Connect with us

Komente

Taravari me mesazh për Arbër Ademin / “Mësuesit për shoqërinë janë 10 herë më të rëndësishëm dhe më të fortë se politikanët”

Published

on

Koment nga Arben TARAVARI

Ministri i Arsimit, z.Ademi, ka dalë me një mesazh shumë të veçantë në prag të fillimit të vitit të ri shkollor, ai ka thënë:
“Të hënën është dita e parë mësimore, është ditë feste dhe e rëndësishme posaçërisht për ata që për herë të parë regjistrohen nëpër shkolla, nuk ka kushte për grevë dhe ne do të gjejmë zgjidhje”.
Domethënë sipas djaloshit që siç duket mësuesit i shikon si fëmijë të padisiplinuar, ndaj përdor edhe fjali të tipit përfundimtar “nuk ka kushte për grevë”, e hëna e 2 shtatorit duhet të jetë një ditë feste, një ditë gëzimi e lumturie. Këtë atmosferë idilike ministri e do me çdo kusht, duke i thënë të gjithë mësuesëve të Republikës së Maqedonisë së Veriut- Rrini urtë! Unë jam ministri dhe bëhet çfarë them unë! Nuk ka grevë dhe pikë!
Arroganca e tij ndoshta e pavullnetshme vazhdon me cinizëm që e ka si pjesë e ADN-së partiake, kur thotë: “ne do të gjejmë zgjidhje….”
Çfarë zgjidhje z.ministër?! Ndoshta ju duken kaq të pavlerë mësuesit sa guxoni t’i tallni deri në këto pika?!
Kaq pak seriozisht i merrni sa nuk merrni mundimin të deklaroni gatishmërinë tuaj për të qenë krahu i mësuesëve?!
Apo do vazhdoni me lojën e vjetër të BDI-së, që të aktivizoni mjetet e rryshfetit, duke bërë që ata mësues që ende i përdorni si vegla, t’u bindin dhe të shkaktojnë përçarje?!
Po sa të tillë ju kanë mbetur?!
Sa burra dhe gra që të drejtën e punësimit ja keni shitur si nder partiak, do ju besojnë juve, duke tradhëtuar kolegët e tyre, duke tradhëtuar komunitetin e tyre, duke tradhëtuar veten e tyre?!
Sa mësues që BDI-ja pretendon t’i përdorë do binden që të quhen tradhëtarë, që të bëhen shkak që ende të urdhërohen publikisht nga ministra, të urdhërohen publikisht, pa asnjë skrupull?!
Të hënën, në 2 shtator, duhej të ishte dita e parë e shkollës, duhet të ishte ditë feste, ditë gëzimi, por në fakt është dita që ose do të shënojë fillimin e Betejës së shumëpritur, atë që unë e kam quajtur Beteja e Dinjitetit, ku më në fund mësimdhënësit do të guxojnë të vendosin respektin e tyre në vend, ose do të datojë si një nga ditët e shumta të krimit politik!
E dini pse?
Se ēshtë krim të trajtosh mësuesit si janë trajtuar deri më sot!
Mësues që janë rrahur, kërcënuar, tallur, përqeshur e nëpërkëmbur si në asnjë rast tjetër!
Maqedonia e Veriut është shteti i vetëm në botë ku bullizmi që po shqetëson Perëndimin si një fenomen ku tallen dhe nëpërkëmben fëmijët nga fëmijët, këtu tek ne bullizmi bëhet nga pushteti tek mësuesit!
Sindikata e tyre ka deklaruar se të hënën ka grevë, sepse kërkojnë rritje rrogash me 25%, ministri del dhe ju thotë: nuk keni për të mbajt grevë, do merremi vesh bashkë- njësoj si kërcënojmë fëmijët kur bëjnë ndonjë prapësi- do merremi vesh në shtëpi!!!
Kaq keq janë katandisur mësuesit për Qeverinë?! Kaq të blerë i dinë?! Kaq të përulur dhe frikacakë sa të tolerojnë sjelljen arrogante të një djaloshi i cili është ulur në karrigen e gabuar?!
Të hënën mësuesit kanë deklaruar grevë, shpresojmë dhe urojmë që kjo grevë të mbahet, sepse jemi dakort dhe të lumtur që paga mujore e tyre të rritet!
Ftojmë çdo prind që çon fëmijën për herë të parë në shkollë, dhe të gjithë prindërit e tjerë, që t’i mbështesin mësuesit në kërkesën e tyre, të mos çojnë fëmijët në shkolla derisa ato shkolla të mbushen me mësues të lumtur, të aftë, të përgjegjshëm!
Fëmijët tanë meritojnë mësues të respektuar!
Fëmijët tanë nuk duan të jenë viktima të një politike ordinere, politike të paarsimuar dhe të paedukuar, e cila mendon se gjithçka mund të blehet!
Ftojë edhe ata mësues, të cilët mund të jenë viktima të ndonjë kërcënimi partiak, që mos dorëzohen, por të vazhdojnë të vendosur në rrugën e tyre për të fituar lirinë dhe dinjitetin që ka kohë që iu është grabitur!
Le të jetë ky vit, viti i revolucionit arsimor, nëse rregullojmë arsimin kemi hypur në anijen e shpëtimit!
Greva e mësimdhënësve është një nga grevat më të drejta të këtij shteti, ajo duhet të fillojë dhe të vazhdojë derisa mësuesëve t’ju plotësohet çdo kusht, t’ju kthehet ajo që ju takon!
Mësuesit për shoqërinë janë 10 herë më të rëndësishëm dhe më të fortë se politikanët, pasi ata janë arkitektët e të ardhmes!
Rritja e pagave, ndryshimi i kushteve praktike të pranimit apo largimit nga puna, kritere të reja për të mbrojtur insitucionet edukativo-arsimore nga punësimet partiake, vlerësim dhe status i veçantë për mësuesit me më shumë eksperiencë, janë e pakta që duhet realizuar urgjentisht nga ministria e Arsimit!
Beteja e Dinjitetit është ajo që duhet të na bashkojë të gjithëve, është një kryevepër sociale që ne mund të bëjmë!

Continue Reading

Komente

Çun Lajçi pas festës në Skenderaj: Nuk e kisha besuar se një Drenicë do t`i gëzohej humbjës se djalit të Hamëz Jasharit

Published

on

Aktori i njohur ka reaguar në Facebook përmes një postimi.

Çun Lajçi kishte disa fjalë për t`u thënë të gjithë atyre të cilët festuan humbjen e Bekim Jasharit në Skenderaj.

Përmes postimit ai tha se nuk do ta besonte kurrë se një ditë ai do të ishte dëshmitar i festimeve për humbjen e djalit të Hamëz Jasharit.Ai tha se Drenica ka trima mirëpo nuk ka qenë në dijeni se ata urrejnë trimin e tyre.

“Jasharajt janë KosovaTri ditë mbas masakrës se Jasharajve e pata shkrua nji monolog për plisin e dheun.S’ishte ndonji mrekulli e madhe, por ishte shpresë (për ata që thojshin jemi ushtarët e Komandantit), se Ademi nuk ka vdekë. Asht gjallë n’fushat e Kosovës!Ndër ato pak fjalë që po ia thosha Hamzës të varri, ishte edhe nji krahasim: Azemi vdiq e shkoi tue i knua “Azem Bejta Azem Galica, ta pau sherrin tan Drenica”Cilit keni me ia knua ket kangë tash? Cilit?Prap po them s’ishte profeci, por ishte brengë e artistit, se tue njoft popullin tim, kisha frikë se s’kan me shkua edhe shumë vite, e kemi me dyshua n’secilin e kemi me harrua edhe Hamzën edhe Ademin e lakmia ka me na i vërbua sytë.E kisha nga frika, jo nga profecia!Unë s’isha melaqe me pa fatin mbas njizetë vitësh, por edhe plisin edhe dheun kisha me hangër e s’kisha me besua se nji ditë Drenicë ka me iu gëzua aq shumë humbjës se djalit t’Hamëz Jasharit, e ka me zbrazë kallasha (edhe pse shumë kush s’u skuq e m’tha “m…t e bani edhe ky për 4 vjet”)Drenica ka pasë trima, këtë e dinë të gjithë, por s’e kam ditë se e urrenë trimninë e vet e njeriun e vet s’e don. S’e kaq leht mashtrohen!Humbje asht për VV-në, AAK-në e partitë lakmiçare si PDK, por i biri i Hamzës e Jasharajt s’janë humbja, janë Kosova e krenaria e shqiptarisë!Mos iu gëzoni humbjës së Bekimit, se kjo flet për diçka që s’duhet e s’dua ta them as unë!
18.10.2021″, shkroi aktori Lajçi.

Continue Reading

Komente

Xhaferi me apel për tetovarët: Sot e keni në dorë ta ndërroni pushtetin dhe t’i jepni fund Teutës dhe bandës së saj!

Published

on

Aktivisti Arianit Xhaferi përmes një statusi në facebook ka bërë apel ndaj tetovarëve se sot e kanë në dorë që ta ndërrojnë pushtetin dhe t’i japin fund Teutës dhe bandës së saj, përcjell in7

Postimi i plotë:

Sot është dita kur flet qytetari. Kujtoni gjithçka që ka ndodhur gjatë viteve që na kanë vrarë, na i kanë djegur njerëzit të gjallë, na kanë lënë pa ujë, na kanë poshtëruar e përbuzur, na kanë përzënë nga votrat tona, na kanë vjedhur paratë për t’ua dhënë familjarëve të tyre, na kanë helmuar, na kanë marrë ujërat për të ndërtuar hidrocentralet e tyre, na i kanë lënë rrugët me gropa, na ka dalë kanalizimi në rrugë, na kanë nervozuar se s’kemi gjetur një vendparkim, na kanë futur në borxhe, na kanë sulmuar qentë endacakë, na kanë gënjyer e na kanë mashtruar çdo ditë…
Sot e keni në dorë ta ndërroni pushtetin dhe t’i jepni fund Teutës dhe bandës së saj. Zgjidhja e vetme e problemeve është #numri6 në listën e votimit, ka përfunduar aktivisti Xhaferi./in7.tv/

Continue Reading

Komente

Ibrahimi: nëse ju ofrojnë para për votë, merrjauni, por dënoni për pafytyrësinë

Published

on

By

Zeqirja Ibrahimi në Facebook:

Paratë që ua ofrojnë merrjauni, sepse ato janë para që i kanë vjedhur nga ju, nga populli.

Por, dënoni për pafytyrësinë që duan t’ju blejnë me 1000 denarë në katër vjet, ndërsa vetë janë bërë milionerë.

Ata ecin me patika që kushtojnë disa qindra euro, ndërsa fëmija juaj nuk i ka 10 denarë për simite në shkollë.

Ata vozisin makina që kushtojnë mbi 100 mijë euro, ndërsa ju dergjeni lart e poshtë me autobusë e në këmbë.

Andaj, nëse ju ofrojnë para për votë, merrjauni, por dënoni për pafytyrësinë.

Continue Reading

Aktuale