Connect with us

Kulturë

Artisti shqiptar bën portretin e Ataturkut me 250 mijë vida

Published

on

“Vepra që artisti ka bërë me 250 mijë vida duke punuar me orë të gjata ka fituar të drejtën për të hyrë në Librin e Rekordeve Guinness” tha Haliloğulları.

Artisti shqiptar për krijimin e mozaikëve, Saimir Strati në kuadër të aktivitetit të 2-të Ndërkombëtar të Ditëve Artistike Niğbor, në qytetin Niğde të Turqisë ka bërë portretin e Ataturkut me 250 mijë vida në madhësi dhe përmasa të ndryshme, raporton Anadolu Agency (AA).

Portreti i Ataturkut i përgatitur nga Strati me një punë 40-ditore mbi një bord druri 15 metra katrorë, duke përdorur 250 mijë vida me gjatësi dhe ngjyra të ndryshme, tërheq vëmendjen e artdashësve në ekspozitën e hapur në kishën historike greke në rajonin Bor.

Serkan Haliloğulları, organizatori i aktivitetit në një konferencë për media të zhvilluar në kishën historike tha se Strati punimin e tij e ka nisur më 1 prill ndërsa e ka përfunduar më 10 maj.

“Vepra që artisti ka bërë me 250 mijë vida duke punuar me orë të gjata ka fituar të drejtën për të hyrë në Librin e Rekordeve Guinness” tha Haliloğulları. Ai tha se “Rekordi është regjistruar më 8 gusht. Qëllimi ynë është që këtë tablo ta dërgojmë në mauzoleumin e Mustafa Kemal Atatürk (Anıtkabir)”.

“Ky është rekordi i 11-të i tij. Shpresojmë që të gjendet vendi për ekspozimin e kësaj tabloje, ku atëherë edhe artisti do të vijë edhe vetë. Me Stratin jemi njohur në një muze në Kosovë. Ai po nderohej me çmimin në Librin e Rekordeve Guinness. Gjatë një bisede me të i kërkova që të thyente edhe një rekord tjetër në Niğde. Pranoi, dhe kur më pyeti ‘se çfarë do të jetë tema‘ unë iu përgjigja Ataturku. Edhe ai banon në një bulevard të emëruar Ataturk dhe e ka shumë përzemër. Ai e pranoi me kënaqësi. Në kuadër të kësaj erdhi në Niğde dhe theu këtë rekord”, tha Haliloğulları.

Ndërsa kryetari i Bashkisë Bor, Serkan Baran tha se falë veprës e cila ka fituar të drejtën për të hyrë në Librin e Rekordeve Guinness, ekspozita është vizituar nga më shumë se 20 mijë njerëz. Ai theksoi se aktivitete të tilla ofrojnë kontribute të mëdha në promovimin e qytetit Niğde dhe rajonit Bor.

Continue Reading

Kulturë

Veprat e Bahut, Paganinit, Vivaldit e Moxartit sonte do të luhen në Tetovë nga Orkestra Rinore e Shqiptarëve të RMV-së

Published

on

Sonte në ora 20:00 do të mbahet “Koncerti për Kitarë dhe Orkestrën” nga Orkestra Rinore të Shqiptarëve të RMV-së, njofton Portalb.mk.

Ngjarja do të zhvillohet te qendra “Shift Center” – Tetovë.

Pjesëmarrësit do të kenë mundësinë për t’i dëgjuar veprat e kompozitorëve botëror si J.S. Bah, N. Paganini, A. Vivaldi dhe V.A. Moxart të interpretuara nga talentët e qytetit të Tetovës me dirigjent Premtim Etemi! Solist: Jetmir Mehmedi.

Continue Reading

Kulturë

Filloi punëtoria muzikore “Trumcakët” në çerdhen Ajla në Tetovë

Published

on

Sot, në një atmosferë të këndshme filloi punëtoria muzikore “Trumcakët” në çerdhen “Alja” në Tetovë, puntoria do të zgjasë nga 09.05.2022-24.06.2022 njofton in7

“Qëllimi i këtij aktiviteti edukativ dhe kulturor është që nëpërmjet muzikës të ndikojmë në shoqërimin ndërmjet fëmijëve, të zhvillojmë muzikalitetin e fëmijëve, interesimin e fëmijëve për t’u marrë me muzikë, nxitjen kreative muzikore, interpretimin muzikor dhe krijimin e shijes së kultivuar artistike-muzikore të fëmijëve parashkollor.
Temat që do të trajtohen janë: Këndimi, Interpretimi me instrumente ritmike të Orfit nëpërmjet ritmogrameve, Dëgjimi i muzikës nëpërmjet muzikogrameve, Muzika dhe lëvizjet”, thekson Teuta Halimi Selmani, Muziciente-teoriciente.

Aktiviteti i sotshëm e trajtoi temën “Këndimi” (ShI,shi, lag’o shi) në bashkëpunim me edukatoret Faret Shabani, Selda Sulejmani.
Ky proekt mbështetet financiarisht nga Ministrisë së Kulturës e RMV-së./in7.tv/

Continue Reading

Kulturë

Ekspozita kolektive ”Salloni pranveror 2022” së shpejti në Tetovë

Published

on

Shoqata e Artistëve Figurativ – Tetovë së shpejti prezanton ekspozitën kolektive “Sallonin pranveror 2022”. Ku marin pjesë 35 artist të artit pamor brenda dhe jashtë vendit dhe do shfaqen 35 vepra arti nga drejtimi i pikturë, skulpturēs, grafikës dhe fotografisë.

Kjo ekspozitë do të jetë e hapur për të gjithë artdashësit nga 17 Maj në orën 19.00 në Galerinë e Arteve Pamore në Tetovë. /tetova1/

Continue Reading

Aktuale