Connect with us

Argëtim

Zbulojeni! Çfarë shikoni në këtë imazh? Gjëja e parë që ju shkon në mend tregon se çfarë dëshironi më së shumti

Published

on

“Bota është e bukur, sepse është e ndryshme” – një thënie popullore që gjatë viteve vazhdon të ruajë një të vërtetë të madhe. Secili prej nesh ka personalitetin dhe qëndrimin e vet: ka nga ata që bëjnë gjithçka për të ndjekur ëndrrat e tyre dhe ata që kurrë nuk gjejnë guximin t’i përballojnë; ka nga ata që duan me pasion, pa rezerva apo frikë dhe ata që, nga ana tjetër, nuk arrijnë të mos merren me frikën e tyre.

Ne jemi të ndryshëm nga njëri-tjetri dhe ne i qasemi gjërave dhe situatave ndryshe. Imazhi që duam t’iu tregojmë ka integruar 3 aspekte themelore që zbulojnë diçka rreth personalitetit të secilit prej nesh. Imazhin e parë që do të kap syri juaj do të zbulojë atë që dëshironi më së shumti në botë. Ky është vetëm një test, por ne jemi të sigurt se do të vijë shumë afër dëshirave tuaja.

Mos shpenzoni shumë kohë duke menduar për atë që shihni ose mund të shihni: Testi bazohet në përshtypjen e parë. Prandaj është e rëndësishme të ndiqni instinktin. A jeni gati? Gjeni se çfarë tregon për ty imazhi i parë që keni parë.

Zogjtë- Nëse gjëja e parë që ju goditi ishin zogjtë, atëherë kjo do të thotë që në jetë ju duhet të rrezikoni pak më shumë. Ju duhet të filloni të përjetoni gjëra të reja dhe të keni përvojat tuaja në botë. Ju keni qenë në zonën tuaj të rehatisë për një kohë të gjatë – largohuni nga shtëpia për të nisur çdo ditë një aventurë të re, edhe nëse nuk e dini saktësisht se cila do të jetë rruga juaj, ju e dini se do të ketë një udhëtim interesant dhe të lumtur që ia vlen ta jetoni. Është koha për të kaluar nëpër gjëra të panjohura dhe për të gjetur se çfarë ka rreth jush.

Ju jeni të pajisur me një personalitet të madh: jeni koherent, bujar, të balancuar dhe të vëmendshëm, gjithmonë me dëshirën për të përmirësuar veten. Ti e di çfarë dëshiron dhe si duhet të jetë bota dhe njerëzit. Ju keni pak miq, por ata pak janë miq të vërtetë.

Pema- Nëse gjëja e parë që goditi syrin tuaj ishte pema, atëherë do të thotë se ajo që ju dëshironi në botë, në këtë kohë në jetën tuaj, është që të vendosni dhe të rriteni. Ju dëshironi të hidhni rrënjë në karrierën tuaj profesionale dhe personale. Ju jeni një person shumë kreativ, i pajisur me inteligjencë të madhe, i cili gjithmonë arrin të zgjidhë çdo lloj problemi, gjithmonë duke e vënë veten në provë. Personaliteti yt fsheh atë të një udhëheqësi të madh. Gjithmonë jepni sa më shumë që mundeni dhe përpiquni të plotësoni të gjitha planet që keni në mendje dhe që për një arsye ose tjetër, po i shtyni. Ka ardhur koha që ju të merrni rreziqe. Do të duhet kohë, por, ngadalë, do të jeni në gjendje të realizoni projektet tuaja.

Ju jeni një person i qetë, i sjellshëm dhe i kujdesshëm. Ju preferoni të ruani një të vërtetë të pakëndshme dhe jo të lëndoni njerëzit. Ju jeni një person shumë i shoqërueshëm, një shpirt i lirë që ndjek ëndrrat e veta. Zgjidhni të keni pak miq, por të vërtetë.

Fytyra e një gruaje- Nëse gjëja e parë që ju goditi është fytyra e një gruaje, kjo do të thotë që jeni në një fazë të jetës suaj, ku ajo që dëshironi më së shumti në botë është të ndiheni të dashur. Ju duhet kujdes dhe përkëdhelje. Në përgjithësi, ju tentoni të jeni shumë kërkues, jo vetëm me veten, por edhe me të tjerët. Sfida juaj më e madhe është të jeni në gjendje të lidheni me ndjenjat tuaja dhe të gjeni një lidhje emocionale me dikë të veçantë, autentik dhe transparent si ju. Ju dëshironi të hapni zemrën tuaj ndaj dikujt që nuk i lëndon ndjenjat tuaja, por që, përkundrazi, mund t’jua kthejë si merita.

Ju jeni një person i guximshëm dhe nuk mund të mbani lidhje shumë të ngrysura, sepse doni lirinë dhe pavarësinë tuaj.

Continue Reading

Argëtim

Zhytësi gjen shpatën 900-vjeçare në brigjet e Izraelit

Published

on

Një zhytës amator që eksploron ujërat e cekëta në veri të Izraelit, ka gjetur një shpatë që mendohet se i përkiste një kalorësi 900 vjet më parë. Autoriteti Antik i Izraelit (IAA) tha se pasi të pastrohej dhe analizohej, do të vihej në shfaqje publike.

Shpata u zbulua nga Shlomi Katzin, në ujërat e cekëta pranë Haifa.

Kobi Sharvit, i cili drejton Njësinë Arkeologjike Detare të IAA -së, tha se vendi ku u gjet shpata, siguroi strehë gjatë shekujve për anijet gjatë stuhive. “Këto kushte kanë tërhequr anijet tregtare në shekuj, duke lënë pas gjetje të pasura arkeologjike”, tha ai.

“Shpata është e rëndë për shkak të gurëve që janë ngjitur në të, dhe gjithashtu sepse është një shpatë hekuri dhe shumë e madhe”, shtoi ai.

Continue Reading

Argëtim

Jahti 80 milionë dollarësh, me “vrimë gjigante” në mes

Published

on

By

Jahti 80 milionë dollarësh, me “vrimë gjigante” në mes

Deri tani, konceptet e jahteve luksoze kanë ofruar modele të jashtëzakonshme, në formë mjelme, apo peshkaqeni, por studio e dizajnit “Lazzarini” ka prezantuar së fundmi një prej projekteve më të veçanta të para ndonjëherë.

Kompania italiane, me seli në Romë, dëshiron të prodhojë një superjaht luksoz, 69-metra të gjatë, me një “vrimë gjigante” në mes. Koncepti, i quajtur “Forma”, parashikon që jahti të lëvizë vetëm me energji të pastër. Ai është konceptuar të jetë një superstrukturë me një siluetë tepër të veçantë.

Dizajni është sa i thjeshtë, aq madhështor. Në pjesën e sipërme, është menduar të vendoset një pishinë me dysheme prej xhami, që do t’i lejojë notarët të kenë një pamje magjike të pjesës së poshtme.

Vlera për prodhimin këtij jahti është parashikuar të jetë 69 milionë euro, ose 80 milionë dollarë. Ai do të lëvizë me një motor me hidrogjen, ndërsa mund të arrijë një shpejtësi prej 24 nyjesh detare, ose mbi 44 km/h. Në çati do të ketë të instaluar panele diellorë, për të karikuar të gjitha sistemet.

Nga momenti që një prodhues vendos të vërë në zbatim projektin, do të duhen 20 muaj për ta sjellë në jetë jahtin, sipas “Lazzarini”.

Continue Reading

Argëtim

Ndërton shtëpinë rrotulluese pasi Iodhet nga ankesat e gruas

Published

on

Shtëpia në Sërbac të BeH-së është projektuar dhe ndërtuar nga 72-vjeçari Vojin Kusiq. Me një fasadë të gjelbër dhe çati të kuqe metalike, ajo mund të bëjë një rreth të plotë për të kënaqur dëshirat e shumëllojshme të gruas së tij Lubica – ajo dëshiron të shohë shumëçka kur shikon nga dritaret e saj.

“Pasi arrita një moshë të shtyrë dhe pasi fëmijët e mi morën përsipër biznesin familjar, më në fund kisha kohë të mjaftueshme për t’i dhënë detyrë vetes që t’ia realizoja gruas sime dëshirën e saj” që të mundë të ndryshojë pozicionin e dhomave në shtëpinë e saj kur të dojë, tha Kusiqi, raporton AP.

Shumë vjet më parë, kur u martuan, Kusiqi kishte ndërtuar një shtëpi tjetër, të mjaftueshme për veten dhe gruan e tij, në të cilën ata rritën tre fëmijët e tyre. Në atë kohë, gruaja e tij donte që dhomat e tyre të gjumit të kishin pamje nga dielli dhe kështu bënë. Por kjo do të thoshte se dhoma e tyre e ndejës të kishte përballë rrugën. Pas një kohe, ai thotë se gruaja e tij u ankua se “nuk mund të shihte njerëzit që hynin në oborrin tonë të përparmë” dhe kështu Kusiqi u desh të rimodelonte gjithçka.

Continue Reading

Aktuale