Connect with us

Lajme

ASH: Mjekët dhe stafi mjekësor të pambrojtur, viktima të sulmeve fizike!

Published

on

Pas rastit të sulmit fizik në Spitalin Klinik në Tetovë, ku u lëndua rëndë një mjek, ka reaguar Aleanca për Shqiptarët duke e dënuar këtë akt të ulët dhe mizor nga ana e pacientëve dhe ka kërkuar përgjegjësi nga organet kompetente që të ndërmarrin masa për të parandaluar këtë dukuri, transmeton in7.

“Dënojmë ashpër sulmin fizik ndaj mjekut A.E nga Tetova i cili sot është sulmuar fizikisht, në vendin e tij të punës, duke marrë lëndime të rënda trupore. Nuk është hera e parë që mjekët dhe stafi mjekësor i Spitalit Klinik të Tetovës por edhe të spitaleve tjera janë viktima të sulmeve fizike. Kjo ndodh për shkak të neglizhencës së institucioneve përkatëse, duke filluar nga vetë Qendra Klinike e Tetovës e cila nuk siguron sigurim adekuat, gjë që do të parandalonte një akt të tillë mizor dhe të shëmtuar, e deri tek institucionet tjera kompetente, policia dhe prokuroria që nuk marrin masat e nevojshme. Këto raste ndodhin edhe nga pakujdesia e Ministrisë së Shëndetësisë e cila nuk po harton një kornizë ligjore për ti mbrojtur mjekët dhe të punësuarit e institucioneve shëndetësore.”, thuhet në reagimin e ASH.

Nga kjo parti thonë se do të inicojnë edhe procedurë për ndryshimin e ligjit në të cilin do të parashihen edhe mbrojtje ligjore të mjekëve nëpër vendet e tyre të punës, transmeton in7.

“Aleanca për Shqiptarët do të iniciojë procedurën për ndryshim të ligjit për veprimtari mjekësorë me të cilin do të parashihet mbrojtje ligjore e mjekut në vendin e punës ngjashëm siç është për punonjësit e MPB-së që sulmi ndaj mjekut në vendin e punës të konsiderohet vepër penale me të cilën do të parashihet burg nga 6 muaj deri në 3 vite. Si subjekt politik, pa ndërprerë kemi ripërsëritur qëndrimet tona për rritjen e kualitetit dhe kushteve në shëndetësi, për të mirën e shëndetit të pacientëve në radhë parë, megjithatë, e ndjejmë obligim që të ngremë zërin ndaj arsyes për të mbrojtur edhe dinjitetin e mjekëve dhe stafit mjekësor, që shpesh është cak dhe viktimë e sjelljes së papërgjegjshme jonjerëzore të personave të caktuar që zgjedhin dhunën për të shprehur revoltën e tyre. Kërkojmë nga organet kompetente që për këtë vepër penale të zbardhin rastin dhe ti ndërmarrin të gjitha masat e nevojshme sipas ligjit. Gjithashtu kërkojmë edhe nga Qendra Klinike në Tetovë, në mënyrë urgjente të sigurojë kompani adekuate të sigurimit, e cila do të siguronte në radhë të parë sigurinë e mjekëve, të cilët shpeshherë janë viktima të sulmeve të ndryshme gjatë orarit të tyre të punës, por edhe gjatë kujdestarisë gjatë natës.”, përfundon reagimi i ASH në lidhje me sulmin e sotëm fizik të mjekut në Tetovë.

Sot, pas një mosmarrëveshje, që ka ndodhur në mes një pacienti dhe një mjeku në Tetovë, ka ardhur edhe deri tek pastimi i hesapeve me anë të konflikti fizik, i cili ka përfunduar me përgjakje, ku mjeku ka përfunduar me lëndime të rënda fizike dhe është shtruar me urgjencë në klinikat e Shkupit.

Continue Reading

Lajme

Edhe në sondazhin e ri Taravari shumë pranë Ahmetit

Published

on

By

Lideri i ASH-së, Arben Taravari sërish i afrohet me popullaritet atij të BDI-së, Ali Ahmeti. Në sondazhin e fundit realizuar nga Instituti për Politika Publike (IPP) “Arbën Xhaferi”, Taravari është katër përqind pas Ahmetit.

Sondazhi i Institutit për Politika Publike Arbën Xhaferi për matjen e opinionit publik shqiptar në Maqedoninë e Veriut


“Sondazhi i IPP Arbën Xhaferi i realizuar ekskluzivisht me shqiptarë në Maqedoninë e Veriut tregon se kur bëhet fjalë për opinionin publik për liderët partiakë, Ali Ahmeti (BDI) është më i popullarizuari, me besueshmëri neto prej zero (neutrale) dhe 49.7% të opinioneve pozitive. Arben Taravari (ASh) qëndron afër si i dyti, me besueshmëri neto prej -9.4 dhe 45% të opinioneve pozitive”, thuhet në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
Pas Ahmetit dhe Taravarit radhitet Izet Mexhi, si figure politike e popullarizuar te shqiptarët edhe pse nuk është kryetar partie. Pas Mexhitit janë Kasami i Besës dhe lideri i Alternativës, Gashi radhitet i fundit.
“Pas tensioneve të brendshme në BDI, Izet Mexhiti, lideri i fraksionit brenda BDI-së i njohur si “Grupi i Zjarrit” është lideri i tretë partiak më i popullarizuar me besueshmëri neto prej -28.8% dhe 35.3% të opinioneve pozitive. Bilall Kasami (Lëvizja Besa) renditet i katërti, me besueshmëri neto prej -43% dhe 28.2% të opinioneve pozitive. Lideri partiak me përkrahjen më të vogël popullore është Afrim Gashi (Alternativa), me besueshmëri neto prej -74.6% dhe vetëm 12.4% të opinioneve pozitive”, thuhet më tej në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
30.8% e shqiptarëve kanë thënë se do të votonin për BDI-në nëse zgjedhjet parlamentare do mbaheshin nesër. ASh renditet e dyta me 14.9%, e ndjekur nga Lëvizja Besa me 9.6%. Alternativa do të merrte vetëm 2% të votave, ndërsa PDSH është fare afër zeros (0.3%). Ndër partitë maqedone, 1.6% e shqiptarëve do të votonin për LSDM-në dhe vetëm 0.1% për VMRO-DPMNE-në.

Sondazhi i Institutit për Politika Publike Arbën Xhaferi për matjen e opinionit publik shqiptar në Maqedoninë e Veriut


“Interesante është se në mesin e atyre që kanë thënë se do të votonin për BDI-në, një e treta prej tyre (31.7%) do të zgjidhnin të votonin për “Grupin e Zjarrit” në rast se ky fraksion do të kandidonte si i pavarur nga BDI-ja. Kjo do të ndikonte seriozisht në skenën politike shqiptare, duke ulur përqindjen e votave të BDI-së në 19.5%, ndërsa “Grupi i Zjarrit” do të renditej si forca e katërt politike me 9.3%”, qendron në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
Sondazhi është realizuar me 1,000 të anketuar të moshës 18 vjeç e lart ku pjesëmarrësit janë anketuar ndërmjet 15 dhe 21 marsit përmes intervistave telefonike. Hulumtimi është kryer duke përdorur metodologjinë e përzgjedhjes rastësore, duke siguruar një përfaqësim gjithëpërfshirës të popullatës shqiptare në Maqedoninë e Veriut, bazuar në karakteristikat demografike si gjinia, mosha, arsimi, si dhe njësia zgjedhore dhe komuna ku ata jetojnë. Margjina e gabimit është 3.1 pikë, me një nivel besimi 95 për qind.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është bërë shtet i sigurt

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Arben Taravari, thotë se me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është shtet i sigurt dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit.
Në Facebook ai shkruan se RMV si anëtare e NATO-s jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore.
“Më 27 mars të vitit 2020, Republika e Maqedonisë së Veriut u bë anëtare më e re në NATO. Nga ky moment RMV, si pjesë e Aleancës më të fuqishme Veriatlantike, është shtet i sigurtë dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit të vendit. RMV, si anëtare e NATO-s, jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore. Agresioni rus kundër Ukrainës duke rrezikuar sigurinë globale, edhe njëherë dëshmoi se duke qenë pjesë e NATO-s, qytetarët tanë dhe vendi janë të mbrojtur nga ana e aleancës së shteteve më të fuqishme në botë”.
“Aleanca për Shqiptarët kishte fatin që të kontribuojë në procesin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO. ASh me dinamikë dhe seriozitet të njëjtë do të japë kontributin politik dhe programor në përshpejtimin e procesit të anëtarësimit në BE së bashku me sfidat e ndryshimeve kushtetuese që janë parakusht dhe objektiv parësor i anëtarësimit të vendit në BE”, ka shkruar Taravari me rastin e 3 vjetorit të anëtarësimit të RMV-së në NATO.

Continue Reading

Lajme

Anëtarë te Besës nga Gostivari kalojnë në ASH

Published

on

By

Katër anëtarë nga Lëvizja BESA nga Gostivari, sonte kanë kaluar në ASH. Kjo është dëshmuar përmes një fotografie të publikuar në rrjetet sociale ku ata shihen bashkë me kryetarin e ASH, Arben Taravari ku i shoqëron edhe kryetari i Degës së ASH-së në Gostivar, Gazmend Abdija.
Fotografia të cilën e ka publikuar Abdija mbanë shkrimin “Aleanca për Shqiptarët çdo ditë po forocohet”.
Ky kalim kalim i katërshes, e cila ka qenë në krye të BESËS në Gostivar, është festuar me një kafe të përbashkët.
Ndryshe, jo zyrtarisht ditëve në vazhdim pritet edhe anëtarë dhe  simpatizantë të tjerë nga Lëvizja Besa në Gostivar të kalojnë në ASH.

Continue Reading

Aktuale