Connect with us

Lajme

Duraku jo vetëm që nuk u përfshi në ‘Fshesën’ e Zaevit, por edhe u avancua

Published

on

Kjo nuk është një histori për punën e komisioneve qeveritare. Kjo është një ilustrim i okupimit të partisë në institucione dhe fuqisë që u jepet personave jo kompetentë që mbizotërojnë mbi interesin publik.

Sadullah Duraku nuk është një politikan i preferuar për qytetarët. Popullariteti i tij, në fund të fundit, nuk është matur asnjëherë publikisht, shkruan INFOMAX, përcjell in7.

Ai nuk tregoi pothuajse asnjë rezultat si Ministër i Mjedisit, ai nxiti edhe më tej zemërimin e qytetarit kur edhe verbalisht u shpreh se nuk i interesonte se çka mendonin qytetarët.

Publiku priti që të ndëshkohet nga Zaevi me të ashtuquajturin operacion “fshesa”. Por ai jo vetëm që nuk u ndëshkua, por, u shpërblye jo vetëm me një post ministror, por edhe me pozicionon e zv-kryeministrit.

Atë gjithashtu e gjejmë edhe në shumë komisione si anëtar fuqiplotë, kështu IRL në hulumtimin e sja e ka hasur edhe si anëtar në më shumë se në 4 komisione të brendshme të qeverisë.

Dhe tani kur do të ndahen pozicione në institucionet qeveritare, Duraku do të ketë fjalën dhe fuqinë në komisionin qeveritar për zgjedhje dhe emërime. Ose kur do të shiten tokat shtetërore.

Sadullah pse nuk jemi Zvicër”

” E dini që ne nuk jemi Zvicër”, do të thonte zv-kryeministri i ri, Sadulla Duraku, kur do të pyetet se si Maqedonia e Veriut do ta trajtojë problemin me ajrin e ndotur.

Duraku ka të drejtë kur thotë se ne nuk jemi Zvicër. Në atë vend janë vetëm shtatë ministra që zgjidhin të gjitha problemet e qytetarëve. Maqedonia ka 23 ministra dhe 16 ministri, kurse Kryeministri Zoran Zaev ka 5 zëvendës kryeministra. A kemi edhe shumë probleme, krim, korrupsion, nepotizëm, etj.

Sadullah Duraku është zëvendëskryeministri dhe ministri i Ministrisë së re të sistemit politik dhe marrëdhënieve ndër-komunitare. Ai erdhi në postin e zv-kryeministrit nga ministria e mjedisit, ku shërbeu si ministër për dy vjet pa mbajtur asnjë konferencë për shtyp.

Lajmi origjinal në  INFOMAX

Continue Reading

Lajme

Drejtori i Shtëpisë së Shëndetit publik Vullnet Selimi zgjidh problemin e 163 të punësuarve pa kontrata

Published

on

By

163 punonjës shëndetësor në Shtëpitë e Shëndetit publik – Shkup që javën e kaluar protestuan në shenjë pa kënaqësie për faktin se kishin disa muaj që punonin pa kontrata pune tashmë çështja e tyre është zgjidhur.
Edhe pse ka vetëm pak ditë që është emëruar në krye të detyrës së drejtorit organizativ në Shtëpinë e Shëndetit publik- Shkup, drejtori Vullnet Selimi ka njoftuar se në koordinim me Ministrinë e Financave ka arritur të zgjidh çështjen e këtyre punonjësve.
“Pas pëlqimit të marrë nga Ministria e Financave gjatë javës së ardhshme do tu paguhen pagat për këto muaj si dhe do tu përgatisim kontratat për muajt vijues”, ka shkruar Selimi në rrjetin social Facebook.
https://www.facebook.com/1461036551/posts/pfbid064nfVH252tzRrKFk4qE13g3EuSFEis637cn3m7PemKZPsNkUbAUBSP4XosuDoHerl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Azir Aliu uron besimtarët për muajin e Ramazanit: Muaji kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri

Published

on

By

Ministri i Shoqërisë informatike dhe Administratës Azir Aliu ka uruar besimtarët për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Ai e ka quajtur muajin e shenjtë të Ramazanit, muajin kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Urimi i plotë:
“Fillon muaji i madhërishëm i Ramazanit dhe i shumëpritur nga gjithë bota Islame, kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Gjithë botës Islame i’a uroj muajin e shenjtë të Ramazanit!”
https://www.facebook.com/100090414292971/posts/pfbid0Xu9g8eLrRVyPZnzyvQAHdiNx5vK7ETVXxwEPoXqGiGGR3Aa7ihD17gxixJHWLj1Tl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale