Connect with us

Lajme

Kush do ta zëvendësojë Katica Janevën?

Published

on

Këshilli i Prokurorëve Publikë sot pritet të vendosë sot nëse do të fillojë procedurë për shkarkimin e Kryprokurores Speciale Katica Janeva, e cila aktualisht është në paraburgim për rastin ‘Zhvatja’ të Prokurorisë Themelore Publike për Krimin e Organizuar dhe Korrupsionin, njofton in7.

Në seancën e sotme Kryetari i Këshillit të Prokurorëve, Kole Shteriev do të vendosë nëse Këshilli do të vlerësojë fillimin e procedurës për shkarkim të Janevës dhe të paraqesë raport për këtë.

Seanca e Këshillit do të jetë e mbyllur për publikun për shkak të fshehtësisë së hetimit në vazhdim.

Steriev, javën e kaluar tha se deri tek ta ishte dorëzuar një raport, por që procesverbalet e aktiviteteve të ndërmarra në parahetim dhe në hetim të lëndës ku është e përfshirë Janeva nuk kanë qenë të kompletuara. Ai mendo se nuk mundet të emërohet ushtrues detyre në këtë pozicion pa i kaluar mandati Janevës.

Sipas Kryeprokurorit Publik, Ljubomir Jovski, megjithatë, është Këshilli i Prokurorëve Publikë që duhet të vendosë për pozicionin e shefit të PSP-së. Ai i referohet Ligjit për Prokurorinë Publike ku në këtë rast Këshilli duhet të veprojë dhe të emërojë një ushtrues detyre. Kjo, sipas tij do të thotë, se zëvendësuesi i Janevës do të duhej të ishte ndonjëri nga koleët apo koleget e saja.

Continue Reading

Lajme

Idri Istrefi merr mbështetje edhe nga Samir Murtezoski kandidati i PDSH-së në Strugë

Published

on

Koalicioni për Strugën po shkon edhe më i sigurt. Rrugës sonë i’u bashkua edhe kandidati i PDSH-së, z. Samir Murtezoski njoftojn nga ASH-Strugë, përcjell in7

Kandidati i PDSH-së, Samir Murtezoski qëndron pas Idri Istrefit në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale. Murtezoski fton të gjithë përkrahësit e tij, por edhe të gjithë qytetarët tjerë që ta votojnë Idri Istrefin, si të vetmen shpresë për Strugën. Është koha që më në fund t’i thuhet stop Ramiz Merkos dhe keqpërdorimeve të shumta në Komunën e Strugës.

Faleminderit për mbështetjen!-theksojn nga ASH-Strugë/in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Eco Guerilla: Kërkojmë llogaridhënie nga Komuna e Tetovës dhe kryetarja Teuta Arifi

Published

on

Pse janë shpenzuar paratë dhe djersa e qytetarëve në kohë fushate për qindra militantë partiak që bëjnë fushatë për Teuta Arifin?

Ky është keqpërdorim i buxhetit të Komunës së Tetovës.

Me ndihmën e IRI-t dhe USAID-it u zbuluan qindra honorare që Teuta Arifi ka nënshkruar në kohë fushate. Kaluan disa ditë dhe Komuna e Tetovës vazhdon të heshtë. Kërkojmë llogaridhënje se si dhe pse janë paguar këta qindra njerëz.

Lista e plotë në statusin e Eco Guerilla:

Continue Reading

Lajme

Mickoski: BDI shkon në opozitë në Qytetin e Shkupit, shumica e re VMRO-ASH-AAA

Published

on

Fushata e zezë e LSDM-së ka dy qëllime, njëra prej tyre është që të ulet dalja në zgjedhje. Kështu tha kryetari i VMRO-së, Hristian Mickoski në emisionin debativ në TV SHENJA.

“Mendoj se populli e ka përmbi kokë, posaçërisht për kandidatin e LSDM-së, dhe jam i sigurt se në mënyrë masive do të dalin dhe ta votojnë Danellën. Dhe, qëllimi i dytë të shkaktojnë pasiguri të Danella ngase ajo asnjëherë nuk është marrë me zgjedhje dhe kjo është hera e parë. Por, për të dyja gjëra, vlerësimet që kanë bërë, do të jetë e gabuar dhe do të ju ndodh një humbje serioze”, u shpreh Hristijan Mickoski.

Mickoski tha se ata kanë shumicë në Këshillin e Qytetit të Shkupit.

“BDI do të jetë opozitë në Qytetin e Shkupit, shumicën e re e formon VMRO-ASH-AAA dhe Levica”, tha Mickoski.

Continue Reading

Aktuale