Connect with us

Lajme

Ademi: Nuk ka nevojë për grevë, jemi të gatshëm për bisedime me SASHK-un

Published

on

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Arbër Ademi mendon se nuk ka arsye të hënë më 2 shtator të mbahet greva e paralajmëruar e SASHK-ut dhe thotë se do të dëshironte që sindikata të heq dorë nga qëllimi.

“Do të doja që të heqin dorë nga greva e paralajmëruar, sepse me të vërtetë nuk ka arsye për këtë. Grevë organizohet kur nuk ka zgjidhje, ndërsa ne ofrojmë zgjidhje – rritje të pagës për pesë për qind në vitin 2018 dhe pesë për qind në vitin 2019. Do të ketë edhe rrije të ardhshme të pagave në veprimtarinë e arsimit, por sa do të jetë dhe prej kur nuk mund të them tani, sepse nuk i kemi shqyrtuar të gjitha parametrat dhe nuk e kemi pasqyrën e qartë të obligimeve që i kemi ndërmarrë si shtet për vitin e ardhshëm. Kur do të jenë të qarta të dhënat, atëherë në kohë do të dalim dhe do të themi sa do të jetë rritja e pagave”, deklaroi ministri Ademi duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve para fillimit të konferencës “Reformë të arsimit teknik në shkollat profesional në Republikën e Maqedonisë së Veriut”.

Ai theksoi se pagat në arsimin fillor dhe të mesëm vitin e kaluar janë rritur për 10,8 për qind, ndërsa pas disa vitesh për herë të parë sivjet rriten edhe pagat në arsimin e lartë dhe në shkencë.

“Nuk do të doja të ketë grevë paralajmëruese të hënën, duke e pasur parasysh se kjo do të jetë dita e parë e karrierës arsimore të filloristëve të cilët në mënyrë solemne atë ditë e fillojnë jetën e tyre të re. Të mos ua prishim atë ditë, sepse me të vërtetë nuk ka arsye për këtë dhe tani më kemi treguar se jemi në anën e njëjtë me SASHK-un dhe kemi qëllim të përbashkët – përmirësim të statusit të të punësuarve në arsim. Themi se do të ulemi që të bisedojmë dhe së bashku do t’i shqyrtojmë të gjitha parametrat dhe do të vendosim për rritjen e ardhshme të pagave. Ka vullnet nga ana e Qeverisë për të vazhduar me këtë trend dhe për rritjen e ardhshme të pagave. Prandaj nuk ka nevojë që të organizohet çfarë do greve e tillë”, ka thënë Ademi.

Sqaroi se të premten ka marrë pjesë në seancën e Këshillit të SASHK-ut dhe e ka transmetuar qëndrimin e Qeverisë se prioritet i tyre është përmirësimi i statusit të të gjithë të punësuarve në sektorin e arsimit. Theksoi se edhe dje përmes telefonit ka kontaktuar me kryetarin e SASHK-ut, Jakim Nedelkovski dhe paralajmëroi se edhe këtë javë do të ketë takim të ri.

“Kemi relacione të mira dhe dialog solid social. SASHK-u është i njoftuar me çdo hapi tonin që e kemi bërë në 14 muajt e fundit. Janë kontaktuar para kohe edhe për vendimet ligjore, duke kërkuar prej tyre propozime dhe komente të cilat i kemi marrë dhe më shumë se ata i kemi inkorporuar në ligjet, por edhe në pjesën e pagave. Kemi qëllim të përbashkët dhe duhet të ulemi së bashku dhe në mënyrë konstruktive të vendosim sa janë mundësitë. Ejani të negociojmë nëse mundemi ose nuk mundemi ta rrisim pagën. Ne themi se mundemi, por sa do të jetë ajo rritje e ardhshme e pagave varet nga parametrat. T’i shqyrtojmë së bashku dhe të vendosim së bashku, sepse e kemi prioritet dhe synim të përbashkët, përmirësimin e statusit të të punësuarve në sektorin e arsimit”, ka thënë Ademi.

Continue Reading

Lajme

MSH: Janë rivaksinuar 773.537 qytetarë

Published

on

By

Ministria e Shëndetësisë njofton se vaksinimi po zhvillohet pandërprerë në të gjitha pikat në vend, ndërsa në vijim është edhe vaksinimi në teren.

Nga atje thonë se janë aplikuar gjithsej 1.600.966 doza të vaksinës, 773.537 qytetarë janë rivaksinuar, ndërsa dozën e tretë të vaksinës kanë marrë gjithsej 24.021 qytetarë.

Dje gjithsej janë vaksinuar 5.532 qytetarë. Dozën e parë të vaksinës dje e kanë marrë 666 qytetarë.

Dozën e tretë të vaksinës dje e kanë marrë 3.816 qytetarë. 57% e popullsisë së rritur është vaksinuar me një dozë vaksine. 46% e popullsisë së rritur është vaksinuar me dy doza vaksinash. 38% e popullsisë së përgjithshme ka marrë një dozë vaksine. 35% e popullsisë së përgjithshme është vaksinuar me dy doza vaksinash. 54% e popullsisë mbi 40 vjeç është vaksinuar me dy doza vaksinash”, njoftojnë nga MSH.

Nga atje u bëjnë thirrje qytetarëve që të vaksinohen sepse është mënyra e vetme për të mposhtur pandeminë.

Continue Reading

Kolumna

Apel i mërgimtarit shqiptar: Struga kërkon ndryshimin, sepse nuk duron ktherat e krimit!

Published

on

By

Apel i mërgimtarit shqiptar: Struga kërkon ndryshimin, sepse nuk duron ktherat e krimit!

Krimi asnjëherë nuk ka qenë pjesë e identitetit strugan. Struga jonë gjithmonë është identifikuar me vlera të larta, me arritja të mëdha në arsim, shkencë e kulturë, por edhe me figura të ndritura të çështjes kombëtare.

Krimin në Strugë na e solli tjetërkush. Na e sollën të kamufluar me vlera të rrejshme patriotike dhe, tinëzisht u futën në komunën tonë, duke na sjellur njerëz të dyshimtë, që asnjëherë nuk i kanë dalë në ballë çështjes kombëtare. Erdhën të grabisin, çka mund të grabitet, e akoma nuk po largohen, sese pas çdo mandati u rriten apetitet grabitqare.

Mirëpo gjatë historisë Struga ka treguar se nuk duron kthetrat e krimit. Struga tregon durim e mençuri kur e k ërkon nevoja, por asesi nuk e duron krimin.

Struga historikishit u ka pri ndryshimeve në të mirë të shqiptarëve. Struga edhe tani është e vedosur t’u japë grusht atyre që e njollosën emrin e qytetit dhe komunës sonë, sepse krimi është njolla më e madhe e një qyteti, komune, shteti dhe një kombi. Për këtë arsye ndryshimi është i domosdoshëm, sepse këtë na e kërkojnë edhe brezat e moshuar, por edhe brezat e rinj që po vijnë, e që ardhmërinë e tyre e shohin në vendlindje.

Këtyre ndryshimive tani u prin Zijadin Sela me Idri Istrefin, të bashkuar me diasporën. E kur diaspora bashkohet me njerëz trima, atëherë ndryshimi është i pashmangshëm. Askush nuk mund t’i ndalë mijëra mërgimtarë që janë nisur për në vendlindje me vullnet të fuqishëm për të sjellë ndryshimin. Mijëra mërgimtarë janë të vendosur që të përmirësojnë padrejtësinë e para katër viteve, kur me një eksperiment të pistë iu vodh fitorja e sifurtë Zijadin Selës. Ata e kanë dëshmuar në të kaluarën patriotizmin e tyre, do ta dëshmojnë edhe më 31 tetor!

Musa Paçuku, Nju Jork, SHBA

Continue Reading

Lajme

Aleanca dhe BESA bashkojnë forcat në Tearcë: Është koha për ndryshim!

Published

on

By

Aleanca dhe BESA bashkojnë forcat në Tearcë: Është koha për ndryshim!

Paraditën e kësaj të enjte janë takuar kandidati i ASH-së, për Tearcën, Nazim Taipi dhe kandidati i Besës, Daut Memishi.

Përmes një fotografie që kanë publikuar dy kandidatë kanë njoftuar se është koha për qeverisje të pastër në Tearcë dhe se Lëvizja Besa do të mbështes kandidatin e ASH-së në Tearcë, Nazim Taipi i cili ka hyrë balotazh.

Në raundin e parë të zgjedhjeve lokale, i pari me vota rradhtiet, Nuhi Neziri nga BDI me 3818 vota, i dyti rradhitet Nazim Taipi me 2.362 dhe i treti në këtë garë ka dalur kandidati i Besës, Daut Memishi me 1.969 vota. Ndërsa në mbështetje të Taipit kanë dalë edhe aktivistë të PDSH-së të cilët kanë dalur kundër vendimit të kryetarit të PDSH-së për të koalicionuar me BDI-në. /ZYRTARE.net

Continue Reading

Aktuale