Connect with us

Lajme

Kuvendi sot do të zgjedhë edhe Zëvendësguvernatorin e Bankës Popullore, kandidati është shqiptar

Published

on

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut, në këto momente po diskuton rreth propozimeve të reja për ministra dhe zëvendësministra në Qeverinë e Zaevit. 

Por përveç emrave të ministrave të rinj, në rend dite është edhe zgjedhje e Zëvendësguvernatorit të Bankës Popullore.
Si i vetmi kandidat për këtë pozitë është paraqitur Fadil Bajrami nga Kërçova, zëvendësguvernatori aktual i BPRM-së.
Në rast se votohet nga shumica e deputetëve atëherë Fadil Bajrami do të zgjidhet për herë të tretë radhazi në këtë pozitë, shkruan in7.
Mandatin e parë si zëvendësguvernator, Bajrami e filloi në vitin 2005.
Fadil Bajrami është Doktor i shkencave ekonomike, me titull të fituar në Universitetin Shën Kirili dhe Metodi. Ka qënë ligjërues në Universitetin Shtetëror të Tetovës dhe Universitetin Nënë Tereza.
Nga viti 1996 deri në vitin 1998 ka qënë Kryetar i Komunës së Osllomesë, ndërsa në vitin 1998 u zgjodh deputet në Kuvendin e Maqedonisë, pozitë që e ushtroi deri në fund të mandatit në vitin 2002.
Fadil Bajrami është pjesëmarrës në shumë konferenca shkencore me renome ndërkombëtare.
Gjatë dy mandateve të para të tij, Bajrami ka arritur që përfaqësimin e shqiptarëve në Bankën Popullore ta rrisë nga 1 në 10%, ndërsa në pozitat udhëheqëse nga 0 në 15%, përcjell in7.
Gjithashtu në mandatin e dytë të tij, ende pa u votuar ligji aktual për përdorimin e gjuhëve, të gjitha materialet bankare dhe ueb faqja e BPRM-së funksionojnë edhe në gjuhën shqipe. Bajrami krijoi edhe lidhje dhe raporte zyrtare bashkëpunimi edhe me Bankën Popullore të Shqipërisë dhe atë të Kosovës, që më herët nuk kanë ekzistuar.
Fadil Bajrami është i martuar dhe ka dy fëmijë./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja nxjerr rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve lokale

Published

on

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski, në një dalje për shtyp, ka nxjerrë rezultat e para të kandidatëve që kanë fituar komunat që në raundi e parë dhe ato që shkojnë në balotazh, pas dy javësh, më 31 tetor.

Rezultatet parapake të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit:

Haraçina shkon në balotazh, LSDM-BDI

Manastir shkon në balotazh LSDM-VMRO-DPMNE

Bogovina shkon në balotazh

Bevernica shkon në balotazh

Butel ka fituar VMRO-DPMNE-ja

Silevo shkon në balotazh VMRO-LSDM

Vevçan shkon në balotazh LSDM-VMRO

Vrapçisht shkon në balotazh ASH-BDI

Gazi Baba ka fitura në raundin e parë

Gjevgjeli shkon në balotazh LSDM-VMRO

Gradsko ka fituar VMRO-ja

Dibër shkon në balotazh BDI-ASH

Dimir Hasar shkon në balotazh VMRO-LSDM

Dollnen shkon në balotazh LSDM-BDI

Zhelinë shkon në balotazh Besa-BDI

Kërçovë shkon në balotazh BDI-VMRO

Kratov shkon në balotazh LSDM-VMRO

Kriva Pallanka fiton LSDM

Krushevë fiton LSDM

Kumanovë shkon në balotazh LSDM-kandidat i pavarur

Likovë fiton BDI

Kamenicë shkon në balotazh VMRO-LSDM

Makedonski Brod shkon në balotazh VMRO-LSDM

Ohër shkon në balotazh VMRO-LSDM

Continue Reading

Kosovë

Për humbjen në Prizren, Anton Quni ia lë fajin edhe horoskopit

Published

on

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka arritur t’i marrë vetëm 14,98% të votave në zgjedhjet e djeshme, ku doli i treti pas Mytaher Haskukës së Lëvizjes Vetëvendosje (40,43%) dhe Shaqir Totajt të Partisë Demokratike të Kosovës (31,10%).
Një nga faktorët për humbjen e djeshme, Quni tha se ishte edhe pozita e yjeve në horoskop. Ai tha se LDK-ja e filloi vonë fushatën në këtë komunë, ndërsa tha se beson që e kanë bërë më të mirën e mundshme, raporton Express.

“Është fakt që kemi filluar vonë. Kjo më shumë lidhet me shëndetin tim.

Thuajse nga salla e operacionit jam kyçur në fushatë. Besoj që e kemi bërë më të mirën që kemi mundur, me prezantimin e programit, me agjendën tonë, me takimet, me bashkëbisedimet, me promovimet e të gjithë atyre vlerave që ne i ofrojmë për qytetarët. Normal, kjo çështje varet nganjëherë edhe nga pozita e yjeve në horoskop. Këto nuk kanë qenë në favorin tonë”, tha Quni për Klan Kosovën.

Ai shtoi se ka pasur edhe faktorë tjerë që kanë ndikuar në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.

“Janë edhe shumë faktorë të tjerë që ndikojnë. Krijohet një opinion. Vetë fakti se përsëriteshin sondazhet publikisht, tregohet sadopak se nga duhet të orientohet vota”, tha Quni.

Ai deklaroi se nuk kanë vija të kuqe për LVV-në dhe LDK-në që do të garojnë në balotazh.

“Me Z.Haskuka nuk kemi përvoja të mira”, tha Quni, i cili shtoi se “me seriozitetin më të madh do ta analizojmë situatën”.

Continue Reading

Lajme

Ja sa këshilltarë kanë partitë politike në Strugë

Published

on

Ja numri i 27 këshilltarve të rinj në Këshillin e ardhshëm komunal të Strugës, 2021-2025:

BDI- 10 këshilltarē
ASH-AA- 7 këshilltarë
VMRO-DPMNE- 5 këshilltarë
LSDM- 4 këshilltarë
BESA – 1 këshilltarë

Në Strugë do të ketë raund të dytë në garën për kryetar komune mes Ramis Merkos nga BDI dhe Idri Istrefit nga ASH-AAA.

Continue Reading

Aktuale