Connect with us

Lajme

SHGM dhe Dhoma Ekonomike e MV krijojnë një regjistër të mediave profesionale online

Published

on

Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë së Veriut (SHGM) nënshkroi dje një Memorandum bashkëpunimi me Dhomën Ekonomike të Maqedonisë së Veriut. Qëllimi i nënshkrimit të Memorandumit është të bëjë një hap të rëndësishëm drejt rritjes së profesionalizmit të mediave online, njofton in7.

Procesi që do të drejtohet nga SHGM-ja, Këshilli i Etikës së Mediave të Maqedonisë së Veriut dhe Dhoma e Tregtisë do të rezultojë në krijimin e një regjistri profesional të mediave, i cili do të ndihmojë publikun, si dhe komunitetin e biznesit, për të identifikuar se cilat media plotësojnë kriteret, cilat i përmbahen kodit gazetaresk në punën e tyre dhe kanë pronësi dhe përshtypje transparente në publik.

“Në këtë regjistër nuk do të ketë vend për propagandë, lajme të rreme, si dhe nuk do të ketë vend as për redaktorë dhe kryeredaktorë anonimë”, ka thënë Mlladen Çadikovski, kryetar i SHGM-së.

Sipas Çadikovskit, procesi i përpilimit të kritereve për regjistrin do të jetë një proces gjithëpërfshirës ku do të realizohen takime këshilluese me gazetarët, përfaqësuesve të portaleve dhe komunitetin e biznesit për të arritur në një zgjidhje sa më cilësore.

Ky lloj regjistrimi gjithashtu do të ndihmojë komunitetin e biznesit të dijë se cilat media duhet që të reklamojnë dhe publikojnë sepse edhe ata dëshirojnë ta mbështesin këtë proces dhe njëkohësisht të kenë një përgjegjësi sociale për të mbështetur ekzistencën e mediave cilësore”, ka thënë Mlladen Çadikovski, kryetar i SHGM-së.

Continue Reading

Lajme

Shkupjanja me makinë “futet” në ndërtesën e BE-së (Foto)

Published

on

Gjatë mbrëmjes së djeshme një grua ma makinën e saj është aksidentuar në ndërtesën e BE-së në Shkup.

Si pasojë janë thyer dritaret e zyrës së BE-së. Ajo në makinë ka qenë së bashku me një person tjetër.

Continue Reading

Kosovë

​Gastronomët e Kosovës përmes borive të makinave shprehin pakënaqësinë e tyre me masat e reja antiCOVID-19

Published

on

Shoqata e Gastronomëve e Kosovës, në shenjë pakënaqësie me masat e fundit qeveritare, përmes borive të makinave, sonte për disa minuta ka protestuar në rrugën përballë objektit të Qeverisë së Kosovës.

Qeveria e Kosovës në kuadër të masave të reja për luftimin e pandemisë, vendosi dje për shtyrjen e orarit të gastronomisë deri në orën 23:00. Më herët ky sektor ishte lejuar të punojë deri në 21:30. Ndërkohë ora policore mbetet në fuqi nga mesnata e deri në pesë të mëngjesit, me përjashtim të rasteve emergjente.

Shoqata e Gastronomëve të Kosovës kërkon që të punohet sipas rregulloreve Komunale, që muzika të jetë në proporcion me këtë orar, dhe ora policore të hiqet.

“Masat nuk kanë kuptim që të kufizojnë veprimtaritë biznesore, por të stimulojnë vaksinimin e popullatës, si zgjidhja e vetme për daljen nga kjo krizë. Përderisa i lejojmë të hyjnë vetëm personat e vaksinuar dhe ata që ofrojnë dëshmi, pse të mos punojmë me kapacitete të plota?!”, thuhet në një reagim të kësaj shoqate e cila për nesër ka paralajmëruar mbledhjen e jashtëzakonshme të Kuvendit, në orën 14:00.

Ndryshe, edhe Asociacioni i Komunave të Kosovës ka paralajmëruar se do të kërkojë serish heqjen e orës policore, pasi që numri i rasteve të reja me koronavirus po shënon rënie dhe tash e sa ditë nuk ka asnjë rast me përfundim fatal.

Continue Reading

Kosovë

Ushtarët e FSK-së do të nisen për në stërvitjen qendrore të Forcave të Armatosura Sllovene

Published

on

Ministri i Mbrojtjes i Kosovës Armend Mehaj është deklaruar me rastin e dërgimit të një kontingjenti të FSK-së në stërvitjen e Forcave të Armatosura sllovene “Disaster Relief and Military Mobility Exercise 2021” (DRM2 EX21), me kolegët e tyre të forcave sllovene dhe 19 forcave të shteteve tjera të BE-së dhe NATO-s.

Në një postim në Facebook, ministri Mehaj thotë se kjo stërvitje synon të forcojë gatishmërinë e Forcave të Armatosura sllovene për të marrë pjesë në sistemin e mbrojtjes nga fatkeqësitë natyrore dhe fatkeqësitë e tjera në Slloveni, si dhe për të integruar sigurinë me shtetet anëtare të BE-së dhe forcat tjera partnere, sikurse Kosova, në fushën e mobilitetit ushtarak dhe mbështetjes logjistike.

“Mirënjohje dhe vlerësim i lartë për partneritetin me ministrinë dhe forcat homologe sllovene. Besim i plotë në shkathtësitë profesionale specialistike të ushtarakëve tanë dhe aftësive ndërvepruese me forcat partnere. Forca djem, për Nderin e Kombit dhe Flamurin tonë! Për më të mirën, për veten dhe miqtë tanë!”, shkruan Mehaj.

Stërvitja “Disaster Relief and Military Mobility Exercise 2021” ka nisur më 18 tetor dhe zgjat deri më 29 tetor. Përveç Kosovës, në këtë stërvitje marrin pjesë edhe Shqipëria, Austria, Belgjika, Kroacia, Mali i Zi, BeH, Franca, Gjermania, Italia, Luksemburgu, Maqedonia Veriore, Rumania, Çekia, Polonia, Rumania etj.

Continue Reading

Aktuale