Connect with us

Lajme

Ligji për Prokurorinë Publike, asnjë përparim në takimet e punës

Published

on

Pushteti dhe opozita, në takimin e sotëm punues për ligjin për prokurorinë publike u dakorduan vetëm për një gjë, që Katica Janeva nuk është më temë diskutimi për t’u bartur në Prokurorinë e ardhshme për krim dhe korrupsion të nivelit të lartë. Megjithatë, palët nuk patën asnjë përparim në negociata sa u takon pikave të tjera ku edhe më herët kishin përplasje. Në seancë plenare ligji është caktuar për nesër, kurse opozita nuk planifikon të votojë as nevojën për sjelljen e tij.

“Do të ishte shumë më korrekte nëse pushteti, tekstin e propozim/ligjit do ta propozonte në pajtim dhe bashkë me opozitën. Por ata kanë vendosur që këtë ligj ta propozojnë pa konsultime me opozitën dhe nga kjo pikëpamje nuk do të mund të presim qasje pozitive nga ana jonë, kur nuk ka qasje pozitive nga ana e LSDM-së dhe BDI-së gjatë përpilimit të propozim/ligjit. Por, lejmë hapësirë që në debatin e komisionit, me amendamente cilësore ta përmirësojmë tekstin e ligjit” – deklaroi Antonio Milloshovski, VMRO-DPMNE.

Deri të enjten pritet të ketë edhe një takim tjetër përpara se opozita të ketë përpiluar vërejtjet në formë amendamentesh.

“U dakorduam që vërejtjet që i ka VMRO-DPMNE-ja t’i përpilojë në amendamente dhe duke pasur parasysh që nesër fillon procedura parlamentare debati në komision duhet të fillojë të premten. Deri atëherë duhet të dorëzohen amendamente” – tha Renata Deskoska, ministre e Drejtësisë.

Pushteti kërkon që prokurorëve që kanë mandat, të mos u ndërpritet mandate me ligj, personat e punësuar në Speciale të ketë vazhdim të punës kurse hetuesit të barten në prokurorinë e re ose të kthehen në MPB për të kaluar përsëri procedurën e përzgjedhjes. Poashtu, ata propozojnë që lëndët e filluara nga Specialja të barten në Prokurorinë për krim të organizuar dhe të vazhdohen prej aty ku kanë mbetur. Opozita kundërshton bartjen e ekipit të Janevës në prokurorinë e re por për këtë pushteti mbron idenë e vazhdimit të mandatit të tyre pavarësisht zhvillimeve me rastin “Reket”.

“Përgjegjësia personale nuk duhet të lidhet me përgjegjësinë kolektive. Shkatërrimi i një institucioni nuk duhet të varet nga ajo se kush është në krye të atij institucioni” – u shpreh Renata Deskoska, ministre e Drejtësisë.

Amendamente për propozim/ligjin për prokurorinë publike do të ketë edhe nga BDI-ja.

“Ne kemi dy intervenime kyçe për të cilat tashmë e kemi njoftuar opinionin; kanë të bëjnë me përdorimin zyrtar të ligjit për përdorimin e gjuhëve dhe përdorimin e votimit të dyfishtë, të Badenterit, në zgjedhjen e prokurorëve në këshillin e prokurorëve. Këto janë dy kërkesat tona që do të dorëzohen në formë të amendamenteve. Shpresoj që nesër seanca të kalojë ashtu siç duhet dhe më pas debati në zhvillohet në komisionin për çështje evropiane” – theksoi Artan Grubi, BDI.

Në rast se nuk sigurohet shumica e nevojshme për ligjin për prokurorinë publike, sipas pushtetit, këshilli i prokurorëve duhet të gjejë zgjidhje për vazhdimin e punës së Prokurorisë Speciale.

 

BURIMI: Alsat-M

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja nxjerr rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve lokale

Published

on

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski, në një dalje për shtyp, ka nxjerrë rezultat e para të kandidatëve që kanë fituar komunat që në raundi e parë dhe ato që shkojnë në balotazh, pas dy javësh, më 31 tetor.

Rezultatet parapake të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit:

Haraçina shkon në balotazh, LSDM-BDI

Manastir shkon në balotazh LSDM-VMRO-DPMNE

Bogovina shkon në balotazh

Bevernica shkon në balotazh

Butel ka fituar VMRO-DPMNE-ja

Silevo shkon në balotazh VMRO-LSDM

Vevçan shkon në balotazh LSDM-VMRO

Vrapçisht shkon në balotazh ASH-BDI

Gazi Baba ka fitura në raundin e parë

Gjevgjeli shkon në balotazh LSDM-VMRO

Gradsko ka fituar VMRO-ja

Dibër shkon në balotazh BDI-ASH

Dimir Hasar shkon në balotazh VMRO-LSDM

Dollnen shkon në balotazh LSDM-BDI

Zhelinë shkon në balotazh Besa-BDI

Kërçovë shkon në balotazh BDI-VMRO

Kratov shkon në balotazh LSDM-VMRO

Kriva Pallanka fiton LSDM

Krushevë fiton LSDM

Kumanovë shkon në balotazh LSDM-kandidat i pavarur

Likovë fiton BDI

Kamenicë shkon në balotazh VMRO-LSDM

Makedonski Brod shkon në balotazh VMRO-LSDM

Ohër shkon në balotazh VMRO-LSDM

Continue Reading

Kosovë

Për humbjen në Prizren, Anton Quni ia lë fajin edhe horoskopit

Published

on

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka arritur t’i marrë vetëm 14,98% të votave në zgjedhjet e djeshme, ku doli i treti pas Mytaher Haskukës së Lëvizjes Vetëvendosje (40,43%) dhe Shaqir Totajt të Partisë Demokratike të Kosovës (31,10%).
Një nga faktorët për humbjen e djeshme, Quni tha se ishte edhe pozita e yjeve në horoskop. Ai tha se LDK-ja e filloi vonë fushatën në këtë komunë, ndërsa tha se beson që e kanë bërë më të mirën e mundshme, raporton Express.

“Është fakt që kemi filluar vonë. Kjo më shumë lidhet me shëndetin tim.

Thuajse nga salla e operacionit jam kyçur në fushatë. Besoj që e kemi bërë më të mirën që kemi mundur, me prezantimin e programit, me agjendën tonë, me takimet, me bashkëbisedimet, me promovimet e të gjithë atyre vlerave që ne i ofrojmë për qytetarët. Normal, kjo çështje varet nganjëherë edhe nga pozita e yjeve në horoskop. Këto nuk kanë qenë në favorin tonë”, tha Quni për Klan Kosovën.

Ai shtoi se ka pasur edhe faktorë tjerë që kanë ndikuar në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.

“Janë edhe shumë faktorë të tjerë që ndikojnë. Krijohet një opinion. Vetë fakti se përsëriteshin sondazhet publikisht, tregohet sadopak se nga duhet të orientohet vota”, tha Quni.

Ai deklaroi se nuk kanë vija të kuqe për LVV-në dhe LDK-në që do të garojnë në balotazh.

“Me Z.Haskuka nuk kemi përvoja të mira”, tha Quni, i cili shtoi se “me seriozitetin më të madh do ta analizojmë situatën”.

Continue Reading

Lajme

Ja sa këshilltarë kanë partitë politike në Strugë

Published

on

Ja numri i 27 këshilltarve të rinj në Këshillin e ardhshëm komunal të Strugës, 2021-2025:

BDI- 10 këshilltarē
ASH-AA- 7 këshilltarë
VMRO-DPMNE- 5 këshilltarë
LSDM- 4 këshilltarë
BESA – 1 këshilltarë

Në Strugë do të ketë raund të dytë në garën për kryetar komune mes Ramis Merkos nga BDI dhe Idri Istrefit nga ASH-AAA.

Continue Reading

Aktuale