Connect with us

Kosovë

Gjuajtje me armë në Shtimë, ja si ikin nxënësit

Published

on

Përderisa shumë nxënës në Kosovë shtatori i ka gëzuar për ta filluar vitin e ri shkollor, një gjë e tillë nuk mund të thuhet edhe për të paktën dy nxënës në komunën e Shtimes.

Dy nxënës që ia kishin mësyrë shkollës për ditën e parë të këtij viti të ri akademik, nuk e kanë kaluar aspak mirë këtë ditë. Ata nuk janë nxënës dembel, por sot në Shtime gjendja dukej sikurse kjo komunë të jetë në luftë.

Me çanta në krah dy nxënës shihen në një video ekskluzive të Sinjalit se si nxënësit ikin me vrap nga të shtënat me armë zjarri që disa grabitës kishin shtënë në drejtim të policëve.

Në këtë komunë një bankë ishte grabitur nga disa persona që kishin përdorur edhe armët e zjarrit. Informacionin e parë për këtë grabitje e ka dhënë një sinjalizues, ndërkaq tani për rastin është deklaruar edhe Policia.

Një punëtore e bankës është detyruar nga personat e armatosur që t’i dorëzojë paratë nga arka. Ndërsa shuma e parave të grabitura nuk dihet për momentin, njofton Policia.

Pasi janë larguar me një kombi nga lokali ku kryen grabitjen, ata kanë shtënë me armë në drejtim të automjetit të Policisë që u vu në ndjekje të tyre.

“Të dyshuarit janë larguar nga vendi i ngjarjes me automjet kombi dhe policia gjatë ndjekjes të të dyshuarve ka pasur gjuajtje me armë nga ana e të dyshuarve në drejtim të automjetit të policisë, por nuk ka pasur të lënduar.  Janë duke u marrë të gjitha veprimet policore për identifikimin e personave të dyshur dhe arrestimin e tyre”, thuhet në komunikatën e Policisë./Sinjali/

Continue Reading

Kosovë

Gorani e quan “sadaka” vendimin e Kurtit për dhënien e 100 eurove

Published

on

Opinionisti Dukagjin Gorani e ka quajtur ‘sadaka’ vendimin e fundit të qeverisë së Kosovës për ndarjen e 100 eurove më shumë për muajin nëntor për pensionistët.

Komentet Gorani i bëri në emisionin Pressing në T7.

“Veprimi i fundit i qeverisë me këtë ‘sadakanë’ me këtë shpërndarjen formale të njëfarë ndihme. Kjo nuk dallon shumë prej qeverive se si kanë bërë qeveritë e mëhershme. Për këtë arsye nuk kemi nevojë me sulmu, për faktin se është duke u sjellë ngjashëm si qeveritë e tjera që i kemi pas më herët në kohëra kritike për të”, thotë Gorani.

“Manipulimi me ndihma financiare dhe rritje të rrogave që ka qenë gati njëfarë shenje dalluese e qeverisë Thaçi. Ka qenë një normë, që sado që mund të quhet e pavend, qeveritë bëjnë kësi gjëra”, shtoi ai.

“Vetëvendosjen e ka sjell në pushtet tregimi se do të jesh e ndryshme se për që qeveria e sotme e pranon që edhe ne duhet me i përdor mjetet që i kanë përdorur qeveritë tjerë meqenëse janë mjete të lejueshme, atëherë kerkush prej nesh s’kish pas problem”, shpjegon ai.

Continue Reading

Kosovë

ZRrE vendos të mos ketë sivjet shtrenjtim të rrymës

Published

on

Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRrE) ka marrë vendim që të mos ketë sivjet rritje të çmimit të energjisë elektrike.

Sipas vendimit të Bordit të ZRRE-së, çmimet e energjisë do të jenë ato të vitit të kaluar deri në prill të vitit të ardhshëm, më 2022.

“Në këtë seancë janë aprovuar tarifat e energjisë elektrike për vitin tarifor 2021, për Operatorin e Sistemit të Transmetimit dhe Tregut (KOSTT); Operatorin e Sistemit të Shpërndarjes (KEDS) dhe për Furnizuesin me Shërbim Universal (KESCO). Tarifat me pakicë të energjisë elektrike për konsumatorët me Shërbime Universale të Furnizimit do të mbesin të njëjta si vitin e kaluar”, thuhet në komunikatën e Zyrës së Rregullatorit të Energjisë.

Bordi po ashtu ka shqyrtuar edhe disa ankesa të konsumatorëve si dhe çështje të tjera të ndërlidhura me rregullimin e sektorit dhe funksionimin e Zyrës së Rregullatorit.

Continue Reading

Kosovë

Tërmet në Kosovë

Published

on

Sonte rreth orës 19:00 ka ndodhur një tërmet në Kosovë.

Sipas Rrjetit Sizmologjik-Shërbimi Gjeologjik i Kosovës, Epiqendra ishte 6 km Veri-Perëndim të Shtimes, magnituda 2.5.

Sipas raportimeve tërmeti është ndjerë kryesisht në pjesën jugore të Kosovës dhe në Suharekë. /Kp/

Continue Reading

Aktuale