Connect with us

Teknologji

BMW prezanton makinën më të zezë në Botë

Published

on

BMW X6 i vitit 2020 ka publikuar fotografi përpara debutimit publik të crossoverit në eventin e makinave në Frankfurt në Shtator.

Por ndoshta do t’ju mundojë të gjeni makinën në foto, pasi është e veshur me ngjyrën Vantablack VBx2.

Ka diçka të veçantë në këtë ngjyrë, që ju bën të pyesni a ka më të zezë se kaq? Dhe përgjigja është jo.

Substanca absorbon më shumë se 99% të dritës së dukshme duke e bërë këtë ngjyrë, ngjyrën më të zezë në botë.

BMW ka bashkëpunuar me prodhuesit Vantablack Surrey Nano Systems, dhe agjensinë Levitation 29, për të krijuar X6-tën më të zezë në botë.

Në vend që të përdorë kamuflazhin apo panelet ekstra, kjo ngjyrë ekstremisht e errët ka si qëllim ta bëjë crossoverin të vështirë për tu dalluar.

 

Continue Reading

Teknologji

Goditje e re për Zuckerberg nga Haugen, zbulohen dokumente të reja

Published

on

Facebook po përballet me një krizë të paprecedentë, ndoshta më e madhja që nga fillimi i tij, pas një sërë zbulimesh nga dëshmitarë të interesit publik që hedhin dritë mbi vendet e shenjta të kompanisë.

Javët e fundit, aksionet e Facebook kanë rënë me rreth 5%, që barazohet me humbje prej miliarda dollarësh. Në të njëjtën kohë, ndërkohë që shumë po flasin edhe për sanksione kundër kompanisë, aksionerët kanë paraqitur një rezolutë për të zvogëluar supremacinë e themeluesit dhe CEO Mark Zuckerberg.

Lëvizja e aksionerëve vjen pas mijëra dokumenteve të ish-punonjëses Francis Haugen, e cila u ankua se kompania vë në radhë të parë fitimet dhe më pas sigurinë e përdoruesve. Marrës i dokumenteve është Komisioni Amerikan i Letrave me Vlerë, i cili pritet të ndërhyjë duke i shtuar “dhimbje koke” të reja administratës.

Të paktën 9 ankesa në Komisionin e Tregut të Kapitalit

Informatorët kanë paraqitur të paktën nëntë ankesa në Komisionin e Letrave me Vlerë, i cili mbikëqyr kompanitë publike si Facebook, duke pretenduar se kompania po mashtronte investitorët duke paraqitur një pamje më rozë, edhe pse e dinte të vërtetën. Komisioni Helen i Tregut të Kapitalit ka autoritetin për të vendosur gjoba të tepërta për investitorët mashtrues dhe për të vendosur kufizime ndaj drejtuesve të korporatave.

Facebook i mohon akuzat

Megjithatë, Facebook mohon pretendimet e Haugen se Zuckerberg dhe zyrtarë të tjerë të rangut të lartë u përpoqën ta diskreditonin atë, duke thënë se ajo nuk ishte eksperte për çështjet për të cilat foli në publik, duke shtuar se miliona dokumente mund të kundërshtojnë dokumentet e brendshme që ata morën nga kompania.

Megjithatë, ekspertët ligjorë thonë për New York Times se akuzat nuk duken të jenë aq të qarta sa në rastet e tjera që agjencia ka marrë.

Zyrtarisht, Komisioni Helen i Tregut të Kapitalit nuk pranoi të përgjigjet nëse ka nisur një hetim. Edhe një lëvizje e tillë nuk përjashtohet të krijojë një problem për Facebook, duke çuar në depozitat e drejtuesve të lartë dhe duke e detyruar kompaninë të ndajë komunikimet private dhe dokumente të tjera biznesi.

Rregullatorët, nëse përpiqen të fillojnë një betejë ligjore, thirren të bindin gjykatat se drejtuesit e Facebook synonin të fshihnin ose të gënjejnë për problemet me të cilat përballet kompania. Ata gjithashtu do të duhet të provojnë se informacioni i zbuluar nga Haugen ose që doli nga një hetim mund të kishte ndryshuar vendimet e tregtimit apo edhe vendimet e aksionarëve nëse ato do të ishin zbuluar.

Akoma më e vështirë, vlerësojnë ekspertët, do të ishte të mbanin përgjegjësi personalisht drejtuesit e kompanisë. Rregullatorët janë thirrur të provojnë se Zuckerberg ose drejtues të tjerë e dinin në mënyrë eksplicite se Facebook po fshihte ose gënjen për informacione që mund të preknin investitorët. Ekspertët vlerësojnë se do të ketë një hetim, por me një përfundim të pasigurt.

Një zëdhënës i Andy Stone tha se Facebook po bënte zbulime të gjera për Komisionin e Letrave me Vlerë, duke përfshirë besnikërinë e përdoruesve, vlerësimin e llogarive të kopjuara ose të rreme dhe ruajtjen e sigurisë së platformës kundër njerëzve që donin ta përdornin atë për të dëmtuar të tjerët.

Avokatët e Haugen iu drejtuan Komisionit të Tregut të Kapitalit për mbrojtjen që u ofron dëshmitarëve në interes të publikut. Programi daton në vitin 2008, kur viti financiar global i shtyu njerëzit të bënin zbulime për tekstet e gabuara. Chaougken tha se veprimi i tij është për faktin se Facebook ka gënjyer rregullatorët dhe investitorët.

Një nga çështjet për të cilat Facebook është në kolaps është roli i tij në zgjedhjet presidenciale. Mark Zukenberg i tha Kongresit në mars se kompania kishte ndërmarrë hapa për të shkarkuar faqe që synojnë keqinformimin dhe gjuhën e urrejtjes. Në çdo rast, ai mohoi se kompania ka luajtur një rol në promovimin e grupeve ekstremiste dhe përhapjen e dezinformatave.

“Ne bëmë gjithçka që mundëm për të garantuar integritetin e zgjedhjeve. Tani disa thonë se rrjetet sociale po na polarizojnë. Por kjo nuk është e qartë nga pikëpamja e të dhënave apo kërkimeve”, tha ai.

Problem me dokumentet e brendshme

Pretendimet e Zuckerberg bien ndesh me ato të përfshira në dokumentet e brendshme. Sipas raportit, Facebook ndërmori masa për 3% -5% të rasteve të gjuhës së urrejtjes dhe për më pak se 1% të rasteve që promovuan ose nxitën dhunë. Në një eksperiment, studiuesit e kompanisë zbuluan se algoritmet i çonin njerëzit e interesuar për çështje konservatore drejt përmbajtjes që përmbante ide radikale ose polarizuese. Një zyrtar shkroi në një studim se “jo vetëm që nuk bëjmë asgjë për dezinformimin elektoral në komente, por e përforcojmë atë”.

Kompania gjithashtu fshehu informacione për dëmin e bërë nga adoleshentët në Instagram, argumenton Haugen, duke cituar hetimet e brendshme. Ish-punonjësja citon studime të brendshme që tregojnë se Facebook ishte i vetëdijshëm për abuzimin e fëmijëve dhe rolin e tij në nxitjen e dhunës dhe dezinformimit për shëndetin.

Zbulimet kanë ngritur shqetësime tek investitorët, duke përfshirë Julie Goodridge, një menaxhere portofoli në NorthStar Asset Management, e cila, së bashku me Zyrën e Auditorit të Shtetit të Nju Jorkut dhe përfaqësues të tjerë të fondeve të investimeve, ka propozuar një mbledhje të aksionarëve që janë aksioneri i shumicës.

Facebook pritet të luftojë të gjitha veprimet e komitetit të tregut të kapitalit. Ajo tashmë ka grumbulluar një ushtri avokatësh nga kompanitë kryesore shumëkombëshe në Uashington, DC, të specializuar në sigurinë, antitrust, mbrojtjen e konsumatorëve dhe të drejtat civile. Ai tashmë ka përvojë nga betejat e mëparshme gjyqësore.

Continue Reading

Teknologji

Kush janë dy emrat që fshihen pas rrjetit social të Trump?

Published

on

Donald Trump ka njoftuar planet për të nisur një platformë të mediave sociale të quajtur TRUTH Social që do të dalë në fillim të vitit të ardhshëm.

Ish-presidenti, i cili u bllokua nga Facebook dhe Twitter në fillim të këtij viti, thotë se qëllimi i tij është të rivalizojë kompanitë e teknologjisë që i kanë mohuar megafonin që ishte kryesorja për ngritjen e tij.

Ish-kreu i Shtëpisë së Bardhë ka caktuar dy njerëz të besuar për të drejtuar kompaninë më të re të krijuar, por kush janë ata?

Patrick Francis Orlando, është shefi ekzekutiv i SPAC (kompani blerjesh me qëllim të veçantë) që ndihmoi ish-Presidentin Donald Trump të bënte publike kompaninë e tij të medias dhe teknologjisë dhe është gjithashtu shefi i financave të një firme misterioze me zyra në Wuhan.

49-vjeçari, drejton dy SPAC, të njohura edhe si kompani të kontrollit të bardhë, që synojnë t’i bëjnë kompanitë private të dalin publike përmes bashkimeve dhe blerjeve.

Njëra është Digital World Acquisition Corp (DWAC), ku Orlando është shefi ekzekutiv e cila tronditi Wall Street në fillim të kësaj jave kur njoftoi bashkimin e saj me Trump Media and Technology Group, duke rritur aksionet me afro 1000 për qind.

Ndërkohë, shefi i financave i DWAC është një anëtar i Kongresit të Brazilit dhe princ i vetëshpallur që dëshiron të rikthimin e monarkisë i njohur me emrin Luiz Philippe de Orleans e Braganca.

Përpara se të bëhej një monark jozyrtar në Amerikën Latine, Philippe mori masterin nga universiteti “Stanford” dhe punoi në një bankë investimesh në Nju Jork.

Philippe është shprehur se ashtu si presidenti Trump, beson në tregtinë e drejtë dhe të ekuilibruar dypalëshe, duke investuar në mbrojtje dhe duke mbajtur kufij të fortë”.

Continue Reading

Teknologji

Twitch sjell opsionin për t’u kthyer pas gjatë transmetimeve live

Published

on

Ju ka munguar ndonjëherë një moment i madh gjatë një transmetimi live në Twitch? Në të ardhmen kjo mund të ndryshojë.

Sipas the Verge, Twitch do të lansojë një buton të quajtur “Rewind” për transmetimet live.

Duke e klikuar do të ktheheni 2 minuta pas në një transmetim live me opsionin për t’u kthyer pas në të gjithë historikun e transmetimit ose të luani transmetimin me një shpejtësi të reduktuar.

Në të njëjtën kohë nëse klikoni këtë buton mund të shikoni çfarë po ndodh në transmetim live falë një dritareje “picture-in-picture.”
Megjithatë një transmetues duhet të ketë opsionin VOD të aktivizuar që përdoruesit të shfrytëzojnë butonin Rewind.

Afro 1/4 e përdoruesve do të ketë akses tek opsioni i ri në ditët në vijim, sipas Twitch.

Continue Reading

Aktuale