Connect with us

Kosovë

A do t’u bëjë vend Kurti Shemsi Sylës dhe Sami Kurteshit në listën për deputetë?

Published

on

Deputetët e legjislaturës së fundit në Kuvendin e Kosovës, nga Lëvizja Vetëvendosje, Sami Kurteshi dhe Shemsi Syla, nuk kanë marrë votat e mjaftueshme nga dega e VV-së në Gjilan, për t’u nominuar në listën e kandidatëve për deputetë është kontakuar ish-deputetët për t’i pyetur rreth mos kandidimit. Kurteshi ka deklaruar se e respekton plotësisht procesin që ka ndodhur me përzgjedhjen e kandidatëve. Edhe ish-deputeti tjetër Shemsi Syla ka thënë se është pajtuar me vendimin e marrë nga Qendra e LVV-së në Gjilan lidhur kandidatët për deputetë

Ish-Avokati i Popullit, Sami Kurteshi dhe ish-deputeti tjetër Shemsi Syla nuk kanë arritur të futen në listën e kandidatëve për deputetë nga dega e Lëvizjes Vetëvendosje në Gjilan.

Anëtarët e Këshillit të Qendrës sipas votave të tyre kanë zgjedhur gjashtë kandidatë në mesin e tyre tre burra dhe tre gra. Nevzad Isufi, Arbëreshë Kryeziu-Hyseni, Ismajl Kurteshi, Arijeta Rexhepi, Labinotë Demi-Murtezi dhe Alban Hyseni.

Sami Kurteshi për Express tha se procesi i djeshëm në degën e VV-së në Gjilan ka qenë demokratik, dhe proces edhe më i mirë se që kanë pritur.

“Të zgjedhurit e anëtarëve të Këshillit të Qendrës kanë qenë në të votuar në mënyrë demokratike, procesi ka shkuar më mirë se që e kemi pritur. Janë zgjedhur tre burra dhe tre gra kështu duke e respektuar kuotën gjinore”, ka thënë Kurteshi.

I pyetur nëse do të futet në listën për kandidatë nga Këshilli i Përgjithshëm i Lëvizjes Vetëvendosje që do të mbahet sot, ai ka thënë se kjo varet nga Këshilli dhe se nuk e ka problem këtë punë.

“Këshilli sot vendos për këtë, unë jam aktivist i Vetëvendosjes dhe jam duke e bërë punën time dhe nuk e di nëse do të jem kandidat për deputet apo jo”, është shprehur Kurteshi.

Ish-deputeti tjetër nga kjo parti, Shemsi Syla po ashtu nuk është votuar nga anëtarët e Këshillit të Qendrës së VV-së në Gjilan.

Syla ka thënë se e ka respektuar këtë vendim të Këshillit të Qendrës.

“Votimi i anëtarëve ka qenë proces demokratik dhe unë e respektoj”, tha Syla për Express.

Ai ka deklaruar se kandidimi i tij në listën për deputet varet nga Këshilli i Përgjithshëm i Lëvizjes Vetëvendosje që mbahet sot.

“Varet nga votimi në Këshill të Përgjithshëm dhe unë pres secilin vendim të këshillit. Nuk e di se si do të votohet”, ka thënë Syla.

Këshilli i Qendrës së VV-së dje në Gjilan ka zgjedhur gjashtë kandidatë për deputetë. Në mesin e tyre vetëm ish-deputeti Ismajl Kurteshi ka arritur të marrë votat e mjaftueshme për t’u kandiduar në listën për deputetë në mesin e gjashtë kandidatëve nga kjo degë ku janë votuar tre burra dhe tri gra.

Continue Reading

Kosovë

Ja pse Albin Kurti iu iku sot mediave, e la të vetëm Dimitar Kovaçevskin

Published

on

By

Ja pse Albin Kurti iu iku sot mediave, e la të vetëm Dimitar Kovaçevskin

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ishte paraparë që te dale sot në konferencë për media bashkë me kryeministrin Dimitar Kovaçevski, mirëpo kjo nuk ndodhi, shkruan Alsat.

Kurti, iu shmang mediave duke marrë kështu menjëherë rrugën për në Prizren, derisa pritej që kjo të ishte paraqitja e tij e parë para mediave pas zhvillimeve të mbrëmshme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Kurti mbrëmë në orët e vona të natës, vendosi ta shtyjë për 48 orë vendimin për gjobat ndaj targave në komunat e Kosovës me shumice serbe, e kjo erdhi pas kërkesës së SHBA-së.

Kujtojmë se dje takimi Kurti-Vuciq përfundoi pa marrëveshje. /Alsat.mk

Continue Reading

Kosovë

Kalon propozimi për liberalizimin e vizave në janar të vitit 2024

Published

on

By

Kalon propozimi për liberalizimin e vizave në janar të vitit 2024

Përfaqësues të vendeve anëtare të BE-së u pajtuan me propozimin që liberalizimi i vizave për Kosovën të hyjë në fuqi më 1 janar të vitit 2024.

Radio Evropa e Lirë merr vesh se pajtimi u arrit në një takim të këshilltarëve për viza të martën në Bruksel.

Kjo datë ishte kërkesë e Spanjës – njërit prej pesë vendeve të BE-së që nuk e njeh ende pavarësinë e Kosovës.

Paraprakisht, Republika Çeke – e cila aktualisht udhëheq presidencën gjashtëmujore të BE-së – kërkoi që liberalizimi i vizave për Kosovën të fuqizohet më 1 dhjetor të vitit 2023.

Por, ky propozim nuk kaloi në një takim të grupit punues të BE-së për vizat, që u mbajt javën e kaluar, pasi Spanja e më pas edhe Sllovakia dhe Suedia paraqitën vërejtje dhe kërkuan, siç thanë, sqarime shtesë. Arsyet e tyre nuk u bënë të qarta.

Sipas propozimit të miratuar të martën, “hyrja në fuqi e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës do të nisë në kohën kur të jetë funksional sistemi i udhëtimit ETIAS, por jo më vonë se më 1 janar të vitit 2024”.

Miratimi i këtij propozimi do të jetë në rend dite në takimin e ambasadorëve të vendeve anëtare të BE-së, që do të mbahet të mërkurën.

Liberalizimi i vizave do t’u mundësojë qytetarëve të Kosovës të udhëtojnë lirshëm në atë që njihet si zona Schengen, e që përbëhet prej 26 shtetesh evropiane.

Për të arritur deri këtu, Kosovës i duhet t’i kalojë edhe disa shkallë:

Diplomatë të BE-së thonë se kalimi i propozimit është një gjë pozitive, sepse ekziston një datë konkrete për hyrjen në fuqi të liberalizimit të vizave.

Sipas tyre, nëse ETIAS bëhet funksional sipas pritjeve, përkatësisht në nëntor të vitit të ardhshëm, liberalizimi i vizave mund të hyjë në fuqi edhe më herët, më 1 nëntor, 2023.

Lidhja me sistemin ETIAS
ETIAS është një sistem digjital që synon të bëjë evidentimin e vizitorëve që hyjnë prej jashtë BE-së në zonën Schengen.
Ky sistem është dashur të nisë së funksionuari në vitin 2022, por data është shtyrë disa herë dhe tani si afat përmendet nëntori i vitit 2023.

Në një takim të grupit punues për viza të Këshillit të BE-së, të mbajtur më 13 tetor, zyrtarët francezë propozuan që liberalizimi i vizave për Kosovën të lidhet pikërisht me funksionalizimin e ETIAS-it.

Republika Çeke doli më pas me propozimin që hyrja në fuqi e liberalizimit të vizave të lidhej me funksionalizimin e ETIAS-it, por njëherësh të caktohej edhe data e fuqizimit të vendimit: “jo më vonë se 1 dhjetori i vitit 2023”.

Me kërkesën e Spanjës, kjo datë u shty për 1 janar të vitit 2024.
Kosova është vendi i vetëm në Ballkanin Perëndimor, qytetarët e të cilit nuk mund të lëvizin lirshëm në zonën Schengen.

Kjo, me gjithë faktin se Komisioni Evropian, qysh në vitin 2018, ka konfirmuar disa herë se Kosova i ka përmbushur të gjitha kushtet për liberalizimin e vizave, por kanë qenë disa vende anëtare që vazhdimisht kanë shprehur rezerva.

Continue Reading

Kosovë

Albin Kurti nesër në Shkup, takohet me Kovaçevskin

Published

on

By

Albin Kurti nesër në Shkup, takohet me Kovaçevskin

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nesër do të qëndroj për vizitë zyrtare në Shkup. Gjatë qëndrimit të tij në Shkup, Kurti do të pritet nga kryeministri Dimitar Kovaçevski.

Ndërkohë që për në ora 11:00 është paraparë edhe një konferencë e përbashkët e dy kryeministrave. /Alsat.mk

Continue Reading

Aktuale