Connect with us

Lajme

Ka filluar mbledhja e kryesisë së BDI-së

Published

on

Ka filluar mbledhja e kryesisë së BDI-së në selinë e saj në Reçicë të Vogël, në këtë mbledhje do të diskutohet kryesisht për situatën politike në Maqedoninë e Veriut, por edhe për organizimin e brendshëm në parti në prag të kongresit të radhës.

Në pjesën e pare të mbledhjes, do te diskutohet mbi vetingun kryesisht, si propozim i BDI-së por edhe çështjet e euro-integrimeve të vendit dhe rrezikimi i tyre nga situata e fundit politike në shtet, ka deklaruar zëdhënësi i partisë, Bujar Osmani.

Osmani gjithashtu, tha se më e rëndësishme do të jetë pjesa e dytë, sepse, kongresi i radhës është tejet i rëndësishëm sepse do të përcaktojë orientimin partiak për dy dekadat e ardhshme. I pyetur nëse edhe me tej partinë do vazhdojë ta drejtojë Ali Ahmeti pasi shteti të bëhet pjesë e NATO-s, Osmani tha se këto çështje vendosen nga njerëzit dhe se Ahmeti i duhet edhe më tej partisë.

Osmani me tej ka komentuar edhe rikthimin e mundshëm te ish sekretarit gjeneral Hazbi Lika ne kongresin e radhës, me çrast Osmani tha se në kongres, secili ka te drejte të merr pjesë dhe te kandidoj për organet e caktuara të partisë.

“Fillojmë me këto mbledhjeje ku në pjesën e parë do të diskutohet për zhvillimet e fundit politike me akcent në temat kryesor të cilat ne i kemi si përcaktime strategjike ku në fokus do të jetë vetingun si koncept që ne e kemi propozuar kurse pjesa e dytë do të jetë organizimi i brendshem partiak ku do të diskutohen përgatitje për kongresin e rregullt të BDI-së ku do te përcaktohen parimet e BDI-së në 20 vitet e ardhshme”-tha mes tjerash Osmani.

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Azir Aliu uron besimtarët për muajin e Ramazanit: Muaji kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri

Published

on

By

Ministri i Shoqërisë informatike dhe Administratës Azir Aliu ka uruar besimtarët për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Ai e ka quajtur muajin e shenjtë të Ramazanit, muajin kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Urimi i plotë:
“Fillon muaji i madhërishëm i Ramazanit dhe i shumëpritur nga gjithë bota Islame, kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Gjithë botës Islame i’a uroj muajin e shenjtë të Ramazanit!”
https://www.facebook.com/100090414292971/posts/pfbid0Xu9g8eLrRVyPZnzyvQAHdiNx5vK7ETVXxwEPoXqGiGGR3Aa7ihD17gxixJHWLj1Tl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Taravari: Qoftë muaji i Ramazanit koha që secili nga ne të afrohet sa më shumë me Zotin

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët dhe i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari ka uruar të gjithë besimtarët e fesë islame për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Taravari ka uruar agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara.
Urimi i plotë:
“Uroj që të gjithë të kemi agjërim të lehtë! Qoftë muaji i Ramazanit koha që secili nga ne të afrohet sa më shumë me Zotin, e kështu qoftë edhe në muajt e vitet në vazhdim!”
https://www.facebook.com/100044411046937/posts/pfbid0F7m5CGPbsAqdv9j3s1bmUGBjeGkhByFVhtkQHF4DCb3xXmPJdxLDyvJovvkPSdkFl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale