Connect with us

Argëtim

Pasi gjeti varrin e Pablo Escobar-it, djaloshi befasohet nga ajo që shikon

Published

on

Gjithnjë e më shumë njerëzit po përdorin Google Maps për të kërkuar dhe për të njohur vende të ndryshme në zonën e tyre ose në vendin që ata gjithmonë kanë dashur të vizitojnë.

Megjithëse është një platformë virtuale, në sajë të Google Street View ju mund të kaloni nëpër vende, rrugë dhe adresa të ndryshme në çdo qytet të planetit, kështu që shumë herë përdoruesi gjen imazhe unike që ai pastaj i ndan në rrjetet sociale dhe arrijnë në shumë raste duke u bërë virale.

Këtë herë, një përdorues i lindur në Kolumbi u drejtua në Google Maps për të gjetur varrin e Pablo Escobar, i cili për shumë vite në mes të 1980 dhe 1990, u konsiderua si tregtar droge i pasur, i fuqishëm dhe mjaft i rrezikshëm.

Kështu, ai kontrolloi varrezat Jardines de Montesacro, që ndodhen në komunën Itagüí, në departamentin kolumbian të Antioquia. Pas shumë vështirësive, ai më në fund ishte në gjendje për të gjetur dhe për të arritur në varrin e kaps, vdekja e të cilit ka ndodhur më 2 dhjetor 1993.

Pas verifikimit se, në fakt, ishte shtëpia e fundit e Pablo Escobar, një detaj në atë vend, mori vëmendjen e përdoruesit.

Dhe, siç shihet në fotot që meganews.al ju tregon në galerinë që shoqëron këtë lajm, varri i “mbrojtësit” nuk duket aspak i braktisur përkundër kalimit të kohës.

Përkundrazi, siç shihet në Google Maps, varri duket i mirë ruajtur dhe madje ka dhe buqeta me lule.

Ndryshe nga sa është thënë se kapo i drogës është braktisur dhe se varri i tij, është lënë në harresë, duket krejt e kundërta.

Është e mundur që varri i Pablo Escobar vizitohet shpesh nga të afërm, miq, madje edhe nga turistë vendas dhe të huaj, të cilët kur vijnë në Medellín, e përfshijnë këtë vend në axhendën e turneut të tyre.

Fotot më poshtë:

Continue Reading

Argëtim

Ky është aksidenti më qesharak me makinë në botë (Video)

Published

on

Një kamera sigurie ka regjistruar momentin kur dy makina duke u kthyer në mbrapa për të dalë në një rrugë me dy drejtime, përplasen me njëra-tjetrën.

Skena ka ndodhur, sikur të ishte me regji, në një mënyrë të sinkronizuar në mënyrë perfekte siç shihet në video, jashtë një servisi makinash në Sao Paolo të Brazilit.

Continue Reading

Argëtim

Spektatorja doli në pistën e një gare të çiklizmit pak para vijës së ‘finishit’ dhe përplaset me kampionin e mundshëm të garës

Published

on

By

Spektatorja doli në pistën e një gare të çiklizmit pak para vijës së ‘finishit’ dhe përplaset me kampionin e mundshëm të garës

Ky është momenti tronditës kur një spektatore në një garë çiklizmi doli në pistë pak para vijës së ‘finishit’ dhe u përplas me kampionin e mundshëm të garës.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, tifozët që ishin të pranishëm dëgjohen duke bërtitur derisa gruaja dhe çiklisti përplasen në tokë.

E gjithë ngjarja u fimua të shtunën.

Incidenti besohet se ndodhi në eventin e çiklizmit Condaca Salmor në El Hierrro në ishujt Kanarie, Spanjë.

Pamjet tregojnë çiklistin duke shkuar drejt vijës së finishit pasi bëri rrugë prej 55 miljesh.

Përplasja bëri që të dy të përplasen në tokë, derisa çiklisti humbi garën.

Si pasojë e këtij incidenti, gruaja pësoi lëndime të lehta, çiklisti pësoi lëndim të lehtë të kokës dhe u dërgua për trajtim në spital. /Telegrafi/

Continue Reading

Argëtim

Qëndroi ulur në akull 3 orë për të thyer rekordin Guinness (VIDEO)

Published

on

By

Një burrë lituanez vuri në provë qëndrueshmërinë e tij duke kaluar 3 orë e 1 minutë i zhytur deri në qafë në akull, për të thyer Rekordin Botëror Guinness.

Valerjan Romanovski e rrëmbeu rekordin Guinness për qëndrueshmërinë më të gjatë të kontaktit të plotë të trupit me akullin, duke u ngjitur në një enë qelqi të mbushur me kube akulli në sheshin kryesor në qytetin historik të Vilniusit në Lituani.

Përfaqësuesit e Guinness ishin në dispozicion për të monitoruar përpjekjen, e cila zgjati 3 orë e 1 minutë. Ata thanë se do të duhet pak kohë për ta verifikuar rekordin në fjalë.

Rekordi aktualisht mbahet nga entuziastja franceze e qëndrueshmërisë, Romaine Vandendorpe, e cila kaloi 2 orë e 35 minuta e zhytur në akull në dhjetor 2020.

Continue Reading

Aktuale