Connect with us

Sport

Icardi padit Interin, kërkon 1.5 milionë euro

Published

on

Gjatë kësaj mbrëmje ka pasur raporte që Mauro Icardi ka paditur Interin që ka lejuar kthimin e tij në stërvitje, duke kërkuar 1.5 milionë euro

Sipas La Gazzetta dello Sport, Icardi dhe gruaja dhe agjentja e tij Ëanda Nara pritet të merr veprime ligjore kundër klubit.

Ka një luftë fjalësh në mes të lojtarit dhe Interit, një gjendje që ka filluar prej atëherë kur atij iu morr shiriti i kapitenit – për arsye që ende nuk janë konfirmuar dhe qartësuar në publik-në shkurt.

Më vonë atij i ishte thënë gjatë kësaj vere, kur Antonio Conte u emërua trajner, i tregoi atij se nuk ishte në planet e klubit dhe se ai është i lirë për të kërkuar klub tjetër.

Megjithatë, argjentinasi ka refuzuar mundësitë për transfere deri tani, kurse Ëanda Nara kishte konfirmuar sot këtë javë, sepse ai është i përkushtuar për të mbetur në Inter.

Nënpresidenti i Interit, Javier Zanetti dhe CEO Beppe Marotta kanë deklaruar se ata nuk kanë ndryshuar qëndrim në 48 orët e fundit, është raportuar se Icardi është duke e marrë në konsideratë zgjatjen e kontratës dhe mandej kalimin si i huazuar në Monaco.

Megjithatë, këtë mbrëmje është thënë se Icardi ka filluar një padi kundër Interit për ta lejuar atë që t kthehet në stërvitje të plota apo ta padit klubin për 1.5 milionë euro për shkak të dëmtimit të imazhit të tij.

Ka pasur disa shenja mbrëmë që gjendja po përkeqësohej, kurse e tërë skuadra e Interit – përfshirë edhe transferi i ri Alexis Sanchez – morën pjesë në një darkë në Milano.

Aty mungonte vetëm Icardi, që ishte në shtëpinë e tij Lake Como me Ëandan dhe fëmijët e tyre.

Është interesante të shihet se si do të ecin gjërat, për shkak se Interi e kishte parashikuar këtë padi dhe kanë konsultuar avokatët e tyre se si të përfshin ata në këtë gjë.

Napoli dhe Monaco thuhet se janë gati të paguajnë 65 milionë euro dhe pagë më të madhe, por Icardi ka refuzuar madje ti marrë edhe këto propozime. /GazetaExpress/

Continue Reading

Sport

Kroacia arrin në Katar, vijnë pamjet nga hoteli luksoz

Published

on

By

Kroacia arrin në Katar, vijnë pamjet nga hoteli luksoz

Kombëtarja e Kroacisë u largua nga Arabia Saudite dhe mori një avion për në Katar, ku do të garojë në Kupën e Botës.

Ndeshja e parë e Kroacisë do të luhet të mërkurën kundër Marokut dhe pas kësaj ndeshje do të pasojnë ndeshjet me Kanadanë dhe Belgjikën. Dy nga këto katër skuadra do të kalojnë në raundin e 16-të.

“Më në fund. Rrugës për në Doha”, shkruhet në foton nga fluturimi i sotëm.

Lojtarët kroatë do të akomodohen në hotelin Hilton Doha. Në Hilton, Federata e Futbollit të Kroacisë, rezervoi 65 nga gjithsej 400 dhoma. /Indeksonline/

Continue Reading

Sport

Cilat makina kanë më pak dhe cilat kanë më shumë defekte? / Analizë gjermane

Published

on

By

Kjo analizë nuk ka të bëjë me shqiptarët, është analizë gjermane: Cilat makina kanë më pak dhe cilat kanë më shumë defekte?

Organizata gjermane e ekspertëve TÜV SÜD ka publikuar raportin e saj të kontrollit teknik prej dekadash, duke renditur automjetet më cilësore me më pak defekte dhe ato në fund me më shumë defekte.

Pandemia e koronavirusit dhe inflacioni kanë shkaktuar dëmin e tyre dhe flota e automjeteve në Gjermani po plaket. TÜV inspektoi gjithsej 9,583,319 automjete në periudhën nga korriku 2021 deri në qershor 2022.

Në të gjitha grupmoshat (dmth mbi njëmbëdhjetë vjeç), 20.2 për qind e makinave kishin defekte të theksuara (sistem drejtues, frenim, motor…), që është 2.3 pikë përqindje më shumë se një vit më parë.

Përveç që automjetet janë mesatarisht më të vjetra, ekspertët e TÜV SÜD i shohin gjithashtu buxhetet e kufizuara shtëpiake si arsye për kosto më të ulëta të mirëmbajtjes dhe, si rezultat, më shumë avari.

Fituesi i përgjithshëm në raportin TÜV 2023 është Mercedes B-Class, me Dacia Logan në fund.

Për herë të parë, mosha mesatare është më e lartë se dhjetë vjet. Është e qartë se automjetet e vjetra po bëhen gjithnjë e më të rëndësishme për sigurinë rrugore, siç dëshmohet nga shkalla në rritje e avarive. Prandaj, ekspertët e TÜV SÜD testojnë automjete deri në njëmbëdhjetë vjeç.

Për sa i përket cilësisë, këtë herë Mercedes B-Class zë vendin e parë me një normë mesatare të defekteve kryesore prej vetëm 2.0 përqind. Në vend të dytë është GLC (2.3 për qind). VW Golf Sportsvan/Plus është gjithashtu në këtë nivel.

Audi Q3 ishte i katërti me 2.4 për qind defekte. Në fund të tabelës është sërish Dacia Logan. Nga automjetet e vogla duhet të lëvdojmë Honda Jazz, Mazda 2 dhe Suzuki Vitara.

Pas njëmbëdhjetë vjetësh, asnjë nga modelet e Mercedes-Benz, BMW dhe Audi nuk janë në pozitat e para, gjë që ndoshta është për shkak të përdorimit të tyre si makina të kompanisë me kilometrazh të lartë.

Mesatarja E-Class ka një mesatare prej 176,000 kilometrash. Nëse jeni duke blerë një makinë të përdorur në Gjermani, ky informacion mund të jetë gjithashtu një udhëzues.

MJETET ME TE PAKET DEFETETE

Deri në tre vjet Deri në pesë vjet

Defektet në përqindje të modelit Defektet në përqindje të modelit

Deri në shtatë vjet Deri në nëntë vjet

Defektet në përqindje të modelit Defektet në përqindje të modelit

Deri në 11 vjet

Model Përqindja e defekteve

MJETE ME MË SHUMË DEFEKTE

Deri në tre vjet Deri në pesë vjet

Defektet në përqindje të modelit Defektet në përqindje të modelit

Deri në shtatë vjet Deri në nëntë vjet

Defektet në përqindje të modelit Defektet në përqindje të modelit

Deri në 11 vjet

Model Përqindja e defekteve

Continue Reading

Sport

Ronaldo dënohet me 1 milion paund dhe largohet nga “Old Traford”?!

Published

on

By

Ronaldo dënohet me 1 milion paund dhe largohet nga “Old Traford”?!

Kristiano Ronaldo do të gjobitet me të paktën 1 milion paund për intervistën e tij të dhënë me Piers Morgan, në të cilën portugezi sulmoi Ten Hag, klubin dhe standardet e klubit.

Ylli portugez tërhoqi vëmendjen e mediave me deklaratat e tij të shokuese ndaj klubit të tij aktual. Ronaldo dëshironte të largohej nga klubi gjatë merkatos verore, por iu mohua dëshira dhe ishte i detyruar të qëndronte e të niste ndeshjet nga stoli.

Ai kishte një përplasje me trajnerin Ten Hag, kur refuzoi të hynte si zëvendësues kundër Totenhamit. Tani, siç raporton “Sport Metro”, “Djajtë e Kuq”, pritet ta gjobisë me 1 milion paund. Ronaldo me shumë mundësi do të largohet në merkaton e dimrit, pra në janar.

Continue Reading

Aktuale