Connect with us

Lajme

“Ligji për Prokurorinë”, pushteti ofron zgjidhje përmes “Planit B”

Published

on

Në rast se nuk arrihet që të sigurohen 2/3 e votave, gjegjësisht 80 vota për miratimin e Ligjit për Prokurorinë Publike, përmes të cilit zgjidhet edhe e ardhmja e PSP-së, pushteti zgjidhjen për PSP-në do ta kërkoj përmes ndryshimeve në Ligjin për Këshillin e Prokurorëve i cili miratohet me 61 vota.

Planin e qeverisë sot e shpalosi ministrja e drejtësisë Renata Deskoska, sipas së cilës në Ligjin për Këshillin e Prokurorëve mund të inkorporohen dispozita për zgjedhjen dhe organizimin e Prokurorisë.

“Në rast se nuk gjendet shumica për Ligjin për Prokurorinë Publike, të gjitha lëndët e Prokurorisë Speciale Publike do t’i merr dhe do t’i vazhdoj një Prokurori tjetër. Apo, me ndryshimin e Ligjit për Këshillin e Prokurorëve, i cili miratohet me shumicë të thjeshtë, do të gjendet zgjidhje për funksionimin e Prokurorisë Speciale Publike”, deklaroi Renata Deskoska, ministre e drejtësisë.

 

 

BURIMI: Alsat-M

Continue Reading

Lajme

Danillovski: Maqedonia do të përfshihet nga një valë e re me coronavirus

Published

on

Vjen valë e re në Maqedoni, shtimi i të infektuarve është fillimi i valës vjeshtë-dimër, paralajmëron epidemiologu Dragan Danillovski.

Sipas tij, për shkak të mosrespektimit të masave shëndetësore dhe protokolleve të fushatës, mund të rritet edhe më tej numri i të infektuarve, shkruan Telegrafi

“Në Maqedoni po vjen një valë e re. Tashmë po kalojmë atë që po ndodh me vendet fqinje. Ne nxituam pak në atë valë verë-vjeshtë. Ajo që po ndodh tani është fillimi i një vale vjeshtë-dimër. Mendoj se niveli i imunizimit në popullatën tonë është mbi 60 ndoshta 70 për qind.

Ndërsa moti ftohet, të gjitha takimet zhvillohen në ambiente të mbyllura. Në fushatën zgjedhore askush nuk i respektoi masat. E gjithë kjo gjithashtu rezulton në shfaqjen e sëmundjeve të reja.

Kjo rritje eksponenciale nënkupton një përshpejtim gradual të numrave dhe një tendencë që numrat të dyfishohen. Në një siguri të tillë që jemi, për mua është e paqartë pse në rast të një kërcënimi të tillë, në vend që të qëndrojnë apo të ashpërsohen masat, autoritetet tona i lehtësojnë masat”, thotë Danillovski për “Tv 24”.

Continue Reading

Lajme

Borisov: Pa plotësimin e kushteve të Bullgarisë, s’ka bisedime për Maqedoninë e Veriut në BE

Published

on

Ish kryeministri i Bullgarisë, Bojko Borisov thotë se nuk ka negociata me Maqedoninë e Veriut derisa pakica bullgare nuk bëhet pjesë e Kushtetutës. Ky mesazh i ish kreut të ekzekutivit bullgar erdhi pas takimit me shoqatat e bullgarëve në Maqedoni. Borisov ka garantuar se mbështetja ndaj Maqedonisë së Veriut varet nga njohja e pakicës bullgare.

“Të gjendet zgjidhje në Kuvend dhe të bëhet diçka që edhe bullgarët të jenë pjesë e Kushtetutës si serbët, boshnjakët dhe të tjerët që më pas të mund të vazhdohen negociatat për problemet shoqërore. Kjo është e patjetërsueshme. Pa këtë nuk kemi çfarë të diskutojmë dhe këtë duhet të dinë edhe Mickoski dhe Zaev”– deklaroi Bojko Borisov, Ish kryeministër i Bullgarisë.

Përfaqësuesit e shoqatave bullgare u ankuan për qasjen jo serioze të liderëve Hristijan Mickoski dhe Zoran Zaev, duke akuzuar se qasja e tyre dallon kur janë në Shkup dhe kur shkojnë në Sofje. Borisov kujtoi se me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama janë marrë vesh për çështje minutash.

“Prandaj them që pa mos e ndryshuar Kushtetutën dhe ju të inkuadroheni si bullgarë, qytetarët të Maqedonisë së Veriut, nuk do të ketë negociata. Me shqiptarët u morëm vesh për çështje minutash. Me kryeministrin Edi Rama kemi biseduar dhe sot neve i ndihmojmë Shqipërisë dhe Shqipëria i ndihmon qytetarëve të saj”– pohoi Bojko Borisov, Ish kryeministër i Bullgarisë.

Pas qëndrimeve të Borisov ka reaguar Qeveria. Nga organi ekzekutiv thonë se këtë fjalor mbase të dobishëm për fushatë zgjedhore në Bullgari nuk e mirëpresin qytetarët maqedonas dhe se zgjidhja e vetme mund të arrihet përmes dialogut.

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut
“Kemi mirëkuptim për politikën e brendshme dhe fushatën parazgjedhore në Bullgari, përfshi edhe procesin e komplikuar zgjedhor, por mendojmë se ajo nuk mund të merret si bazë për të dërguar mesazhe politike për nevoja zgjedhore, e të cilat nuk janë në vijë me vlerat evropiane. Tone e tilla nuk merren si tone miqësore nga qytetarët maqedonas. Mos ndërhyrja në punët e brendshme është qëndrim parimorë dhe një gjë të tillë e presim nga fqinjët tanë”

Kryeministri Zoran Zaev deri tani disa herë ka paralajmëruar se hapja e Kushtetutës është e nevojshme para anëtarësimit në BE dhe nuk kishte asgjë kundër që të përfshihej edhe pakica bullgare në preambulë. Zaev kishte paralajmëruar se bashkë me pakicën bullgare mund të përfshihen edhe etnitë e tjera./AlsatM/

Continue Reading

Kosovë

Anëtari i kryesisë së VV-së propozohet për ambasador në Zagreb

Published

on

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe Ministria e Punëve të Brendshme pritet të emërojnë shumë shpejtë ambasadorët e rinj në disa vende.

Sipas burimeve të Reporteri.net, në Zagreb të Kroacisë pritet të emërohet ambasador, Martin Berishaj.

Në faqen zyrtare të Lëvizjes Vetëvendosje, Martin Berisha rezulton që është pjesë e kryesisë së këtij subjekti.

Emri i tij është i vendosur menjëherë pas atij të kryetarit të LVV-së, Albin Kurti.

Martin Berishaj është profesor i shkencave politike dhe marrëdhënieve ndërkombëtare në disa programe dhe module të arsimit të lartë në Slloveni dhe jashtë saj (Kosovë, Bosnje dhe Hercegovinë, Hungari, Itali).

Aktualisht, Berishaj është shef I Institutit për Studime Shqiptare në Slloveni si dhe anëtar i kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje.

Berishaj në të kaluarën kishte qenë pjesë e komisioni për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi të krijuar nga Ramush Haradinaj, teksa sugjeronte që si zgjidhje të përdorej precedenti Gjirit të Piranit, ku Sllovenia dhe Kroacia kishte dërguar çështjen në Arbitrazh Ndërkombëtar.

Në maj të këtij viti, ministrja Gërvalla shkarkoi 12 ambasadorë duke premtuar se Kosova nuk do të ketë vakum diplomatik, megjithatë një gjë e tillë ndodhi me largimin e Hajdin Abazit nga ambasada në Australi, ku edhe tre muaj pas shkarkimit të tij MPJ dështoi të dërgonte një diplomat të ri.

Continue Reading

Aktuale