Connect with us

Lajme

Implementimi i Ligjit për gjuhët has në vështirësi

Published

on

Edhe pas 9 muajsh hyrje në fuqi të ligjit për përdorimin e gjuhëve, ai nuk po gjen zbatimin e tij. Drejtori Agjencisë për zbatimin e Ligjit për përdorimin e gjuhëve Ylber Sela, tha se Ministria e Drejtësisë, duhet të përshpejtojë procedurat për formimin e Inspektoratit i cili duhet të mbikëqyrë zbatimin e ligjit dhe sa më parë të zgjidhet drejtori i atij institucioni, pasi deri në vitin 2020 mbaron afati që kanë institucionet për përdorimin e gjuhëve.

“Dua ta them hapur se është vonuar, është dashur më herët sepse ne jemi të lidhur sepse njerëzit nuk janë shumë të informuar, dhe po drejtohen tek unë se çka bën agjencia. Ne nuk kemi kompetenca për mbikëqyrje por këtë e ka inspektorati. Sa më herët të krijohet ky inspektorat, aq më mirë për ne sepse parashihet që një institucion i cili nuk zbaton ligjin , atëherë ka gjoba dhe këtë e bën që të përshpejtojë procesin e zbatimit të ligjit për përdorimin e gjuhëve”, deklaroi Ylber Sela, drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhëve.

Drejtori Sela, akuzoi kryetarin e Qytetit të Shkupit Petre Shilegov, ku tash e 1 muaj refuzon takimin me të. Sela ka shfaqur gatishmëri që të kontribuojë në përmirësimin e këtij institucioni për zbatimin e gjuhës shqipe. Sipas tij, në disa institucione që drejtohen nga Qyteti i Shkupit, pjesërisht përdoret gjuha shqipe si gjuhë zyrtare. I pari i Qytetit të Shkupit i është përgjigjur Selës.

“Fatkeqësisht kërkesa për takim ka ndodhur gjatë periudhës së pushimeve dhe kjo ka rezultuar në shtyerje të takimit me z. Ylber Selën. Ne si qytet, jemi të hapur me të gjitha institucionet dhe deri më tani nuk kemi pasur probleme të kësaj natyre. Takimi konkret me z.Selën është caktuar të mbahet në muajin shtator”, tha Petre Shilegov, kryetar i Qytetit të Shkupit.

Sipas Ylber Selës në institucionet të cilat janë në kompetenca të Qytetit të Shkupit, ku drejtohen vetëm nga maqedonasit aty parcialisht përdoret gjuha shqipe si gjuhë zyrtare. E aty ku drejtohen nga shqiptarët, ligji po zbatohet ashtu siç duhet. Buxheti i Agjencisë për zbatimin e Ligjit për përdorimin e gjuhëve nga viti i kaluar ishte 8 milonë e 437 mijë denarë. Por me rebalancin e buxhetit të një dite më parë këtij institucioni i është gjashtëfishuar buxheti i asgjencisë.

BURIMI: TV21

Continue Reading

Lajme

Tërmeti dridh rajonin e Ohrit

Published

on

By

Tërmeti dridh rajonin e Ohrit

Mëngjesin e sotëm, respektivisht në ora 03:26, në rajonin e Ohrit është regjistruar tërmet me intensitet prej 3,1 shkallëve sipas Rihterit, përcjell Alsat. Epiqendra e tërmetit ka qenë dy kilometra larg Ohrit, respektivisht në Elbasan të Shqipërisë.

Continue Reading

Bota

Shpërthen vullkani Aso

Published

on

By

Shpërthen vullkani Aso

Në jugperëndim të Japonisë ndodhi një shpërthim në vullkanin Aso në prefekturën Kumamoto.

Sipas Agjencisë Meteorologjike Japoneze (JMA), vullkani shpërtheu në orën 11:43 sipas kohës lokale me kohën lokale në kraterin “Nakadake” 1 të vullkanit.

Vullkani hodhi hirin në një lartësi prej 3.5 kilometrash. Gjithashtu thuhet se niveli i paralajmërimit të aktivitetit vullkanik JMA është ngritur në nivelin 3, i cili është një rekomandim për “publikun të mos i afrohet vullkanit”.

Aso njihet si vullkani më i madh aktiv në vend i cili ndodhet në Kumamoto, në rajonin jugperëndimor Kyushu.

Continue Reading

Lajme

Rama: BE s’po arrin rezultatet, jo Shqipëria

Published

on

By

Rama: BE s’po arrin rezultatet, jo Shqipëria

Kryeministri I Shqipërisë Edi Rama tha se BE-ja nuk po arrin rezultatet dhe jo Shqipëria, gjatë konferencës në Kryeministri për progres-raportin e KE-së.

“ BE-ja nk po jep rezultatet, jo Shqipëria. Ça do bëjmë ne s’do t’i lëmë punët, nuk do i çojmë deri në fund. Kujt do t’i bëjmë dëm. Nuk është fare fjala për t’i fajësuar. Gjërat kanë logjikën e tyre në BE. Ka disa mënyra të të parit të gjërave që ne duhet ta bëjmë tonën”, tha Rama.

Continue Reading

Aktuale