Connect with us

Lajme

Strugë/ Leja jepet për kompleks sportiv, ndërtohet lokal dasmash, 50 metra larg liqenit

Published

on

Rreth një vit më parë Komuna Strugë ka dhënë një leje ndërtimi për ndërtimin e një kompleksi sportiv vetëm 50 metra larg bregut të liqenit, kompleks që nuk u ndërtua asnjëherë.

“Fiks Fare” dokumentoi se gjatë punimeve u devijua leja, ku nga kompleks sportiv u ndërtua një lokal dasmash. Institucionet janë në dijeni të ndryshimit të lejes së ndërtimit, por ngrenë “duart lart”, pasi janë të pafuqishëm të përballen me subjektin shkelës.

“Fiks Fare” udhëtoi drejt qytetit të Strugës, ku gazetarët iu drejtuan lokalit të dasmave, ku në të vërtet sipas lejes së ndërtimit duhet të ishte një kompleks sportiv.

Bashkëpunëtorët e Fiksit bëjnë biseda me punonjësit e lokalit madje prenotuan edhe një datë për dasmë. Parimisht ranë dakord me djalin e pronarit i cili në bisedë e sipër tregon se e kanë patur pak të vështirë të marrin lejen, madje më vonë po në këtë vend do mundohen të ngrenë edhe hotel.

“Neve kemi qef të bëjmë një hotel këtu ama tani këtu duhet leje për hotel. Ne kemi lejen e restorantit. Duhet leje për hotel po është shumë rënd për të marrë leje për hotel. Ma mbrapa ishalla po.” pohon ai në video.

Ai gjithashtu u shpjegon bashkëpunëtorëve të Fiksit se lokali është 800 metra katror dhe i prenotuar për gjithë sezonin veror.

Në këto kushte gazetarët iu drejtuan Komunës së Strugës. Kryekomunari Ramiz Merko e konfirmon se komuna që ai drejton ka dhënë leje për ndërtimin e një kompleksi sportiv, ndërkohë që është në dijeni që leja është devijuar për lokal dasmash. Por ai ia faturon kontrollin e lejeve që jep komuna Inspektoratit të Ndërtimit si përgjegjësi kryesor për kontrollimin e tyre.

Gazetarët iu drejtuan edhe Zyrës së Urbanistikës Strugë, ku drejtori Nadmir Nexhipi pohoi ndryshimin e lejes së ndërtimit, por nga inspektimi që ai vetë kishte bërë në terren subjekti nuk ishte lokal dasmash, por ka qenë i përgatitur për terren sportiv.

“Më vonë unë vetë nuk kam qenë por duke qenë qytet i vogël merret vesh dhe ai është kthyer në lokal dasmash” tha shefi i urbanistikës. Më pas ai pohon për Fiks Fare se zyra që ai drejton ka berë një procesverbal për ndryshimin e lejes së dhënë, duke ia adresuar Inspektoratit Shtetëror si i vetmi institucion që mund të ndërhyjë.

“Ne si sektor urbanistikë nuk mund të bëjmë asgjë tjetër më shumë pasi nuk është në kompetencat tona ” shprehet Nexhipi.

Ndërkohë deri sa institucionet të ndërgjegjësohen dhe të marrin masa, kompleksi sportiv ne letra në realitet do pres sezonin tjetër të dasmave.

Biseda e plotë

Fiksi – Të porosis një dasmë, është lokal më i ri prandaj

Kamarieri – Po

Fiksi – Kur është bërë ky lokal?

Kamarieri – Ka nja një muaj që është hap. Po vetëm do më tregosh për çfarë date bëhet fjalë. Se një pjesë e madhe e datave është zënë.

Fiksi – Është pronari këtu?

Kamarieri 2 – Është

Kamarieri – Po, po

Bisedë me djalin e pronarit

Fiksi – Unë dua të bisedoi për një dasmë martoj vëllain

Djali i pronarit – Dhe kur e don dasmën?

Fiksi – Po, në fund të shtatorit e kam. Lokal i ri që është bërë këtu, nuk e di është ky a nuk është ky nuk e di?

Djali i pronarit – Po, po

Fiksi – Tani ka nja 3-4 muaj, tre muaj.

Djali i pronarit –Po kur e doni dasmën këtë vit?

Fiksi –Po këtë vit. Një herë ta shikoj si ambient?

Djali i pronarit – Po data të lira ka në shtator.

Fiksi – Ndriçimi është mirë besoj?

Djali i pronarit – Ndriçimin s’e di a e ke parë si duket

Fiksi – Ju jeni pronari vetë apo…

Djali i pronarit – Jo unë jam çuni, djali i pronarit.

Fiksi – Se këtu qenka si me qenë fushë futbolli

Djali i pronarit –Në prill kisha një dasmë. Këtu edhe bën koktejin këtu jashtë sikurse thua ti. Pastaj hynë brenda në sallë. Ta shohim. Ja si duket salla me këtë ngjyrë, ka edhe ngjyra të tjera, ja kjo ngjyra e verdhë e ngrohtë po them. E bardha.

Fiksi – Punimet i keni bërë vetë këtu?

Djali i pronarit –Jo, kjo çadra është prej Vjene materiali, ato që e kanë ndërtua e kanë montua janë prej Serbie. Arkitekti është prej Shkupi.

Fiksi –Këtu bëni dasma për çdo ditë besoj?

Djali i pronarit – Tani kemi sezon, kemi shumë dasma. Vitin tjetër edhe më shumë.

Fiksi – Po sa mirë ju paskan lënë, se në Shqipëri si lenë afër liqeneve.

Djali i pronarit – Po ne tutna, bënin pak probleme. Tek ajo staza e kuqe e shef atë të kuqen ku ecin njerëzit.

Fiksi – Po, po

Djali i pronarit –Për andej është liqeni .Është në pronë të shtetit me koncesion e duhet të ketë leje.

Fiksi – Si e zgjidhet ju?

Djali i pronarit – Në Maqedoni dhe Shqipëri zor është duhet të mendohesh. Është pak të mundohesh. Nuk është as një sen lehtë të marrësh, asnjë leje të marrësh, po e morëm lejen.

Fiksi – Me ndërtuar të lanë pa problem?

Djali i pronarit – Po, po na lanë po kadalë, kadalë se këtu si Maqedoni dhe Shqipëri kadalë. Kadalë çdo gjë me stres është. Neve kemi qef të bëjmë një hotel këtu ama tani këtu duhet leje për hotel. Ne kemi lejen e restorantit. Duhet leje për hotel po është shumë rënd për të marrë leje për hotel. Ma mbrapa ishalla po.

Fiksi –Sa metra katrorë është këtu?

Djali i pronarit –Kjo salla ka 800 metër katrorë, veç salla. Po të duash t’i lëshoj dritat. Vërejtëm se njerëzit duan përreth plazhit dhe e ndërruam lokalin ikëm prej andej erdhëm këtu e bëmë këtë dyshe. Duan diçka ndryshe, nuk duan gjithçka të njëjtë si atje edhe këtu përreth plazhit jemi vendosur.

BURIMI: Top Channel

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja nxjerr rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve lokale

Published

on

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski, në një dalje për shtyp, ka nxjerrë rezultat e para të kandidatëve që kanë fituar komunat që në raundi e parë dhe ato që shkojnë në balotazh, pas dy javësh, më 31 tetor.

Rezultatet parapake të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit:

Haraçina shkon në balotazh, LSDM-BDI

Manastir shkon në balotazh LSDM-VMRO-DPMNE

Bogovina shkon në balotazh

Bevernica shkon në balotazh

Butel ka fituar VMRO-DPMNE-ja

Silevo shkon në balotazh VMRO-LSDM

Vevçan shkon në balotazh LSDM-VMRO

Vrapçisht shkon në balotazh ASH-BDI

Gazi Baba ka fitura në raundin e parë

Gjevgjeli shkon në balotazh LSDM-VMRO

Gradsko ka fituar VMRO-ja

Dibër shkon në balotazh BDI-ASH

Dimir Hasar shkon në balotazh VMRO-LSDM

Dollnen shkon në balotazh LSDM-BDI

Zhelinë shkon në balotazh Besa-BDI

Kërçovë shkon në balotazh BDI-VMRO

Kratov shkon në balotazh LSDM-VMRO

Kriva Pallanka fiton LSDM

Krushevë fiton LSDM

Kumanovë shkon në balotazh LSDM-kandidat i pavarur

Likovë fiton BDI

Kamenicë shkon në balotazh VMRO-LSDM

Makedonski Brod shkon në balotazh VMRO-LSDM

Ohër shkon në balotazh VMRO-LSDM

Continue Reading

Kosovë

Për humbjen në Prizren, Anton Quni ia lë fajin edhe horoskopit

Published

on

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka arritur t’i marrë vetëm 14,98% të votave në zgjedhjet e djeshme, ku doli i treti pas Mytaher Haskukës së Lëvizjes Vetëvendosje (40,43%) dhe Shaqir Totajt të Partisë Demokratike të Kosovës (31,10%).
Një nga faktorët për humbjen e djeshme, Quni tha se ishte edhe pozita e yjeve në horoskop. Ai tha se LDK-ja e filloi vonë fushatën në këtë komunë, ndërsa tha se beson që e kanë bërë më të mirën e mundshme, raporton Express.

“Është fakt që kemi filluar vonë. Kjo më shumë lidhet me shëndetin tim.

Thuajse nga salla e operacionit jam kyçur në fushatë. Besoj që e kemi bërë më të mirën që kemi mundur, me prezantimin e programit, me agjendën tonë, me takimet, me bashkëbisedimet, me promovimet e të gjithë atyre vlerave që ne i ofrojmë për qytetarët. Normal, kjo çështje varet nganjëherë edhe nga pozita e yjeve në horoskop. Këto nuk kanë qenë në favorin tonë”, tha Quni për Klan Kosovën.

Ai shtoi se ka pasur edhe faktorë tjerë që kanë ndikuar në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.

“Janë edhe shumë faktorë të tjerë që ndikojnë. Krijohet një opinion. Vetë fakti se përsëriteshin sondazhet publikisht, tregohet sadopak se nga duhet të orientohet vota”, tha Quni.

Ai deklaroi se nuk kanë vija të kuqe për LVV-në dhe LDK-në që do të garojnë në balotazh.

“Me Z.Haskuka nuk kemi përvoja të mira”, tha Quni, i cili shtoi se “me seriozitetin më të madh do ta analizojmë situatën”.

Continue Reading

Lajme

Ja sa këshilltarë kanë partitë politike në Strugë

Published

on

Ja numri i 27 këshilltarve të rinj në Këshillin e ardhshëm komunal të Strugës, 2021-2025:

BDI- 10 këshilltarē
ASH-AA- 7 këshilltarë
VMRO-DPMNE- 5 këshilltarë
LSDM- 4 këshilltarë
BESA – 1 këshilltarë

Në Strugë do të ketë raund të dytë në garën për kryetar komune mes Ramis Merkos nga BDI dhe Idri Istrefit nga ASH-AAA.

Continue Reading

Aktuale