Connect with us

Lajme

Në dispozicion 10,8 milionë euro për komunat për zhvillimin e shërbimeve sociale

Published

on

Gjithsej 10,8 milionë euro janë vendosur në dispozicion të komunave të vendit për zhvillimin e shërbimeve sociale në nivel lokal për pesë vitet e fundit, kumtoi Ministria e Punës dhe Politikës Sociale.

Nga Ministria u bëjnë thirrje komunave të paraqesin interes dhe të aplikojnë për grante dedikuar për shërbime të drejtpërdrejta sociale, asistencë individit apo familjes, kujdes shtëpiak, asistencë personale, kujdes ditor, kujdes i përkohshëm, shtëpi të vogla grupore, qendra ditore dhe shërbime për jetesë me mbështetje dhe shërbime tjera inovative në bashkësi.

Me “Projektin për përmirësimin e shërbimeve sociale” MPPS e zhvillon dhe përmirëson cilësinë e shërbimeve sociale në bashkësitë lokale, sipas nevojave të qytetarëve dhe qasjes në shërbimet sociale të dedikuara për grupet e rrezikuara të qytetarëve, të moshuarit, persona me aftësi të kufizuara dhe të tjerët. Qëllimi është që këto shërbime të zhvillohen nga vetëqeverisjet lokale ose në partneritet me ofruesit e tjerë të shërbimeve. Mjetet e grantit do të dedikohen për krijimin e shërbimit dhe financimin e shërbimit për çdo shfrytëzues me çmim të konfirmuar të shërbimit në 12 muajt e ardhshëm, informojnë nga Ministria.

Në kuadër të projektit, siç theksohet, është siguruar asistencë teknike për komunat për vlerësimin e nevojave dhe kërkesave për shërbime sociale në nivel lokal në periudhën derisa zgjat thirrja për të shprehur interes. Komunave që do të shprehin interes për marrjen e grantit për zhvillimin e shërbimeve sociale, do t’u sigurohet asistencë e drejtpërdrejtë për përgatitjen e dokumenteve për aplikim, përfshirë edhe propozim-projektin nga ana e ekspertëve të angazhuar në kuadër të projektit.

Thirrja tashmë është publikuar në gazetat e përditshme dhe në ueb faqen e Ministrisë së Punës dhe Politikës Sociale www.mtsp.gov.mk (projekt për përmirësimin e shërbimeve sociale), ku është edhe formulari për paraqitjen e interesit. Afati i fundit për shprehjen e interesit për të marrë grante është 31 tetori, theksojnë nga Ministria.

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja nxjerr rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve lokale

Published

on

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski, në një dalje për shtyp, ka nxjerrë rezultat e para të kandidatëve që kanë fituar komunat që në raundi e parë dhe ato që shkojnë në balotazh, pas dy javësh, më 31 tetor.

Rezultatet parapake të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit:

Haraçina shkon në balotazh, LSDM-BDI

Manastir shkon në balotazh LSDM-VMRO-DPMNE

Bogovina shkon në balotazh

Bevernica shkon në balotazh

Butel ka fituar VMRO-DPMNE-ja

Silevo shkon në balotazh VMRO-LSDM

Vevçan shkon në balotazh LSDM-VMRO

Vrapçisht shkon në balotazh ASH-BDI

Gazi Baba ka fitura në raundin e parë

Gjevgjeli shkon në balotazh LSDM-VMRO

Gradsko ka fituar VMRO-ja

Dibër shkon në balotazh BDI-ASH

Dimir Hasar shkon në balotazh VMRO-LSDM

Dollnen shkon në balotazh LSDM-BDI

Zhelinë shkon në balotazh Besa-BDI

Kërçovë shkon në balotazh BDI-VMRO

Kratov shkon në balotazh LSDM-VMRO

Kriva Pallanka fiton LSDM

Krushevë fiton LSDM

Kumanovë shkon në balotazh LSDM-kandidat i pavarur

Likovë fiton BDI

Kamenicë shkon në balotazh VMRO-LSDM

Makedonski Brod shkon në balotazh VMRO-LSDM

Ohër shkon në balotazh VMRO-LSDM

Continue Reading

Kosovë

Për humbjen në Prizren, Anton Quni ia lë fajin edhe horoskopit

Published

on

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka arritur t’i marrë vetëm 14,98% të votave në zgjedhjet e djeshme, ku doli i treti pas Mytaher Haskukës së Lëvizjes Vetëvendosje (40,43%) dhe Shaqir Totajt të Partisë Demokratike të Kosovës (31,10%).
Një nga faktorët për humbjen e djeshme, Quni tha se ishte edhe pozita e yjeve në horoskop. Ai tha se LDK-ja e filloi vonë fushatën në këtë komunë, ndërsa tha se beson që e kanë bërë më të mirën e mundshme, raporton Express.

“Është fakt që kemi filluar vonë. Kjo më shumë lidhet me shëndetin tim.

Thuajse nga salla e operacionit jam kyçur në fushatë. Besoj që e kemi bërë më të mirën që kemi mundur, me prezantimin e programit, me agjendën tonë, me takimet, me bashkëbisedimet, me promovimet e të gjithë atyre vlerave që ne i ofrojmë për qytetarët. Normal, kjo çështje varet nganjëherë edhe nga pozita e yjeve në horoskop. Këto nuk kanë qenë në favorin tonë”, tha Quni për Klan Kosovën.

Ai shtoi se ka pasur edhe faktorë tjerë që kanë ndikuar në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.

“Janë edhe shumë faktorë të tjerë që ndikojnë. Krijohet një opinion. Vetë fakti se përsëriteshin sondazhet publikisht, tregohet sadopak se nga duhet të orientohet vota”, tha Quni.

Ai deklaroi se nuk kanë vija të kuqe për LVV-në dhe LDK-në që do të garojnë në balotazh.

“Me Z.Haskuka nuk kemi përvoja të mira”, tha Quni, i cili shtoi se “me seriozitetin më të madh do ta analizojmë situatën”.

Continue Reading

Lajme

Ja sa këshilltarë kanë partitë politike në Strugë

Published

on

Ja numri i 27 këshilltarve të rinj në Këshillin e ardhshëm komunal të Strugës, 2021-2025:

BDI- 10 këshilltarē
ASH-AA- 7 këshilltarë
VMRO-DPMNE- 5 këshilltarë
LSDM- 4 këshilltarë
BESA – 1 këshilltarë

Në Strugë do të ketë raund të dytë në garën për kryetar komune mes Ramis Merkos nga BDI dhe Idri Istrefit nga ASH-AAA.

Continue Reading

Aktuale