Connect with us

Lajme

Sinani: Ali Ahmeti defaktorizon shqiptarët e Maqedonisë së Veriut

Published

on

Analisti Arsim Sinani nëpërmjet studios së RTV Ora ku ishte i ftuar, i bëri thirrje kreut të BDI, Ali Ahmeti që të japë dorëheqjen përpara zgjedhjeve të ardhshme për ti hapur rrugë një gjenerate të re në qeverisjen e shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut.

Sinani shtoi se për aq kohë sa Ali Ahmeti ka pushtet, nuk do të ketë zyrtarizim të gjuhës shqipe dhe shqiptarët e Maqedonisë vetëm do të defaktorizohen.

Beti Njuma: Përse partitë politike shqiptare nuk e gjejnë gjuhën e përbashkët të paktën për të ndihmuar në zyrtarizimin e shqipes si gjuhë e dytë në Maqedoninë e Veriut edhe përdorimin gjerësisht të saj në institucionet shtetërore?

Arsim Sinani: “Ka një aktor dhe faktor që është përgjigjes për këtë dhe unë e ftoj sonte Ali Ahmetin që të dorëhiqet para zgjedhjeve të ardhshme, për shkak se ai është 18 vite në pushtet dhe në 18 vite nga idealet e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare përfundoi në elitën maqedonase dhe u bë shërbëtori i tyre.

Dhe në këtë kontekst çështja e gjuhës shqipe duhet të shikohet. Ahmeti shumë mirë u merrte vesh dje me Gruevskin dhe sot me Zaev për çështjet që kanë të bëjnë me interesat e tij personale dhe klanit të Zajazit, të cilët keqpërdorën dashamirësinë, atdhedashurinë dhe procesin për të qenë shqiptarët të barabartë në Maqedoni. Por kur flasim për të drejtat e shqiptarëve të Maqedonisë ne edhe në aspektin vertikal dhe horizontal të sistemit maqedonasit duan shqiptarë që rrinë në shtëpi dhe nuk janë pjesë e sistemit dhe këtë ua mundësoi kjo garniturë politike.

Unë pres që gjenerata e ardhshme e cila do të vijë në politikë dhe qeverisë shqiptarët siç është profesor Blerim Reka, Ziadin Sela dhe Kasami atëherë ne mund të flasim për zyrtarizim të gjuhës shqipe dhe për një elitë shqiptare që nuk është e kapur nga shteti.

Derisa ne do të kemi Ali Ahmetin në qeverisje të shqiptarëve, shqiptarët të Maqedonisë vetëm do të defaktorizohen dhe do kemi vetëm dalje dhe fotografime e nuk do kemi asnjë rezultat dhe sukses apo qeverisje dhe ndarje të pushtetit mes shqiptarëve të Maqedonisë, që Maqedonia e Veriut nesër të shndërrohet një shtet mes dy kombeve ku do qeverisnin vertikalisht dhe horizontalisht shqiptarët dhe maqedonasit.

 

 

BURIMI: OraNews

Continue Reading

Lajme

Gostivari pushton mediat e Shqipërisë

Published

on

By

Dje, në prag të muajit të shenjtë të Ramazanit, kryetari i Bashkisë së Tiranës z.Erion Veliaj, ishte në Gostivar. Atij ju akordua titulli Qytetar Nderi i Gostivarit me motivacionin promovim dhe mbështetje e jashtëzakonshme për qytetin e Gostivarit.
Në fjalën e tij kryetari Komunës z.Arben Taravari tregoi miqësinë e veçantë që e lidh me kryebashkiakun tiranas, dhe shprehu mirënjohjen e tij për të gjithë projektet e mbështetura nga Veliaj në Gostivar.
Nga ana e tij Erion Veliaj tregoi se dashuria e dedikimi i tij për Gostivarin, ishte e natyrshme për të, sepse ky qytet në drejtimin e Taravarit është një histori suksesi dhe është e lehtë të afeksinohesh pas komunave të sukseshme.
Më poshtë ju sjellim vegëzat dhe video nga ngjarja e cila u trajtua nga mediat më të rëndesishme të Shqipërise, kjo padyshim është një mjeshtri e Taravarit për promovimin e Gostivarit në arenën rajonale.Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit: Krenar të kontribuoj për këtë qytet. Taravari: Tirana, qyteti më dinamik në Ballkan
Veliaj “Qytetar Nderi” i Gostivarit: “Krenar të kontribuoj për këtë qytet”; Taravari: “Tirana, qyteti më dinamik në ballkan” – Vizion Plus
Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit – Tv Klan

Continue Reading

Lajme

Drejtori i Shtëpisë së Shëndetit publik Vullnet Selimi zgjidh problemin e 163 të punësuarve pa kontrata

Published

on

By

163 punonjës shëndetësor në Shtëpitë e Shëndetit publik – Shkup që javën e kaluar protestuan në shenjë pa kënaqësie për faktin se kishin disa muaj që punonin pa kontrata pune tashmë çështja e tyre është zgjidhur.
Edhe pse ka vetëm pak ditë që është emëruar në krye të detyrës së drejtorit organizativ në Shtëpinë e Shëndetit publik- Shkup, drejtori Vullnet Selimi ka njoftuar se në koordinim me Ministrinë e Financave ka arritur të zgjidh çështjen e këtyre punonjësve.
“Pas pëlqimit të marrë nga Ministria e Financave gjatë javës së ardhshme do tu paguhen pagat për këto muaj si dhe do tu përgatisim kontratat për muajt vijues”, ka shkruar Selimi në rrjetin social Facebook.
https://www.facebook.com/1461036551/posts/pfbid064nfVH252tzRrKFk4qE13g3EuSFEis637cn3m7PemKZPsNkUbAUBSP4XosuDoHerl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale