Connect with us

Lajme

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Published

on

Paradite në lindje me diell, ndërsa nga perëndimi me vranësira të vogla mesatare. Pasdite vranësira do të rritet, ndërsa në perëndim do të ketë kushte për paraqitje të izoluar të shiut afatshkurtër me bubullima të rralla. Pasdite në veri shkurt do të ketë erë të përforcuar veriore. Indeksi UV do të arrijë 7.

Temperatura e mëngjesit do të ulet midis tetë dhe 17 gradë, ndërsa ajo e ditës do të arrijë prej 25 deri në 33 gradë Celsius.

Në Shkup, moti do të jetë me diell me vranësira të vogla mesatare dhe me erë të dobët veriore. Temperatura e mëngjesit do të ulet deri në 15 gradë, ndërsa ajo e ditës do të arrijë deri në 34 gradë Celsius.

Deri të enjten moti do të jetë kryesisht stabil dhe i thatë, përveç në pjesët perëndimore ku do të ketë kushte për paraqitje të izoluar të shiut afatshkurtër dhe bubullima të rralla. Nga e premtja do të ketë rritje të shiut lokal, ndërsa temperaturat e ditës do të shënojnë ulje graduale.

Continue Reading

Bota

Putin e emëron ministër truprojën e tij, paraardhësi ndërroi jetë në mënyrë misterioze

Published

on

Vladimir Putin ka emëruar ish-truprojën e tij ministër të Emergjencave, vetëm pak muaj pasi paraardhësi i tij u rrëzua në mënyrë misterioze nga një ujëvarë dhe gjeti vdekjen.

Gjeneral-majori Alexander Kurenkov, 49 vjeç, u emërua nga Putin këtë të martë, ndërsa është truproja i gjashtë e presidentit që emërohet në poste të larta të qeverisë.

Yevgeny Zinichev mbante më herët postin e ministrit të energjisë, gjithashtu një ish-truproje e Putin. Ai ndërroi jetë duke rënë nga një ujëvarë mbi 30 metra e lartë mes dyshimeve për vdekjen e tij. /A2CNN

Continue Reading

Lajme

Shoferi humbet kontrollin e furgonit dhe del nga rruga, lëndohen pasagjerët

Published

on

Një furgon është përfshirë në një aksident të ndodhur në Rrugën e Arbrit.

Sipas njoftimit të policisë, drejtuesi i furgonit, 62-vjeçari me iniciale M.D. dyshohet se ka humbur kontrollin e mjetit dhe ka dalë nga rruga.

Për pasojë, janë dëmtuar 4 nga pasagjerët që ndodheshin në furgon, të cilët po marrin mjekim në spital, jashtë rrezikut për jetën.

Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme procedurale.

Continue Reading

Lajme

Ziadin Sela kujton martirët e familjes Zymberi

Published

on

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela ka kujtuar 10 anëtarë të familjes Zymberi nga fshati Sllupçan i Kumanovës në 21 vjetorin e vdekjes së tyre nga granatimet gjatë konfliktit të armatosur në Maqedoni në vitin 2001, përcjell in7

Sela përmes një postimi në faqen e tij zyrtare shkruan se 21 vite më parë, 10 anëtarë të familjes Zymberi ranë martirë të një krimi të rëndë shtetëror e që kurrë nuk gjeti drejtësi.

Postimi i plotë

“21 vite më parë, 10 anëtarë të familjes Zymberi ranë martirë të një krimi të rëndë shtetëror e që kurrë nuk gjeti drejtësi.
Fëmijë e gra të pafajshëm, me gjakun e tyre shkruan një kapitull të historisë së popullit shqiptar për liri dhe barazi.
Lavdi martirëve dhe dëshmorëve të kombit!”./in7.tv/

Continue Reading

Aktuale