Connect with us

Shëndeti

Mësojeni sa jeni ende në kohën e duhur, ja përse nuk duhet të lejoni kurrë që fëmija juaj të ulet në pozicionin ‘W’

Published

on

Një këshillë shumë e vlefshme për fëmijët tuaj! Kurrë mos i lejoni ato që të ulen në pozicionin W. E dini përse? Sepse ndikon shumë keq në strukturën e trupit të fëmijës.

Pozicioni W është shumë i rrezikshëm për fëmijët tuaj, edhe pse ai mund të jetë më i rehatshmi për ta. Sipas specialistit, Avni Trivedi se kjo gjë është shndërruar në “epidemi globale”. Në një intervistë, ai tha se kjo ndikon në dobësimin e kockave të legenit, të muskujve të këmbës, ushtron shumë presion në shtyllën kurrizore qafë dhe supe, por edhe tek kyçet e këmbëve, duke qenë se kanë kontakt të drejtpërdrejtë me tokën.

Por jo vetëm, ajo ndikojnë edhe në shtrembërimin e kockave të këmbës.

Continue Reading

Shëndeti

Dokumentohet rasti i parë i transmetimit të Covid-19 nga kafsha te njeriu

Published

on

Është dokumentuar rasti i parë i transmetimit të virusit SarsCoV2 nga një mace te një qenie njerëzore, raportin ANSA.

Kjo ka ndodhur në Tajlandën jugore, ku mace e një familjeje, pozitive me Covid-19, ka infektuar veterineren duke i teshtirë në fytyrë.

Konfirmimi erdhi nga studimi i gjenomave virale, i publikuar në Emerging Infectious Diseases nga studiues në Universitetin Princi i Songkla.

Që në muajt e parë të pandemisë dihej se macet mund të infektoheshin nga njerëzit pa shfaqur simptoma të rënda.

Megjithatë, deri më tani, nuk ishte treguar kurrë se ngjitja mund të vinte edhe në drejtim të kundërt, pra nga kafsha te njeriu .

Duke marrë parasysh përdorimin e gjerë të maceve si kafshë shtëpiake, fakti që u desh kaq shumë kohë për të demonstruar këtë mund të nënkuptojë se infeksioni nga macja te njeriu nuk është aq i zakonshëm.

Sipas ekspertëve aktualisht nuk ka asnjë lloj alarmi , pasi virusi ka më shumë gjasa të kalojë nga njeriu te kafsha sesa anasjelltas./albeu.com

Continue Reading

Shëndeti

​Pesë shenjat e hershme të diabetit

Published

on

Shumë njerëz që zhvillojnë diabetin e tipit 2 nuk e kanë idenë se janë të sëmurë derisa një test gjaku të tregojë një nivel të ngritur të sheqerit në gjak ose derisa sëmundja të përparojë aq shumë sa të fillojnë të shfaqen komplikime serioze.

“Diabeti është i qetë dhe tinëzar. Në shumicën e rasteve, njerëzit nuk kanë simptoma të hershme”, tha Ronald Tamler, drejtor i Institutit Klinik Mount Sinai për Diabetin.

Në disa raste, ka shenja tinëzare. Disa simptoma të hershme të diabetit janë të njohura: etja e vazhdueshme, urinimi i tepërt ose shtimi ose humbja e papritur e peshës. Të tjerat janë të lehta për t’u injoruar dhe më poshtë zbulojmë se cilat janë ato.

Periodontiti, i njohur gjithashtu si sëmundja e mishrave të dhëmbëve, mund të jetë një shenjë e hershme e diabetit të tipit 2, sipas një studimi të ri të botuar në revistën BMJ Open Diabetes Research & Care.

Studimi zbuloi se njerëzit me sëmundje të mishrave të dhëmbëve, veçanërisht ata me raste të rënda, kanë një shkallë më të lartë të diabetit (si të diagnostikuar ashtu edhe të pa diagnostikuar) si dhe me prediabet.

Lidhja midis sëmundjes së mishrave të dhëmbëve dhe diabetit nuk është e re, thotë Tamler.

“Inflamacioni i shkaktuar nga sëmundja e mishrave të dhëmbëve bazohet në të njëjtët faktorë që janë përgjegjës për sheqerin e lartë në gjak dhe shkaktojnë diabetin,” tha ai.

“Para se të prekeni nga diabeti, mund të vëreni një njollë të errët në pjesën e pasme të qafës”, pohon Tamler.

Kjo është zakonisht një shenjë e rezistencës ndaj insulinës, një humbje e ndjeshmërisë ndaj hormonit që trupi përdor për të rregulluar glukozën, gjë që përfundimisht mund të çojë në diabet të plotë.

Ndryshimet e ngjyrës së lëkurës në raste të rralla mund të shkaktohen nga cistat ovariane, çrregullimet hormonale, çrregullimet e tiroides ose kanceri. Disa medikamente dhe suplemente, duke përfshirë pilulat e kontrollit të lindjes dhe kortikosteroidet, mund të jenë gjithashtu fajtorë.

Rreth 10 deri në 20 për qind e njerëzve të diagnostikuar me diabet tashmë kanë disa dëmtime nervore të lidhura me sëmundjen. Në fazat e hershme kjo mund të jetë mezi e dukshme. Për shembull, mund të ndjeni ndjesi shpimi gjilpërash në këmbë ose ulje të ndjeshmërisë dhe ekuilibrit.

Nivelet e ngritura të sheqerit në gjak mund të dëmtojnë retinën dhe të bëjnë që nivelet e lëngjeve të luhaten rreth kokës së syrit, duke rezultuar në shikim të paqartë ose të dëmtuar.

Kur nivelet e sheqerit në gjak kthehen në normale, shikimi zakonisht kthehet, por nëse diabeti nuk trajtohet për një kohë të gjatë, dëmtimi mund të bëhet i përhershëm.

Po kështu, sheqeri i lartë në gjak mund të ndikojë gjithashtu në qelizat nervore në vesh dhe të shkaktojë dëmtim të dëgjimit.

Në një përmbledhje shkencore të paraqitur vitin e kaluar, njerëzit që flinin më shumë se një orë në ditë kishin 45 për qind më shumë gjasa të kishin diabet të tipit 2 në krahasim me ata që flinin më pak ose nuk flinin.

Dremitja gjatë ditës nuk ka gjasa të shkaktojë diabet, thonë autorët e studimit. Por ata theksojnë se kjo mund të jetë një shenjë paralajmëruese e një problemi themelor siç është mungesa e gjumit, depresioni apo apnea e gjumit, apo të gjitha gjendjet që lidhen me rritjen e rrezikut të diabetit.

Continue Reading

Shëndeti

Vaksinat kundër koronavirusit kanë shpëtuar 20 milionë jetë

Published

on

Vaksinat kundër koronavirusit parandaluan gati 20 milionë raste të vdekjes në vitin e parë pasi u vendosën në përdorim, theksohet në studimin e parë të madh në këtë temë.

Hulumtimi, i publikuar në “Lancet” (The Lancet), bazohet në të dhënat nga 185 vende dhe territore të mbledhura midis 8 dhjetorit 2020 dhe 8 dhjetorit 2021. Kjo është përpjekja e parë për të vlerësuar numrin e vdekjeve të parandaluara drejtpërdrejt ose tërthorazi nga vaksinat kundër koronavirusit.

Vaksina pengoi vdekjen e 19.8 milionë njerëzve

Hulumtimi tregoi se 19.8 milionë raste të vdekjes janë parandaluar nga 31.4 milionë vdekje potenciale që do të kishin ndodhur nëse vaksinat nuk do të ishin të disponueshme. Ky është një ulje prej 63 për qind, shpjegon studimi.

Hulumtimi ka përdorur numra ose vlerësime zyrtare, kur të dhënat zyrtare nuk ishin të disponueshme, për vdekjet nga Kovid dhe të ashtuquajturat. vdekshmëria e tepërt. Vdekshmëria e tepërt i referohet diferencës midis numrit total të njerëzve që kanë vdekur nga të gjitha shkaqet e mundshme dhe numrit të pritshëm të vdekjeve, bazuar në të dhënat e kaluara.

Këto analiza janë krahasuar me një zhvillim alternativ hipotetik në të cilin nuk u administruan vaksina. Studimi shpjegoi ndryshimet në nivelet e vaksinimit në mbarë botën, si dhe ndryshimet në efikasitetin e vaksinave, bazuar në llojet e vaksinave të përdorura kryesisht në vende të veçanta.

Kina nuk është përfshirë në studim për shkak të popullsisë së saj të madhe dhe masave të rënda epidemiologjike që do të prishnin rezultatet, tha studimi.

Gati 600.000 raste shtesë të vdekjes do të ishin penguar nëse do të ishte arritur qëllimi i OBSH-së

Studimi zbuloi se shumica e vdekjeve u shmangën në vendet me të ardhura të larta dhe të mesme – 12.2 milionë nga një total prej 19.8, duke reflektuar pabarazinë në aksesin ndaj vaksinave në mbarë botën.

Gati 600,000 raste shtesë të vdekjes mund të parandalohen nëse objektivi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për të vaksinuar 40 për qind të popullsisë së secilit vend deri në fund të vitit 2021 do të përmbushej, përfundoi studimi.

“Miliona jetë me siguri janë shpëtuar duke e vënë vaksinën në dispozicion të njerëzve në mbarë botën. “Ne mund të kishim bërë më shumë,” deklaroi autori kryesor i studimit Oliver Uotson nga Imperial kolexh në Londër.

Numri real i rasteve të vdekjes nga Kovid do të mund të ishte 15 milionë

Kovid-19 zyrtarisht shkaktoi vdekjen e më shumë se 6.3 milionë njerëzve në mbarë botën, sipas të dhënave të OBSH-së. Por organizata tha muajin e kaluar se shifra e vërtetë mund të jetë deri në 15 milionë, kur të merren parasysh të gjitha arsyet direkte dhe indirekte.

Të dhënat janë jashtëzakonisht të ndjeshme sepse pasqyrojnë mënyrën se si autoritetet e caktuara në botë janë përballur me krizën. Virusi po përhapet sërish në disa vende, përfshirë Evropën, ku nënvariantet e Omicron mendohet se janë fajtorë për rishfaqjen e virusit në mot të nxehtë.

Continue Reading

Aktuale