Connect with us

Lajme

137 shkolla pa asnjë nxënës në klasë të parë, 12 mbyllen përgjithmonë në Kroaci

Published

on

Shifra alarmante jepen nga institucionet e shtetit kroat në lidhje me arsimin dhe numrinne nxënësve.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Arsimit të Kroacisë për vitin shkollor 2019/20, në 137 shkolla nuk ka të regjistruar asnjë nxënës në klasën e parë, shkruan ‘Slobodna Dalmacia’, përcjell in7.

Shkak kryesor llogaritet shpërngulja e shumë familjeve në vendet europiane, por edhe shpërngulja brenda vendit, ku shumë të rinj largohen nga fshatrat për të punuar e jetuar në qendrat urbane kroate.

Për këto arsye, por edhe për shkak të uljes drastike të numrit të nxënësve, plotë 12 shkolla, për këtë vit nuk do ti hapin dyert e tyre. Do të mbyllen përgjithmonë./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Tërmeti dridh rajonin e Ohrit

Published

on

By

Tërmeti dridh rajonin e Ohrit

Mëngjesin e sotëm, respektivisht në ora 03:26, në rajonin e Ohrit është regjistruar tërmet me intensitet prej 3,1 shkallëve sipas Rihterit, përcjell Alsat. Epiqendra e tërmetit ka qenë dy kilometra larg Ohrit, respektivisht në Elbasan të Shqipërisë.

Continue Reading

Bota

Shpërthen vullkani Aso

Published

on

By

Shpërthen vullkani Aso

Në jugperëndim të Japonisë ndodhi një shpërthim në vullkanin Aso në prefekturën Kumamoto.

Sipas Agjencisë Meteorologjike Japoneze (JMA), vullkani shpërtheu në orën 11:43 sipas kohës lokale me kohën lokale në kraterin “Nakadake” 1 të vullkanit.

Vullkani hodhi hirin në një lartësi prej 3.5 kilometrash. Gjithashtu thuhet se niveli i paralajmërimit të aktivitetit vullkanik JMA është ngritur në nivelin 3, i cili është një rekomandim për “publikun të mos i afrohet vullkanit”.

Aso njihet si vullkani më i madh aktiv në vend i cili ndodhet në Kumamoto, në rajonin jugperëndimor Kyushu.

Continue Reading

Lajme

Rama: BE s’po arrin rezultatet, jo Shqipëria

Published

on

By

Rama: BE s’po arrin rezultatet, jo Shqipëria

Kryeministri I Shqipërisë Edi Rama tha se BE-ja nuk po arrin rezultatet dhe jo Shqipëria, gjatë konferencës në Kryeministri për progres-raportin e KE-së.

“ BE-ja nk po jep rezultatet, jo Shqipëria. Ça do bëjmë ne s’do t’i lëmë punët, nuk do i çojmë deri në fund. Kujt do t’i bëjmë dëm. Nuk është fare fjala për t’i fajësuar. Gjërat kanë logjikën e tyre në BE. Ka disa mënyra të të parit të gjërave që ne duhet ta bëjmë tonën”, tha Rama.

Continue Reading

Aktuale