Connect with us

Kosovë

Spahiu: Kurti s’e pranon Osmanin për kryeministre – Mustafa dhe Haziri kanë bërë llogari me nominimin e Osmanit

Published

on

Analisti politik, Nexhmedin Spahiu, ka thënë se ka një lojë që është bërë brenda LDK-së me rastin e nominimit të Vjosa Osmanit për kryeministre.

“Duhet pritur lojën deri në fund. Lajm shumë i bukur për të qenë i vërtetë është nominimi i Osmanit. Mund të them tani që me këtë LDK ka përfituar shumë me nominimin e Vjosës por jam skeptik që kjo do të shkojë deri në fund. Është koalicioni me Vetëvendosjen përcaktues dhe Albin Kurti nuk do të pranojë ku dikush tjetër të jetë kryeministër e jo ai. Ai nuk do ta pranonte as Osmanin”, ka thënë Spahiu.

“LDK dhe VV duhet të shkojnë me opsionin e të dy kandidatëve – që cilido që të marrë vota më shumë ai të jetë kryeministri. Nëse dalin veç e veç të dyja mund të marrin rreth 60 deputetë. Nëse shkojnë me koalicion atëherë partitë tjera do të dekurajoheshin”.

“Shoh një tendencë për një lojë të shumëfishtë politike. Ka një skenar: ka qenë një kompromis ku secili ka fituar diçka. Haziri ka fituar premtimin që pas Mustafës të jetë lider i LDK-së, Osmani ka dashur të jetë kandidate për kryeministre”.

Sipas tij elektorati e do të Vjosa të jetë kryeministre sepse ka mundësi që ta rrisë numrin e votave.

“Nëse Kurti merr më shumë vota, atëherë Vjosa digjet. Për koalicion me VV kryesia ka autorizuar Mustafën-Osmanin-Hazirin. Të vetmes që nuk i intereson koalicioni është Osmani sepse ajo do që ta provojë vetën. Nëse Vjosa digjet dhe Kurti bëhet kryeministër, Isës i bie të jetë president, Haziri e merr partinë. Kjo është llogaria e tyre. Mund të ndodhë që llogaritë e dikujt tjetër të dalin më të sakta. Edhe Hazirit nuk i intereson që Vjosa të zgjidhet kryeministre. Duke djegur një kundërkandidat në parti ai e merr partinë”.

 

BURIMI: Klan Kosova

Continue Reading

Kosovë

Gorani e quan “sadaka” vendimin e Kurtit për dhënien e 100 eurove

Published

on

Opinionisti Dukagjin Gorani e ka quajtur ‘sadaka’ vendimin e fundit të qeverisë së Kosovës për ndarjen e 100 eurove më shumë për muajin nëntor për pensionistët.

Komentet Gorani i bëri në emisionin Pressing në T7.

“Veprimi i fundit i qeverisë me këtë ‘sadakanë’ me këtë shpërndarjen formale të njëfarë ndihme. Kjo nuk dallon shumë prej qeverive se si kanë bërë qeveritë e mëhershme. Për këtë arsye nuk kemi nevojë me sulmu, për faktin se është duke u sjellë ngjashëm si qeveritë e tjera që i kemi pas më herët në kohëra kritike për të”, thotë Gorani.

“Manipulimi me ndihma financiare dhe rritje të rrogave që ka qenë gati njëfarë shenje dalluese e qeverisë Thaçi. Ka qenë një normë, që sado që mund të quhet e pavend, qeveritë bëjnë kësi gjëra”, shtoi ai.

“Vetëvendosjen e ka sjell në pushtet tregimi se do të jesh e ndryshme se për që qeveria e sotme e pranon që edhe ne duhet me i përdor mjetet që i kanë përdorur qeveritë tjerë meqenëse janë mjete të lejueshme, atëherë kerkush prej nesh s’kish pas problem”, shpjegon ai.

Continue Reading

Kosovë

ZRrE vendos të mos ketë sivjet shtrenjtim të rrymës

Published

on

Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRrE) ka marrë vendim që të mos ketë sivjet rritje të çmimit të energjisë elektrike.

Sipas vendimit të Bordit të ZRRE-së, çmimet e energjisë do të jenë ato të vitit të kaluar deri në prill të vitit të ardhshëm, më 2022.

“Në këtë seancë janë aprovuar tarifat e energjisë elektrike për vitin tarifor 2021, për Operatorin e Sistemit të Transmetimit dhe Tregut (KOSTT); Operatorin e Sistemit të Shpërndarjes (KEDS) dhe për Furnizuesin me Shërbim Universal (KESCO). Tarifat me pakicë të energjisë elektrike për konsumatorët me Shërbime Universale të Furnizimit do të mbesin të njëjta si vitin e kaluar”, thuhet në komunikatën e Zyrës së Rregullatorit të Energjisë.

Bordi po ashtu ka shqyrtuar edhe disa ankesa të konsumatorëve si dhe çështje të tjera të ndërlidhura me rregullimin e sektorit dhe funksionimin e Zyrës së Rregullatorit.

Continue Reading

Kosovë

Tërmet në Kosovë

Published

on

Sonte rreth orës 19:00 ka ndodhur një tërmet në Kosovë.

Sipas Rrjetit Sizmologjik-Shërbimi Gjeologjik i Kosovës, Epiqendra ishte 6 km Veri-Perëndim të Shtimes, magnituda 2.5.

Sipas raportimeve tërmeti është ndjerë kryesisht në pjesën jugore të Kosovës dhe në Suharekë. /Kp/

Continue Reading

Aktuale