Connect with us

Lajme

Prej sot fillon me punë Agjencia për Siguri Nacionale (VIDEO)

Published

on

Prej sot fillon me punë Agjencia për Siguri Nacionale, e cila e zëvendëson Drejtorinë për Siguri dhe Kundërzbulim, por me kompetenca më të zgjeruara dhe pavarësi të plotë, përcjell in7.

Këtë sot e njoftoi drejtori i kësaj agjencie, Viktor Dimovski, në një dalje para gazetarëve, i cili shtoi se tashmë është bërë edhe selektimi i punonjësve të agjencisë.

Nga ana tjetër, sot përfundon historia e DSK-së së deritanishme, e cila pushon së ekzistuari. Punonjësit në DSK nëpërmjet një procedure të caktuar, me testime të rrepta dhe kontrolle të detajuara, kanë pasur mundësi të transferohen në Agjencinë e re.

Atyre që nuk e kanë kaluar testimin dhe nuk kanë përmbushur kriteret për transfer në ASN, do t’u mundësohet punësim në ndonjë institucion tjetër shtetëror./in7.tv/

https://www.facebook.com/VladaMK/videos/2432862873662244/

Continue Reading

Bota

Putin e emëron ministër truprojën e tij, paraardhësi ndërroi jetë në mënyrë misterioze

Published

on

Vladimir Putin ka emëruar ish-truprojën e tij ministër të Emergjencave, vetëm pak muaj pasi paraardhësi i tij u rrëzua në mënyrë misterioze nga një ujëvarë dhe gjeti vdekjen.

Gjeneral-majori Alexander Kurenkov, 49 vjeç, u emërua nga Putin këtë të martë, ndërsa është truproja i gjashtë e presidentit që emërohet në poste të larta të qeverisë.

Yevgeny Zinichev mbante më herët postin e ministrit të energjisë, gjithashtu një ish-truproje e Putin. Ai ndërroi jetë duke rënë nga një ujëvarë mbi 30 metra e lartë mes dyshimeve për vdekjen e tij. /A2CNN

Continue Reading

Lajme

Shoferi humbet kontrollin e furgonit dhe del nga rruga, lëndohen pasagjerët

Published

on

Një furgon është përfshirë në një aksident të ndodhur në Rrugën e Arbrit.

Sipas njoftimit të policisë, drejtuesi i furgonit, 62-vjeçari me iniciale M.D. dyshohet se ka humbur kontrollin e mjetit dhe ka dalë nga rruga.

Për pasojë, janë dëmtuar 4 nga pasagjerët që ndodheshin në furgon, të cilët po marrin mjekim në spital, jashtë rrezikut për jetën.

Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme procedurale.

Continue Reading

Lajme

Ziadin Sela kujton martirët e familjes Zymberi

Published

on

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela ka kujtuar 10 anëtarë të familjes Zymberi nga fshati Sllupçan i Kumanovës në 21 vjetorin e vdekjes së tyre nga granatimet gjatë konfliktit të armatosur në Maqedoni në vitin 2001, përcjell in7

Sela përmes një postimi në faqen e tij zyrtare shkruan se 21 vite më parë, 10 anëtarë të familjes Zymberi ranë martirë të një krimi të rëndë shtetëror e që kurrë nuk gjeti drejtësi.

Postimi i plotë

“21 vite më parë, 10 anëtarë të familjes Zymberi ranë martirë të një krimi të rëndë shtetëror e që kurrë nuk gjeti drejtësi.
Fëmijë e gra të pafajshëm, me gjakun e tyre shkruan një kapitull të historisë së popullit shqiptar për liri dhe barazi.
Lavdi martirëve dhe dëshmorëve të kombit!”./in7.tv/

Continue Reading

Aktuale