Connect with us

Lajme

Shkatërrohet një grup kriminal, në arrest 10 persona

Published

on

Departamenti për Krim të Organizuar dhe Departamenti i Policisë Kriminale të Byrosë së Sigurisë Publike në Ministrinë e Brendshme, në bashkëpunim me SPB-në e Ohrit dhe Departamentin për Operacione Speciale të Policisë e në koordinim me Prokurorinë Themelore Publike në Strugë, kanë arrestuar një grup kriminal që merrej me shitjen e marijuanës në Strugë, Ohër, Manastir, Veles dhe në Tetovë, përcjell in7.

Në disa aksione të koordinuara deri më tani janë privuar nga liria 10 shtetas të RMV-së si dhe gjatë bastisjeve janë konfiskuar rreth 20 kg marijuhanë dhe droga të tjera si dhe shtatë makina dhe një motoçikletë.

Gjatë hetimit është konstatuar se udhëheqë i këtij grupi ka qenë strugani L.G (25), i cili ka qenë i angazhuar për furnizim, transmport dhe distribuim deri tel shtërshitësit e rrugës dhe M.D. (23), poashtu nga Struga, i cili drogën e ka fshehur në vikend shtëpinë e tij në fshatin Belicë e Epërme, ku atje është paketuar dhe i është dorëzuar  L.G. për shitje të mëtutjeshme.

Në fillim të muajit gusht, në rrugën regjionale Prespë-Manastir, gjatë një kontrolli në makinën e markës ‘Mazda’ me targa të Velesit, e drejtuar nga D.D (38)nga Velesi, kanë hasur 4,5 kg marijuhanë, kurse gjatë bastisjes së shtëpisë së tij janë gjetur dhe konfiskuar edhe 2,5 kg tjera marijuhanë.

Gjithashtu edhe në qytetin e Ohrit nga liria janë privuar L.G dhe A.V që të dy nga Shkupi, pasi në apartamentin e tyre, ku kanë qëndruar përkohësisht, si dhe në makinën e tyre të markës ‘Opel Vektra’ dhe ‘Pasat’, janë gjrtur dhe konfiskuar rreth 3 kg marijuahë.

Nga mesi i gushtit të këtij viti, në hyrje të Manastirit, gjatë një kontrolli të makinës ‘Mitsubishi’, e drejtuar nga Z.K nga Manastiri është gjetur një sasi e marijuhanës, kurse personi është privuar nga liria dhe është ngritur procedurë paraprake.

Gjatë fundit të gushtit, në Tetovë janë arrestuar  N.M (52) dhe G.M(26), që të dy nga Tetova, pasi gjatë kontrollit në makinës së markës ‘BMW’, në rrugën Falisht-Siriqinë, janë gjetur dhe konfiskuar 10 kg marijuhanë.

Të gjithë këta drogën e kanë siguruar nga L.G dhe M.D.

Poashtu më 04.09.2019 janë realizuar bastisje në disa lokacione në Ohër dhe strugë tek anëtarët e grupit kriminal. Në Ohër janë kryer bastisje në dy lokacione, tek P.K dhe R.T, nga ku është gjetur dhe konfiskuar sasi e marijuhanës. Ndërkaq në Strugë janë realizuar bastisje në pesë lokacione të ndryshme, edhe atë tek L.G dhe M.D, ku janë gjetur dhe konfiskuar dy peshore digjitale, çanta për udhëtim me shenja nga marijuhana, celularë, SIM kartela, pistoletë, karrikator me 16 plumba, makinë ‘Fiat Punto’ dhe motoçikletë ‘Truva’.

Në bazë të një urdhëri nga gjyqi është bastisur edhe shtëpija dhe lokacione tjera në pronësi të M.M(32) në Strugë, nën dyshimin e involvimit në tregti të palejuar me substanca narkotike, ku janë gjetur dhe konfiskuar marijuhanë dhe shishe me substancë të lëngët të paidentifikuar, nga ku personi në fjalë është arrestuar dhe është ngitur padi adekuate./in7.tv/

https://www.facebook.com/in7.tv/videos/1365765560238833/

Continue Reading

Lajme

Të vetëm përballë Bdi-së? Ziadin Sela e zbulon nëse do të ketë një koalicion në zgjedhjet e ardhshme

Published

on

Kryetari i ASH-së Ziadin Sela, mbrëmjen e sotme është shprehur se është i gatshtëm të bisedojë me palët për zgjedhjet e ardhshme.

Sela tha se si fillim duhet të kuptojë nëse palët janë në të njëjtat interesa me Aleancën dhe më pas të punpjnë bashkarisht për ringritjen e këtij vendi.

“Jemi të gatshëm të diskutojmë”, u shpreh Sela./news33.tv

Continue Reading

Lajme

“Alternativa nuk ka mbajtur asnjë premtim” Sela: Kanë heshtur dhe pijnë kafe me Ahmetin

Published

on

Kryetari i ASH-së Ziadin Sela, mbrëmjen e sotme është shprehur se Alternativa sapo u bë me qeverinë nuk ka mbajtur asnjë premtim të dhënë për luftën lundër korrupsionit dhe për shtetin e së drejtës.

Sela tha se shpreson që ata të dalin dhe të pranojnë që nuk kanë realizuar asnjë nga premtimet e dhëna.

“Pranohet qe ska realizuar asgjë. Shpresoj që ky subjekti tjetër të dalin dhe të pranojnë që skanë realizuar asgjë. Kanë heshtur dhe pijnë kafe me Ahmetin. Kanë qenë malipulatorë.”, tha Sela./news33.tv/

Continue Reading

Lajme

Ziadin Sela bën denoncimin e fortë: Qeveria rrogën e arsimtarëve e ndan për ushtarët partiak,kanë mundësi që të rrisin pagat

Published

on

Kryetari I ASH-së, Ziadin Sela, i ftuar në emisionin Click Plus në TV21, tha se nëpër objekte shkollore prodhohen sasi të mëdha të kriptovalutave ku kryesisht janë shkolla që drejtohen nga eksponentë të BDI-së.

“Çfarë masa ka marrë policia apo qeveria kur dihet që në masë të madhe prodhohen kriptovaluta në objekte shkollore. Bëhet fjalë për shkolla që drejtohen nga eksponentë të BDI-së”, tha Sela.

Continue Reading

Aktuale