruar si vendbanim i tij, por apartamenti është i mbyllur, këtë e lexoi gjykatësja Zheneta Begoviç në gjykimin e sotëm për rastin e PSP për përgjimet masive ‘Target-Fortesa’, ku fjala ishte për ish agjentin e inteligjencës, Zoran Verusevski, njofton in7.

Gjykata gjithashtu ka tentuar që ta gjejë edhe në vendin e punës në Qeveri, ku Verushevski është këshilltar kombëtar për siguri i kryeministrit Zoran Zaev. Nga Qeveria ftesa është e vulosur, por nuk ka asnjë provë që Verushevski e ka pranuar personalisht atë.

Nga PSP-ja thonë se ata nuk kanë asnjë informacion se ai ka ndryshuar vendbanim. Gjykata përsëri do të përpiqet që Verushevskin ta sigurojë në seancën e ardhshme që është caktuar për më 23 shtator.

Në rastin ‘Target-Fortesa’ të akuzuar janë ish drejtori i DSK-së, Saso Mijalkov, ish-shefi i kabinetit të tij, Toni Jakimovski, ish ministrja e brendshëm, Gordana Jankuloska, shefi i atëhershëm Drejtorisë së pestë të MPB-së, Goran Gruevski, dhe punonjësit e DSK-së Nikolla Bushkovski, Marjan Shumulikoski, Silvana Zlatkova, Vasil Isakovski, Valentina Simonovska dhe Nadfica Nikoliç.

Continue Reading

Lajme

Idri Istrefi merr mbështetje edhe nga Samir Murtezoski kandidati i PDSH-së në Strugë

Published

on

Koalicioni për Strugën po shkon edhe më i sigurt. Rrugës sonë i’u bashkua edhe kandidati i PDSH-së, z. Samir Murtezoski njoftojn nga ASH-Strugë, përcjell in7

Kandidati i PDSH-së, Samir Murtezoski qëndron pas Idri Istrefit në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale. Murtezoski fton të gjithë përkrahësit e tij, por edhe të gjithë qytetarët tjerë që ta votojnë Idri Istrefin, si të vetmen shpresë për Strugën. Është koha që më në fund t’i thuhet stop Ramiz Merkos dhe keqpërdorimeve të shumta në Komunën e Strugës.

Faleminderit për mbështetjen!-theksojn nga ASH-Strugë/in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Eco Guerilla: Kërkojmë llogaridhënie nga Komuna e Tetovës dhe kryetarja Teuta Arifi

Published

on

Pse janë shpenzuar paratë dhe djersa e qytetarëve në kohë fushate për qindra militantë partiak që bëjnë fushatë për Teuta Arifin?

Ky është keqpërdorim i buxhetit të Komunës së Tetovës.

Me ndihmën e IRI-t dhe USAID-it u zbuluan qindra honorare që Teuta Arifi ka nënshkruar në kohë fushate. Kaluan disa ditë dhe Komuna e Tetovës vazhdon të heshtë. Kërkojmë llogaridhënje se si dhe pse janë paguar këta qindra njerëz.

Lista e plotë në statusin e Eco Guerilla:

Continue Reading

Lajme

Mickoski: BDI shkon në opozitë në Qytetin e Shkupit, shumica e re VMRO-ASH-AAA

Published

on

Fushata e zezë e LSDM-së ka dy qëllime, njëra prej tyre është që të ulet dalja në zgjedhje. Kështu tha kryetari i VMRO-së, Hristian Mickoski në emisionin debativ në TV SHENJA.

“Mendoj se populli e ka përmbi kokë, posaçërisht për kandidatin e LSDM-së, dhe jam i sigurt se në mënyrë masive do të dalin dhe ta votojnë Danellën. Dhe, qëllimi i dytë të shkaktojnë pasiguri të Danella ngase ajo asnjëherë nuk është marrë me zgjedhje dhe kjo është hera e parë. Por, për të dyja gjëra, vlerësimet që kanë bërë, do të jetë e gabuar dhe do të ju ndodh një humbje serioze”, u shpreh Hristijan Mickoski.

Mickoski tha se ata kanë shumicë në Këshillin e Qytetit të Shkupit.

“BDI do të jetë opozitë në Qytetin e Shkupit, shumicën e re e formon VMRO-ASH-AAA dhe Levica”, tha Mickoski.

Continue Reading

Aktuale