Connect with us

Lajme

Aleanca për Shqiptarët dorëzon rreth 30 amandamente për Ligjin mbi prokurorinë

Published

on

Lidhur me propozim-amendamentin e Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) për ligjin e ri për Prokurorin Publike, i cili ka të bëjë me ligjin për përdorimin e gjuhëve, nga Aleanca për Shqiptarët (ASH) vlerësojnë se çështja për përdorimin e gjuhës shqipe zyrtare është e rregulluar me ligjin për gjuhët, shkruan gazeta KOHA.

“Në ligj nuk ka nen ku flitet për përdorimin zyrtar të gjuhëve. Ka një nen ku thuhet se prokurori duhet të njoh gjuhën maqedonase. Kjo është në kushtet e përgjithshme që duhet të plotësojë kandidati për prokuror. Ne kemi propozuar amendament me të cilin hiqet njohja e gjuhës maqedonase si obligim, shtetësia si dhe kushti që provimin e jurisprudencës ta ketë të dhënë. E gjithë kjo me qëllim që t’i hapim rrugën mundësisë për zgjedhje të prokurorit publik nga vendet e BE, për të cilën kemi amendament të veçantë. Përndryshe çështja e përdorimit zyrtar të gjuhëve është e rregulluar me ligjin për gjuhët”, deklaroi për KOHA, Syrija Rashidi, deputet i ASH-së. 

Ndryshe, in7 mëson se Aleanca për Shqiptarët ka propozuar rreth 30 amandamente për Ligjin për Prokurori Speciale, ndërsa jozyrtarisht mësojmë se asnjëra prej tyre nuk do të pranohet nga ana e propozuesit të ligjit dhe partnerëve qeveritarë që janë pjesë e komisionit kuvendor ku do të diskutohet ky ligj.

Për këtë ligj është mbajtur një seancë, e cila nuk ka përfunduar ende, pasi u ndëpre nga ana e Kryetarit të Komisionit për Çështje Evropiane në Kuvend, Artan Grubi. Jan pranuar dia amandamente nga VMRO -DPMNE dhe BDI, ndërsa amandamentet e Aleancës për Shqiptarët ende nuk kanë hyrë për diskutim./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Gostivari pushton mediat e Shqipërisë

Published

on

By

Dje, në prag të muajit të shenjtë të Ramazanit, kryetari i Bashkisë së Tiranës z.Erion Veliaj, ishte në Gostivar. Atij ju akordua titulli Qytetar Nderi i Gostivarit me motivacionin promovim dhe mbështetje e jashtëzakonshme për qytetin e Gostivarit.
Në fjalën e tij kryetari Komunës z.Arben Taravari tregoi miqësinë e veçantë që e lidh me kryebashkiakun tiranas, dhe shprehu mirënjohjen e tij për të gjithë projektet e mbështetura nga Veliaj në Gostivar.
Nga ana e tij Erion Veliaj tregoi se dashuria e dedikimi i tij për Gostivarin, ishte e natyrshme për të, sepse ky qytet në drejtimin e Taravarit është një histori suksesi dhe është e lehtë të afeksinohesh pas komunave të sukseshme.
Më poshtë ju sjellim vegëzat dhe video nga ngjarja e cila u trajtua nga mediat më të rëndesishme të Shqipërise, kjo padyshim është një mjeshtri e Taravarit për promovimin e Gostivarit në arenën rajonale.Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit: Krenar të kontribuoj për këtë qytet. Taravari: Tirana, qyteti më dinamik në Ballkan
Veliaj “Qytetar Nderi” i Gostivarit: “Krenar të kontribuoj për këtë qytet”; Taravari: “Tirana, qyteti më dinamik në ballkan” – Vizion Plus
Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit – Tv Klan

Continue Reading

Lajme

Drejtori i Shtëpisë së Shëndetit publik Vullnet Selimi zgjidh problemin e 163 të punësuarve pa kontrata

Published

on

By

163 punonjës shëndetësor në Shtëpitë e Shëndetit publik – Shkup që javën e kaluar protestuan në shenjë pa kënaqësie për faktin se kishin disa muaj që punonin pa kontrata pune tashmë çështja e tyre është zgjidhur.
Edhe pse ka vetëm pak ditë që është emëruar në krye të detyrës së drejtorit organizativ në Shtëpinë e Shëndetit publik- Shkup, drejtori Vullnet Selimi ka njoftuar se në koordinim me Ministrinë e Financave ka arritur të zgjidh çështjen e këtyre punonjësve.
“Pas pëlqimit të marrë nga Ministria e Financave gjatë javës së ardhshme do tu paguhen pagat për këto muaj si dhe do tu përgatisim kontratat për muajt vijues”, ka shkruar Selimi në rrjetin social Facebook.
https://www.facebook.com/1461036551/posts/pfbid064nfVH252tzRrKFk4qE13g3EuSFEis637cn3m7PemKZPsNkUbAUBSP4XosuDoHerl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale