Connect with us

Lajme

Deputeti Rashidi ironizon me ministrin Xhemaili : Do të të duhet 1 vit veç për ta mësuar emrin e ministrisë

Published

on

Deputeti i Aleancës për Shqiptarët, Syrija Rashidi, në diskutimin e tij për propozimet e emrave për ministra dhe zëvendësa, ironizoi me Hisen Xhemailin, tani ministër pa resor. Sipas Rashidit, kjo ministri është e shpifur veç për ti dhënë pozita ministrore BDI-së dhe nuk luan ndonjë rol, përveçse një rroge dhe një pushimi të ministrit të zgjedhur. Rashidi me shaka komentoi edhe emrin e kësaj ministrie, që për hir të së vërtetës, është i gjatë dhe i vështirë për tu mbajtur mend.

“Ministër pa Resor, i angazhuar për rregulloren e përmirësimit të klimës së investimeve për ndërmarrjet vendase”- është titulli që do të mbajë Hisen Xhemaili i BDI-së, në këtë periudhë të mbetur të këtij mandati qeveritar.

“Zoti Xhemaili, do t’u duhet një vit kohë veç për t’ia mësuar emrin kësaj ministrie të shpifur, se për angazhime tjera të garantoj se nuk do të kesh. E paske rrësk, nafakë, dhuratë nga partia që të bësh një pushim njëvjeçar në qeveri sepse kandidati tjetër që e propozuan e refuzoi këtë” – u shpreh nga foltorja e Kuvendit, Syrija Rashidi nga Aleanca për Shqiptarët, përcjell in7.

Rashidi gjithashtu komentoi edhe propozimin për ministër financash, duke theksuar se përzgjedhja e Nina Angellovskës, është bërë me qëllimin që përsëri Zaevi të jetë ministër financash, por nën hije. Me këtë propozim, shtoi Rashidi, shkon në vend dëshira e Zaevit që vetë të jetë edhe Kryeministër edhe Ministër i Financave./in7.tv/  

Continue Reading

Lajme

LVV-ja në garë në 12 komuna, Kurti flet për balotazhet

Published

on

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se partia e tij, Lëvizja Vetëvendosje, synon dhe dëshiron që të fitojë në komunat në të cilat do të garojë në balotazh më 14 nëntor.

“Ne do të përpiqemi që gjithçka të shkojë në rregull, sa i përket procesit, pra të mos ketë incidente, të jenë zgjedhje demokratike, e të lira, fer, pra të ndershme dhe si Qeveri e Kosovës jemi në mbështetje të të gjitha institucioneve, mekanizmat shtetërorë që do t’i organizojnë zgjedhje e natyrisht synojmë e dëshirojmë që të fitojmë”, tha ai për EO.

Sipas rezultateve të KQZ-së, së paku në 19 komuna janë shënuar fitore të partive politike që në raundin e parë, ndërsa, 19 komuna tjera shkojnë në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale që do të mbahen më 14 nëntor.

Në raundin e dytë të zgjedhjeve, i cili do të mbahet më 14 nëntor konkurrente në balotazh do të jenë: Gjakova (AAK-LVV), Rahoveci (AAK-LVV), Gjilani (LVV-LDK), Dragashi (PDK-LDK), Klina (AAK-PDK), Kamenica (PSD-LVV), Podujeva (LVV-LDK), Prishtina (LVV-LDK), Prizreni (LVV-PDK), Vitia (LDK-LVV), Vushtrria (PDK-LDK), Malisheva (Nisma-PDK), Juniku (AAK-LDK), Mamusha (KDTP-KATP), Gllogovc (PDK-DD), Kllokot (Lista Serbe-GI SNS), Istog (LDK-AAK) dhe Shtime (PDK-LVV).

Continue Reading

Lajme

Lideri i opozitës hungareze: Nëse bëhem kryeministër do ta ekstradoj Gruevskin

Published

on

Lideri i Lëvizjes qytetare “Hungaria e të gjithëve” (MMM) dhe kandidat i opozitës së bashkuar hungareze për kryeministër Peter Marki – Zaj deklaroi se nëse fiton në zgjedhjet parlamentare pranverën e ardhshme, planifikon t’i ekstradojë në shtetet e tyre ish kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Nikola Gruevski dhe biznesmenin jordanez Zaif Nafa, të cilët kanë azil në Hungari.

Marki-Zaj, në një postim në Twititer theksoi se bëhet fjalë për “emigrantë kriminalistik të banuar nga (partia) FIDES” e kryeministrit hungarez aktual Viktor Orban.

Ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Nikola Gruevski mori azil në Hungari në vitin 2019.

Ai para tre vjetëve u largua nga vendi pas gjykimi të shqiptuar për vuajtje të dënimit me burg.

Continue Reading

Lajme

Ndërron jetë një 17-vjeçare nga Covid-19

Published

on

By

Ndërron jetë një 17-vjeçare nga Covid-19

Ministria e Shëndetësisë njofton se në Klinikën e Sëmundjeve Ngjitëse sot në mëngjes ndërroi jetë një paciente 17-vjeçare nga Sopotnica, Demir Hisar. Vajza e re kishte sëmundje kronike dhe nuk ishte e vaksinuar.

Problemet shëndetësore kanë filluar 9 ditë para se të hospitalizohet në Klinikën Infektive në Shkup. Dje në mënyrë dramatike i janë përkeqësuar parametrat vitale, që ka rezultuar me probleme me zemrën dhe mushkëritë./TV21

Continue Reading

Aktuale