Connect with us

Lajme

Arsimi në RMV sot është në grevë paralajmëruese

Published

on

Sindikata për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (SASHK) sot është duke mbajtur grevë e paralajmëruar ditë më herët, e cila ka karakter paralajmërues, nëse nuk do të plotësohen kërkesat e sindikatës për rritje të pagës deri më 25%, për aq sa është rritur paga minimale në shtet, transmeton in7.

Kryetari i SASHK-ut, Jakim Nedelkov dje bëri thirrje që sot nxënësit të qëndrojnë në shtëpi, ndërkaq procesi arsimor do të fillojë të martën, 3 shtator 2019.

“Anëtarët tanë dhe të gjithë të tjerët të cilët nuk janë anëtarë, kurse duan që të bashkëngjiten, do të jenë në grevë. Ata do të shkojnë në punë, por do të qëndrojnë në hapësira të caktuara për grevë dhe nuk do t’i pranojnë nxënësit që do të vijnë në shkollë”, ka thënë Nedelkov.

Nedelkovi ka deklaruar gjithashtu se është duke u bërë presion ndaj arsimtarëve që t’i pranojnë nxënësit në mësim, ndërkaq paralajmëroi se nëse kjo gjë vazhdon edhe më tej, do të parashtrojë padi penale.

Continue Reading

Lajme

Të vetëm përballë Bdi-së? Ziadin Sela e zbulon nëse do të ketë një koalicion në zgjedhjet e ardhshme

Published

on

Kryetari i ASH-së Ziadin Sela, mbrëmjen e sotme është shprehur se është i gatshtëm të bisedojë me palët për zgjedhjet e ardhshme.

Sela tha se si fillim duhet të kuptojë nëse palët janë në të njëjtat interesa me Aleancën dhe më pas të punpjnë bashkarisht për ringritjen e këtij vendi.

“Jemi të gatshëm të diskutojmë”, u shpreh Sela./news33.tv

Continue Reading

Lajme

“Alternativa nuk ka mbajtur asnjë premtim” Sela: Kanë heshtur dhe pijnë kafe me Ahmetin

Published

on

Kryetari i ASH-së Ziadin Sela, mbrëmjen e sotme është shprehur se Alternativa sapo u bë me qeverinë nuk ka mbajtur asnjë premtim të dhënë për luftën lundër korrupsionit dhe për shtetin e së drejtës.

Sela tha se shpreson që ata të dalin dhe të pranojnë që nuk kanë realizuar asnjë nga premtimet e dhëna.

“Pranohet qe ska realizuar asgjë. Shpresoj që ky subjekti tjetër të dalin dhe të pranojnë që skanë realizuar asgjë. Kanë heshtur dhe pijnë kafe me Ahmetin. Kanë qenë malipulatorë.”, tha Sela./news33.tv/

Continue Reading

Lajme

Ziadin Sela bën denoncimin e fortë: Qeveria rrogën e arsimtarëve e ndan për ushtarët partiak,kanë mundësi që të rrisin pagat

Published

on

Kryetari I ASH-së, Ziadin Sela, i ftuar në emisionin Click Plus në TV21, tha se nëpër objekte shkollore prodhohen sasi të mëdha të kriptovalutave ku kryesisht janë shkolla që drejtohen nga eksponentë të BDI-së.

“Çfarë masa ka marrë policia apo qeveria kur dihet që në masë të madhe prodhohen kriptovaluta në objekte shkollore. Bëhet fjalë për shkolla që drejtohen nga eksponentë të BDI-së”, tha Sela.

Continue Reading

Aktuale