Connect with us

Lajme

MPB: Kini kujdes! Ka shumë lojëra shpërblyese false në internet

Published

on

Byroja e krimit në internet dhe kriminaliteti dixhital në MPB ka evidentuar një numër në rritje të lojërave shpërblyese të rreme që qarkullojnë në internet, ku profilet e rreme të personave juridikë (ndërmarrjeve) nga vendi ynë po hapen duke përdorur rrjetet sociale, veçanërisht Facebook, me qëllim të grumbullimit të paautorizuar të të dhënave personale nga qytetarët, përcjell in7.

Me hapjen e profileve të rreme, me emër të ndonjërës nga kompanitë e mëdha më të famshme në Maqedoninë e Veriut, duke përdorur edhe logot dhe markat e tyre, bëhen shpallje për evente të ndryshme dhe organizohen, kinse, lojra shpërblyese, me dhurata të ndryshme, si p.sh. vauçerë me vlera të ndryshme, celularë etj., kurse në këto shpallje kërkohen nga qytetarët, që nëse dëshirojnë që të marrin pjesë në lojën shpërblyese, të shtypin butonin LIKE të faqes dhe në komente të shkruajnë ‘MARR PJESË’ si dhe të bëjnë shpërndarjen e postimit me shpalljen me qëllim të shpërndarjes sa më të madhe të lojës shpërblyese.

Pastaj nga kreatorët e këtyre lojrave të reme shpërblyese u dërgohen qytetarëve mesazhe se ata janë fitues të lojës dhe për të marrë shpërblimin është e nevojshme që t’i japin të dhënat e tyre personale, si të dërgojnë fotografi nga karta e identitetit(nga të dyja anët) dhe fotografi nga poseduesi i kartës së identitetit.

Departamenti i Krimit Kibernetik dhe Forenzikës Dixhitale në MPB u bën thirrje qytetarëve në lidhje me rreziqet e keqpërdorimit të mundshëm të të dhënave personale në Internet. Përkatësisht, është jashtëzakonisht e rëndësishme që qytetarët të jenë të kujdesshëm dhe të përgjegjshëm në lidhje me të dhënat e tyre personale, d.m.th. të mos i ndajnë dhe shkëmbejnë ato me persona të huaj, si dhe me persona që nuk mund të identifikohen paraprakisht.

Në këtë situatë konkrete, ne apelojmë që qytetarët të sigurojnë së pari besueshmërinë e lojës shpërblyese, pasi të dhënat e tyre personale mund të përdoren për të kryer lloje të tjera të krimit, dhe kështu të përballen me pasoja të palakmueshme për ta.

Nga MPB-ja shtojnë se në kuadër të kompetencave të tyre, janë duke u marrë masa në lidhje me këto raste, si dhe kanë filluar bashkëpunimin edhe me organizatat policore nga shtetet tjera./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja nxjerr rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve lokale

Published

on

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski, në një dalje për shtyp, ka nxjerrë rezultat e para të kandidatëve që kanë fituar komunat që në raundi e parë dhe ato që shkojnë në balotazh, pas dy javësh, më 31 tetor.

Rezultatet parapake të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit:

Haraçina shkon në balotazh, LSDM-BDI

Manastir shkon në balotazh LSDM-VMRO-DPMNE

Bogovina shkon në balotazh

Bevernica shkon në balotazh

Butel ka fituar VMRO-DPMNE-ja

Silevo shkon në balotazh VMRO-LSDM

Vevçan shkon në balotazh LSDM-VMRO

Vrapçisht shkon në balotazh ASH-BDI

Gazi Baba ka fitura në raundin e parë

Gjevgjeli shkon në balotazh LSDM-VMRO

Gradsko ka fituar VMRO-ja

Dibër shkon në balotazh BDI-ASH

Dimir Hasar shkon në balotazh VMRO-LSDM

Dollnen shkon në balotazh LSDM-BDI

Zhelinë shkon në balotazh Besa-BDI

Kërçovë shkon në balotazh BDI-VMRO

Kratov shkon në balotazh LSDM-VMRO

Kriva Pallanka fiton LSDM

Krushevë fiton LSDM

Kumanovë shkon në balotazh LSDM-kandidat i pavarur

Likovë fiton BDI

Kamenicë shkon në balotazh VMRO-LSDM

Makedonski Brod shkon në balotazh VMRO-LSDM

Ohër shkon në balotazh VMRO-LSDM

Continue Reading

Kosovë

Për humbjen në Prizren, Anton Quni ia lë fajin edhe horoskopit

Published

on

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka arritur t’i marrë vetëm 14,98% të votave në zgjedhjet e djeshme, ku doli i treti pas Mytaher Haskukës së Lëvizjes Vetëvendosje (40,43%) dhe Shaqir Totajt të Partisë Demokratike të Kosovës (31,10%).
Një nga faktorët për humbjen e djeshme, Quni tha se ishte edhe pozita e yjeve në horoskop. Ai tha se LDK-ja e filloi vonë fushatën në këtë komunë, ndërsa tha se beson që e kanë bërë më të mirën e mundshme, raporton Express.

“Është fakt që kemi filluar vonë. Kjo më shumë lidhet me shëndetin tim.

Thuajse nga salla e operacionit jam kyçur në fushatë. Besoj që e kemi bërë më të mirën që kemi mundur, me prezantimin e programit, me agjendën tonë, me takimet, me bashkëbisedimet, me promovimet e të gjithë atyre vlerave që ne i ofrojmë për qytetarët. Normal, kjo çështje varet nganjëherë edhe nga pozita e yjeve në horoskop. Këto nuk kanë qenë në favorin tonë”, tha Quni për Klan Kosovën.

Ai shtoi se ka pasur edhe faktorë tjerë që kanë ndikuar në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.

“Janë edhe shumë faktorë të tjerë që ndikojnë. Krijohet një opinion. Vetë fakti se përsëriteshin sondazhet publikisht, tregohet sadopak se nga duhet të orientohet vota”, tha Quni.

Ai deklaroi se nuk kanë vija të kuqe për LVV-në dhe LDK-në që do të garojnë në balotazh.

“Me Z.Haskuka nuk kemi përvoja të mira”, tha Quni, i cili shtoi se “me seriozitetin më të madh do ta analizojmë situatën”.

Continue Reading

Lajme

Ja sa këshilltarë kanë partitë politike në Strugë

Published

on

Ja numri i 27 këshilltarve të rinj në Këshillin e ardhshëm komunal të Strugës, 2021-2025:

BDI- 10 këshilltarē
ASH-AA- 7 këshilltarë
VMRO-DPMNE- 5 këshilltarë
LSDM- 4 këshilltarë
BESA – 1 këshilltarë

Në Strugë do të ketë raund të dytë në garën për kryetar komune mes Ramis Merkos nga BDI dhe Idri Istrefit nga ASH-AAA.

Continue Reading

Aktuale