Connect with us

Bota

WASHINGTON POST/Dyert e G7 nuk janë të hapura për Putin

Published

on

Për të dytin vit radhazi, Presidenti Trump po bën thirrje që ta mirëpresë Rusinë përsëri në grupin e demokracive kryesore industriale në botë.

“Unë mendoj se do të ishte më mirë të kishim Rusinë,” tha Trump në një konferencë shtypi të hënën në fund të takimit të Grupit të Shtatë në Biarritz, Francë.

Sugjerimi i tij është “absurd”. Një veprim i tillë do të ishte krejtësisht i kundërt me interesat e sigurisë kombëtare të SHBA.

Drejtuesit e tjerë të G-7, me mençuri, kundërshtuan çdo pretendim të tillë. Gjatë fundjavës, Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk, një ish-kryeministër polak, tha: “Kur Rusia u ftua në G-7 për herë të parë, besohej se ajo do të ndiqte rrugën e demokracisë liberale, sundimit të ligjit dhe të drejtat e njeriut. A është dikush mes nesh që mund të thotë me bindje të plotë, se Rusia është në atë rrugë? ”

Arsyeja pse u dëbua Rusia nga Grupi i atëhershëm në 2014 ishte për shkak të pushtimit dhe aneksimit të paligjshëm të Gadishullit të Krimesë të Ukrainës dhe sulmeve të mëtejshme ruse kundër Ukrainës në rajonin e saj Donbas.

Derisa forcat e Putinit të tërhiqen nga Lindja e Ukrainësdhe derisa Rusia ta kthejë Krimenë në kontrollin e Ukrainës, Rusia nuk meriton asnjë kthim në G-8.

“Asgjë nuk ka ndryshuar që nga marsi 2014”, deklaroi Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky pasi Trump shprehu idenë e tij javën e kaluar.

Putin mohon që forcat ruse janë duke luftuar në Ukrainë, aq sa ai mohon që Rusia ndërhyri në zgjedhjet presidenciale të SHBA.

Sidoqoftë, ka shumë arsye të tjera që Putini nuk i përket G-8. Ai është përgjegjës për vdekjen e mijëra civilëve të pafajshëm sirianë pas vendimit të tij për të dërguar forcat ruse për të ndërhyrë atje për të mbështetur regjimin vrastar Bashar al-Asad.

Ai mbështet regjimin iranian dhe regjimin Maduro në Venezuelë. Qeveria e tij ka qenë e lidhur me një përpjekje për grusht shteti në Mal të Zi për të penguar anëtarësimin e këtij vendi në NATO. Putin shkel dhe braktis tractate të shumta, duke përfshirë traktatin e Forcave të Armatosura Konvencionale në Evropë dhe Traktatin e Forcave Bërthamore me Rreze të Mesme.

Putini kërkon të destabilizojë fqinjët e tij në mënyrë që ata të mos bëhen modele alternative të suksesshme të sistemit të kalbur që ai mbikëqyr në Rusi dhe t’i parandalojë ata të integrohen në Bashkimin Evropian dhe NATO-n.

Perëndimi duhet të shtojë presionin kundër regjimit të Putinit përderisa kostot e vazhdimit të një sjelljeje të tillë të egër tejkalojnë përfitimet për Kremlin.

Ekzistojnë çështje të caktuara, që kërkojnë që ne të bisedojmë me homologët tanë rusë. Por kjo nuk duhet të bëhet në një kontekst të G-8.

Për sa kohë që Putini angazhohet në llojin e veprimeve të papranueshme të përshkruara më lart, asnjë udhëheqës perëndimor nuk duhet të hapë derën e G-8 për të.

David J. Kramer është një bashkëpunëtor në Qendrën Vaclav Havel për të Drejtat e Njeriut dhe Diplomaci dhe drejtor i studimeve evropiane dhe evaziane në Shkollën Steven J. Green të Universitetit Ndërkombëtar të Florida.

Continue Reading

Bota

Ish-sekretarja e kampit nazist del para gjyqit për vrasjen e 11.000 njerëzve

Published

on

Një ish-sekretare 96-vjeçare e kampit të përqendrimit nazist është paraqitur para gjyqit në Gjermani për dyshimin se ka bashkëpunuar për vrasjen e mbi 11.000 njerëzve të burgosur aty.

Furchner e cila ishte 18 vjeç kur filloi të punonte në kampin Stutthof në Poloni si sekretare e komandantit Paul Werner Hoppe, po gjykohet në një gjykatë për të rinjtë për shkak të moshës së saj kur krimet u kryen.

Pasi tentoi të ikte nga gjyqi në shtator, duke dalë nga shtëpia dhe më pas udhëtoi me një taksi, ajo u arrestua disa orë më vonë dhe u dërgua në mbajtje për pesë ditë, raporton Guardian.

Përveç emrit, adresës së saj dhe se është e ve, ajo nuk i është përgjigjur asnjë pyetje tjetër.

Gjykatës iu tha se ajo “duhet të ketë qenë e informuar për të gjitha ngjarjet” që ndodhën aso kohe nga nazistët në Stutthof për shkak të rolit të saj kyç administrativ.

Continue Reading

Bota

Kryeministri polak akuzon për shantazh BE-në

Published

on

Kryeministri polak, Mateusz Morawiecki ka akuzuar Bashkimin Evropian për shantazh në një debat të nxehtë me shefen e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen mbi sundimin e ligjit.

Përplasja në Parlamentin Evropian vjen pas një vendimi të lartë të gjykatës polake që hodhi poshtë pjesët kryesore të ligjit të BE-së.

Von der Leyen tha se do të vepronte për të parandaluar që Polonia të minonte vlerat e BE-së, raporton bbc.

Në përgjigje, Morawiecki hodhi poshtë “gjuhën e kërcënimeve” dhe akuzoi BE-në për tejkalimin e fuqive të saj.

Polakët mbështesin në mënyrë dërrmuese qëndrimin në BE, sugjerojnë sondazhet e opinionit, por qeveria nacionaliste e krahut të djathtë po kundërshton gjithnjë e më shumë sindikatën për çështje që ndryshojnë nga të drejtat LGBT deri në pavarësinë gjyqësore.

Mosmarrëveshja e fundit ka rënë në kokë mbi një vendim të paparë dhe të diskutueshëm nga Gjykata Kushtetuese e Polonisë që në fakt hedh poshtë parimin thelbësor që ligji i BE-së ka përparësi mbi legjislacionin kombëtar.

Rasti, i sjellë nga kryeministri polak, ishte hera e parë që një udhëheqës i një shteti anëtar të BE-së kishte vënë në dyshim traktatet e BE-së në një gjykatë kushtetuese kombëtare.

Continue Reading

Bota

Ministri taliban lavdëron sulmuesit vetëvrasës, u premton toka familjarëve

Published

on

Ushtruesi i detyrës së Ministrit të Brendshëm të talibanëve, Sirajuddin Haqqani, terrorist i kërkuar në gjithë botën dhe një nga zyrtarët më të lartë të Afganistanit, ka lavdëruar sulmuesit vetëvrasës dhe u ka premtuar para dhe toka familjarëve të tyre.

Haqqani, lider i rrjetit Haqqani dhe i konsideruar si terrorist nga Shtetet e Bashkuara, me një dëmshpërblim prej 10 milionë dollarëve për kokën e tij, është takuar me familjarët e disa “martirëve” më 18 tetor në një hotel në Kabul, ka thënë zëdhënësi i Ministrisë, Saeed Khosty.

Khosty dhe llogaritë pro-talibanëve në Twitter, kanë publikuar fotografi që tregojnë Haqqanin duke u lutur dhe duke u qëndruar afër familjarëve, ndonëse në fotografi ai shfaqet vetëm nga mbrapa.

Ministria e Brendshme ka thënë përmes një deklarate se Haqqani ka mirëpritur familjarët e bombarduesve, derisa viktimat i ka përshkruar si “luftëtarë të shenjtë”.

“Haqqani ka lavdëruar xhihadin dhe sakrificën e martirëve dhe muxhahedinëve”, duke iu referuar si “heronj të Islamit dhe shtetit”, ka raportuar transmetuesi shtetëror afgan, RTA, duke shtuar se ai është zotuar për ndarje të 125 dollarëve dhe tokave për secilën familje.

Rrjeti Haqqani, grup militant i lidhur me talibanët, është përgjegjës për sulmet vdekjeprurëse ndaj forcave ndërkombëtare të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara në Afganistan.

Mijëra afganë janë vrarë në sulmet vetëvrasëse të kryera nga ky rrjet në dy dekadat e fundit.

Continue Reading

Aktuale